İZAYDAŞ, 2013’te kendi rekorunu kırdı

    İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, 2013 yılının kesinleşen rakamları ile bir yılı değerlendirdi, yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaptı. Dah...

BÜYÜT

 

 

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, 2013 yılının kesinleşen rakamları ile bir yılı değerlendirdi, yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaptı. Daha önce 2011 ve 2012’yi “rekorlar yılı” olarak tanımladıklarını hatırlatan Genel Müdür Muhammet Saraç, “2013 birçok kalemde bu yılları da geçtiğimiz bir yıl oldu. Daha önce ulaştığımız bazı rakamların da üzerine çıktık” dedi.

 

32 TON YAKILDI

Geçen yılın rekor değerler elde edilen başlıklarını “yakmaya gelen atık miktarı”, “yakılan atık miktarı” ve “toplam ciro” olarak açıklayan Saraç, “Son yıllarda şirket yönetiminin stratejisi ve çalışanların yoğun gayretleri ile yürütülen çalışmalar rekor sonuçlar vermeye devam etmektedir. Bu çalışmaların sonucu olarak 2013 yılında şirketimize 30 bin 882 ton tehlikeli atık gelmiş, 32 bin 533 ton yakılmış” açıklamasını yaptı.

 

CİRO ÇOK YÜKSELDİ

İZAYDAŞ’ın kurulduğu günden bugüne ilk kez 112.8 milyon TL ciroya ulaşan bir şirket haline geldiğini hatırlatan Muhammet Saraç, vergi öncesi karlarını da 30.8 milyon TL olarak açıkladı.

 

YATIRIM VE PROJELER

Genel Müdür Saraç, İZAYDAŞ’ın 2013 yılı içinde önemli projeleri de hayata geçirdiğini vurguladı. Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi’nin bu projelerin başında yer aldığını dile getiren Saraç, “Yapımı son aşamaya gelen ikinci önemli ve en büyük proje hidroelektrik santrali. Yakında tam anlamıyla faaliyete geçmiş olacak. Bu projemizde Yuvacık Barajı ile Arıtma Tesisi arasındaki kot farkını enerjiye dönüştürecek olan kanal tipi HES projesinde çalışmalar artık tamamlanmak üzere. HES projesi ile yılda 14 milyon kWh elektrik üreteceğiz. Öte yandan yakma tesisimizde Türbin Jeneratör Kontrol Sistemimizi yeniledik, Ara Depolama Tesisi inşaatımız başladı. 2023 yılına uzanan stratejik plan çalışması yapmaya başladık” dedi.

 

İZAYDAŞ’IN RAKAMLARI

Saraç İZAYDAŞ’ın birçok kalite belgesini de aldığını dile getirdi. Diğer yandan İZAYDAŞ’ın kuruluşundan 2013 yılı sonuna kadar yaklaşık 700 bin ton tehlikeli atık kabul edildi, 180 milyon kWh elektrik enerjisi üretildi, 73 milyon kWh elektrik ulusal şebekeye verildi. Kocaeli her gün 1600 ton evsel, 200 ton endüstriyel atık üretiyor. Bu atıklar İZAYDAŞ’ın İzmit Solaklar ve Dilovası’ndaki sahalarında bertaraf ediliyor. 2013 yılında; toplam 966 bin ton evsel ve endüstriyel atık depolanarak bertaraf edildi. Çöp gazından enerji üretim tesisinde 19 milyon kWh elektrik enerjisi üretildi, 18 milyon kWh elektrik ulusal şebekeye satıldı. İl genelindeki 579 sağlık noktasından yaklaşık 1755 ton tıbbi atık bertaraf edildi. İzmit Körfezi’ne gelen yaklaşık 3 bin 500 gemiye fiilen atık alım hizmeti verildi ve bu gemilerden 11 milyon metreküp atık toplandı. Bu hizmetten de 3.7 milyon TL gelir edildi. Kocaeli genelindeki 8 milyon 600 bin ton hafriyat atığı kontrol altına alındı.

 

27 Ocak 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR