Devletin girmediği köye taş ocağı giriyor

Derince’de bulunan Kaşıkçı Köyü sakinleri son günlerde oldukça mutlu. Kanalizasyon, sağlık ocağı, okul gibi hizmetlerin hiçbirinin bulunmadığı 80 hane...

BÜYÜT

Derince’de bulunan Kaşıkçı Köyü sakinleri son günlerde oldukça mutlu. Kanalizasyon, sağlık ocağı, okul gibi hizmetlerin hiçbirinin bulunmadığı 80 haneli köyde yaşayan vatandaşlar bölgeye inşa edilecek taşocağıyla birlikte köylerine hizmet gelmesini umuyor.

İlimizin gelişmekte olan ilçelerinden Derince’de bulunan Kaşıkçı Köyü sakinlerine geçtiğimiz günlerde öyle bir haber geldi ki, köyde yüzü asık kimse kalmadı. Yıllar önce inşa edilen ilköğretim okulu yıkılan ve eğitim hayatı son bulan, bu sebeple aksayan bir şekilde taşımalı eğitime geçen Kaşıkçı Köyü’nde uzun zamandır hiçbir hizmet görülmedi. Sağlık ocağı bulunmayan ve en yakın sağlık tesisine 10 km uzaklıkta yer alan köyün sakinlerine son günlerde güzel haberler gelmeye başladı.

EĞİTİM KURUMU BULUNMUYOR
Toplam 80 hanede, 450 vatandaşın yaşadığı Kaşıkçı Köyü uzun yıllar adeta kaderine terk edilmiş. Ne bir sağlık ocağı, ne bir postane bürosu, ne de bir eğitim kurumu bulunmayan köydeki 80 hanenin tümünde kanalizasyon sistemi bulunmuyor. Elektrik ve telefon hatlarının da oldukça eski olduğu belirten köye mutlu haber Taşer Madencilik Enerji, Mühendislik, İnşaat ve Ticaret LTD. ŞTİ’den geldi. Firma tarafından bölgeye büyük bir taşocağı inşa edileceğini öğrenen Kaşıkçı Köylüleri hem iş, hem de hizmet geleceği düşüncesiyle taş ocağı fikrine dört kolla sarıldı.

TEK BEKLENTİ HİZMET
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kaşıkçı Köyü Muhtarı Necdet Ergün köylülerin taşocağı fikrine oldukça sıcak baktıklarını belirtti. Tek beklentilerinin bölgeye hizmet gelmesi olduğunu belirten Ergün şöyle konuştu “Hizmet gelecek ama, bizim burası baltalık orman, mera alanı, su kaynaklarını yok edecek bu fabrika. Vatandaş çok da bir şey bilmiyor. Vatandaşlarla bir araya gelerek durumun iyi ve kötü yanlarını anlatacağım. Karar onlara kalacak.”dedi. Bu arada 10 Şubat Perşembe günü saat 11.00’de köyde ÇED toplantısı yapılacak.

08 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR