“Cihan hanıma yapılanlar bir hayvan severi karalama projesidir”

AKP Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zuhal Ardahanlı son günlerde Kandıra Seyitaliler Köyü’nde bulunan ve Cihan Tunca isimli bir hanıma ait olan, 4 dö...

BÜYÜT

AKP Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zuhal Ardahanlı son günlerde Kandıra Seyitaliler Köyü’nde bulunan ve Cihan Tunca isimli bir hanıma ait olan, 4 dönüm arazi üzerinde kurulu hayvan koruma alanı ile ilgili yapılan karalama çalışmalarını eleştirdi. Gazetemize çeşitli açıklamalarda bulunan Zuhal hanım şöyle konuştu; “Hayvan korumacılar olarak sabrettik sabrettik, fakat egosal hesaplaşmalar uğruna 100 küsur hayvanı ölüme yollama kampanyası o kadar büyüdü, bir takım fotoğrafları görenler o kadar motive oldu, tek taraflı azgın bir karalama kampanyasına alet edilmek istenen bazı basın kuruluşları, olayları araştırma gereğinden o kadar uzak davrandı ki, sonunda isyan ettik.
HABERLER GERÇEK DIŞI
Ulusal bir haber ajansı eliyle dağıtılıp geçen hafta ajansın internet siteleri ve birçok yazılı ve görsel mecrada yayınlanan Cihan Tunca'nın Kocaeli Kandıra İlçesi Seyitaliler Köyü'nde koruma altında barındırdığı köpeklerle ilgili haberler, köpeklerin çamurlu bir ortamda olması dışında tamamıyla gerçek dışıdır. O kadar ki, açık mavi gözlü köpek karalama uğruna 'kör' olarak lanse edilmiştir. Düşkünlük durumu dolayısıyla barınağa yeni girmiş ve tedavi altında bulunan bazı köpekler 'sanki oradaki açlık ve kötü muamele sayesinde öyle olmuş' gibi gösterilmiştir.
40 KULÜBE, 2 KONTEYNER
Kışın doğal olarak çamurlanan toprak arazide yaşayan köpekler 'sanki açık havada donuyorlar ve kafalarını sokacak yerleri yok' gibi yansıtılmıştır. Arazide 40 kulübe, 2 adet konteyner, 1 adet prefabrik ev ve çeşitli sığınaklar mevcuttur. 4 dönüm arazi üzerinde serbestçe yaşayan 100 kadar köpeğin fotoğraf başlığı: 'Seyitaliler Hayvan Hapishanesi' olmuştur. Anneleriyle ayrı kulübeli bölümde yaşayan bebekler 'çamur içinde yüzen yavrular' olarak mevzu edilmiştir
Kötü niyetli ziyaretçiler dışarıdan içeriye gıda atarak köpeklerin çamurun içinde o gıdaları aramasına vesile olmuş ve durum 'açlıktan çamurun içinde yemek arayan köpekler' olarak yansıtılmıştır.
5 TONLUK SU TANKI MEVCUT
Kalabalık köpek nüfusunun kavga etmemesi için gıdanın mutlaka ayrı ayrı köşelerde verilmesi zorunluluğu bütün hayvan korumacılar tarafından bilinirken, aynı ziyaretçiler dışarıdan attıkları gıdalara aynı anda üşüşen köpekleri 'açlıktan birbirlerini boğuyorlar' olarak sunmuştur. Geçen sene rahatsızlanıp öldükten sonra barınağın bir köşesine gömülen köpeği diğerlerinin çıkarıp parçalaması yine 'açlıktan birbirlerini öldürüp yiyorlar' şeklinde sunulmuştur. Cihan Tunca'nın köpek pansiyonculuğu yaptığı gibi tamamıyla iftira niteliğinde bir söylem yayılmıştır. Arazinin suyu olmadığı, köpeklerin bir damla suya muhtaç olduğu iddiaları yayınlanmıştır. Arazide 5 tonluk su tankı mevcuttur.
“5 YIL ÖNCE VARINI YOĞUNU SATIP…”
Bütün bunlar ulusal bir haber ajansı tarafından tek taraflı haber yapılmadan önce en azından 'gazetecilik mesleği' açısından araştırılsın isterdik. Gerçekler ise şöyledir; ‘Cihan Tunca adındaki hayvan korumacı İstanbul'da rahat bir yaşam sürdürürken sadece nüfusu çoğalan köpekleri için 5 yıl önce varını yoğunu satıp Seyitaliler Köyü'ndeki bu araziyi satın almış ve yukarıda belirtildiği gibi tefriş etmiştir. 5 yıldır dar imkanlar ile hayvanlarının temel bakımı için bütün ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Cihan Hanım'ın yerel olarak sağladığı ekmekler dışında tavuk, kuru mama gibi ihtiyaçlarını Deniz İzgi adlı hayvan korumacı ki kendisi eski bir Hürriyet yazarıdır. haftada 2 gün İstanbul’dan götürmektedir.
10 BİN LİRALIK TAZMİNAT KAZANDI
Köpekler Kandıra'lı 2 veteriner hekim gözetiminde bakılmakta ve gerekirse tedavi olmaktadır. Acil durumlarda Deniz İzgi'nin Etiler Veterinerium Veteriner Kliniği'nin ortaklarından olan eşi veteriner İlknur Bilgiç müdahale etmektedir. Köpeklerin hepsi muhtaç durumdayken bulunmuş ve Cihan Hanım tarafından kurtarılmıştır. Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Tülay Erdurmaz'ın bu barınağa saldırıları 4 sene önce bir şahsi husumetle başlamış ve 16.05.2012'de Cihan Tunca'nın Tülay Erdurmaz'a karşı İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı 2012/188 sayılı 10.000 TL'lik iftira/tazminat davası ile sonuçlanmış fakat bu hukuki durum da dernek başkanını durduramamış tam tersi daha da azim katmıştır.
“TARAFLI KESİLEN
CEZALAR İPTAL EDİLDİ”
Dernek başkanının barınağı devlet mercilerine sürekli şikayet etmesi ve onlar üzerinde adeta baskı kurması sonucu Kocaeli Orman Ve Su İşleri Müdürlüğü'nün yaptığı iki denetleme ve yazdığı cezalar, mahkemelerin Cihan Tunca'yı haklı bulması ve cezaların iptal edilmesi ile sonuçlanmıştır. Cihan Hanım'ın barınağı daha iyi koşullarda olabilir mi? Evet. Ama bunun için köstek değil sadece destek olmak gerekir! Eğer Deniz İzgi'nin sağladığı temel mama düzeninin üzerine başka destekler gelirse, kışın arazinin çamur olmaması için üzerine mıcır, dere çakılı, ya da ağaç kabuğu gibi malzemeler dökülebilirse elbette ki şartlar çok daha iyi olur fakat bu 'artılar' tamamıyla maddiyat meselesidir.
“EL KOYMA ÇABASI
ÖLÜMLE SONUÇLANACAKTIR”
Gelelim Kocaeli ilinde köpeklerin durumuna. Kocaeli belediyeleri diğer pek çok ilin aksine hayvan konusunda duyarlıdır ve veterinerlik birimlerinin çalışmaları genel olarak hayvan korumacılar tarafından beğenilmektedir. Gelin görün ki oradaki halkımız sokakta hayvan yaşatmak konusunda isteksizdir. Özellikle köylerde istenmeyen sokak hayvanları ve hatta sahipli hayvanlar tüfekle vurulmakta ya da zehirlenmektedir. Bakınız geçen ay Gebze Tavşanlı Köyü'nde Tülin Boran tarafından bakılan köpeklerin pompalı tüfekle taranması.
Bu durumda ilgili dernek başkanının Cihan Hanım'ın köpekleri için saplantılı şekilde istediği 'belediyece el koyulması' durumu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bir barınağı olmadığı, sadece kısırlaştırma merkezleri olduğu için sonuçta bu hayvanların yüksek ihtimalle diğer sokak köpekleri gibi kırsal ve sokaklarda ölümüyle sonuçlanacaktır.
“100 KÖPEĞİ SAHİPLENDİRMEK
KOLAY DEĞİLDİR”
Derneğin iddiası olan 'alınıp sahiplendirilecekler' konusu ise komik ve ütopiktir, 100 tane sokak köpeğinin sahiplendirilmesi bu kadar kolay olsaydı herhalde ülkemizde sahipsiz sokak köpeği kalmazdı. Bizlere göre bir dernek tarafından 'etik açıdan' yapılması gereken, bir arazide koruma altında bulunma şansına erişmiş olan bu hayvanlara gıda ve sair destek sağlamak olurdu. Daha da ilerletirsek bu derneğin, misyonu itibarıyla hayvan korumacıların ellerindeki köpeklere değil, sokaktaki sahipsiz canlara zarar verenlere saldırmasını dilerdik.
“REHEBİLİTASYON İÇİN
KULLANILSIN İSTERDİK”
Kimselerin uğramadığı yüzlerce belediye barınağından 'birinin' durumunu iyileştirmek için adım atsın isterdik. Elindeki imkanları, Cihan Tunca'nın yaptığı gibi sokakta kimselerin ilgilenmediği kazalı, hasta canların rehabilitasyonu için kullansın isterdik. Kısaca bu inat ve kavganın köpeklere zarar gelmeden sonuçlanmasını istiyoruz. Konuya ilgi gösteren basınımızın yanlıştan dönerek çok boyutlu bir araştırma yapabilmesi için gerekli tüm iletişim numaralarını da aşağıda listeliyoruz.”

09 Ocak 2013 Kocaeli- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR