Körfez ve Derince Belediyeleri Türköz İnşaatı koruyor iddiası

Türköz İnşaat’ın Körfez ve Derince’de peş peşe ihale almasıyla ilgili Körfez Belediyesi’nin ve Derince Belediyesi’nin Türköz İnşaat’ı koruduğu yönünde...

BÜYÜT

Türköz İnşaat’ın Körfez ve Derince’de peş peşe ihale almasıyla ilgili Körfez Belediyesi’nin ve Derince Belediyesi’nin Türköz İnşaat’ı koruduğu yönünde iddiaları gündeme getirdi.

1997 yılında Körfez ilçede kurulan ve kısa zamanda birçok ihale alan Türköz İnşaat’ın Körfez ve Derince bölgelerindeki ihale ve arsa satışlarında belediyeler tarafından korunduğu iddia ediliyor. Petkim arazisinin satışı ve Derince’deki arsa satışının ise bu iddiaları güçlendirdiği belirtiliyor. Körfez Yarımca’da bulunan 116 dönümlük Petkim arazisinin 92 dönümlük kısmına inşaat yapılabiliyor. Geriye kalan alan ise spor tesisi olduğu için imara açık değil.

[b]PEHLİVAN DEVREDE Mİ?
İddiaya göre Petkim arazisinin ihalesine giren Türköz, ilk olarak 18 Milyon 16 bin dolar artı nakit ve 4 milyon dolar değerindeki Petkim İlköğretim Okulu’nun inşasını taahhüt etti. En yüksek teklifi vermediği için ihale başka firmaya kalacak iken devreye Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın girdiği, Türköz’e fiyatı 18 Milyon 50 bin dolara çıkartarak ihaleyi Türköz İnşaat’a aldırdığı iddia edildi.

[b]ONAY BEKLİYOR
Recep Öztürk ve Hüseyin Öztürk kardeşlere ait olan Türköz İnşaat Firması Körfez merkezli hizmet veren bir firma. Yine Körfez’de bulunan Petkim arazisinin satışıyla ilgili yapılan ihalenin ardından, Türköz İnşaat’a şifahen, “Arsa size kaldı hayırlı olsun” dendi. Ancak ihale yönetim kurulu tarafından halen onaylanmadı. İhale onaylandığı takdirde ise bölgeye 1+2, 1+3 ve az sayıda 1+4 tipi konutlar yapılacak.

[b]DERİNCE’DEKİ ARSA DA TÜRKÖZ’E
Derince 60 Evler mevkiinde deniz manzaralı 2 dönüm arsa ile ilgili yapılan ihalede ise Türköz İnşaat kendisine ait arsanın hemen arkasında bulunan yere 955 Bin TL+KDV ödeme taahhüdü ile ihaleyi kazandı. Vehbi Şeker isimli bir kişinin daha katıldığı ihale sonrası ise Türköz’ün yine Körfez’de olduğu gibi Derince’de de belediye tarafından kollandığı iddia edildi.

[b]TÜRKÖZ’DE ÇALIŞANLARIN EŞLERİ BELEDİYEDE
Türköz Firması hakkındaki iddialar bu kadar da değil. İddiaların şaşırtıcı bir örneği ise Türköz İnşaat’ta yönetici konumunda çalışan iki kişinin eşlerinin Körfez Belediyesi’nde çalışıyor olması. İddialar göre Türköz’de çalışan iki yöneticinin Körfez Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde eşlerinin çalıştığı ve Türköz’e katkı sağladığı yönünde.

08 Eylül 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR