Yüzen bomba gidiyor

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, sürekli sızıntı yapan tankerin içindeki LPG'nin ihaleyi alan firma tarafından Tekirdağ açıklarında boşaltılacağını söyled...

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, sürekli sızıntı yapan tankerin içindeki LPG'nin ihaleyi alan firma tarafından Tekirdağ açıklarında boşaltılacağını söyledi. Aynı zamanda demirleme alanı olduğu için Tüpraş'a birkaç mil mesafedekiYarımca açıklarında Demirli bulunan ve ilk geldiğinde "Chernemores" olan adı 7 yıllık süre içinde eski sahipleri arasında art arda açılan davalar nedeniyle birçok kez değişen LPG yüklü gemi İzmit Körfezi için büyük tehlike yaratıyordu. Daha önce birkaç kez fırtınalı havada demir tarayan ve Tüpraş'a doğru sürüklenen, makine, kumanda ve elektronik sistemleri ile tank ve vanaları paslanıp çürüyen gemiden LPG sızıntısı da gittikçe artıyordu.

 

DEMİRLİYKEN BİLE EL DEĞİŞTİRDİ

İzmit Körfezi'ne ilk geldiğinde Karayipler'deki bir ada ülkesi olan Saint Vincent bandralı 'Chernomores' adını taşıyan 1850 grostonluk gemi, icra yoluyla satın alınmadan önce Panama bandrasına geçirilip 'Quen' adını aldı. Geçen yılın ortalarında mahkeme kararlarının Yargıtay'da onanması ve icra işlemleri ardından gemi, 'Ay Uluslararası Nakliyat' sahibi Embiya Ay, Hasan Cinel ve Aydın Yükseltarafından satın alındı. Panama şirketi 'Euphoria Deniz F.A.' adına ortak olarak satın alınan gemideki gazın boşaltılması için devlete veya özel sektöre ait antrepo arayışları sürerken, geçen yıl Kurban Bayramı ardından yeniden açılan dava sonucu gemi bu kez bir başka kişiye teslim edildi. İçindeki tonlarca LPG de açılan davalar nedeniyle paylaşılamayan gemiyle ilgili olarak tahliyeye ilişkin mahkeme kararı itirazlara rağmen geçtiğimiz günlerde nihayet Yargıtay tarafından onaylandı.Kocaeli Valiliği de, Körfez için çok büyük tehlike yaratan gemideki gazın biraz önce tahliye edilmesi konusunda ihale açtı.

 

UYKULARI KAÇIRIYORDU

Geminin biraz önce İzmit körfez'nden çıkarılıp içindeki LPG'nin boşaltılması için yoğun çaba harcayan Vali Ercan Topaca son gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

"2007 yılından beri İzmit Körfezinde bulunan LPG yükle gemi, çevresinde Tüpraşve dolum tesisleri bulunduğundan Kent ve bölge güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak duruyordu. Her fırtınada bizim uykularımızı kaçıran bir vakaydı. Hukuki sebepler, mülkiyet hakkı, devam eden davalar nedeniyle bir türlü sorun çözülememişti. Mahkeme kararlarından sonra bir kaç defa ihaleye çıktık. Neticede geçen hafta içersinde bu ihale yapıldı. Sözleşmesini imzaladık. Gemiden çıkacak miktara göre değişken bir maliyet olacak. Her türlü güvenlik tedbirleri, doğabilecekMali yükümlülükler de alana ait olmak üzere Körfez dışında ve muhtemelenTekirdağ açıklarında limanı olan bir arkadaş, kendi limanının bulunduğu bölgeye çekmek suretiyle önümüzdeki günlerde gemiyi boşaltmasını bekliyoruz. Gemiyi römörkorlarla çekecekler ve açık alanda güvenli bir bölgede boşaltacaklar. Boşaltma sürecini, ne kadar LPG çıktığını Gümrük Müdürlüğü, Liman Başkanlığı ve İl Özel İdaresinden tespit edeceğiz."

 

Vali Ercan Topaca, her gün yüzlerce geminin girip çıktığı, ayrıca 38 liman bulunan İzmit Körfezi'nde, yasal sorunlar nedeniyle benzer gemilerin bulunup bulunmadığına yönelik soruyu ise, "Bu şekilde yüklü ve sorunlu gemi yok. Hukuki sebeplerden dolayı demirlenmiş gemiler zaman zaman oluyor. Ama onlarda bu şekilde yüklü, patlayacı parlayıcıyla bekleyen gemi yok" dedi.

28 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR