Uçak kalkmayınca alanda isyan çıktı

Anadolu Jet’in Kocaeli Trabzon tarifeli uçağı kalkmayınca Cengiz Topel Havaalanı’nda yolcular isyan etti. Sebep bildirmeksizin iptal edilen uçuş sonra...

BÜYÜT

Anadolu Jet’in Kocaeli Trabzon tarifeli uçağı kalkmayınca Cengiz Topel Havaalanı’nda yolcular isyan etti. Sebep bildirmeksizin iptal edilen uçuş sonrası duruma müdahale etmek üzere alana gelen Vali Yardımcısı Ali Sözer, öfkeli yolcuları sakinleştirdi

14.45 UÇAĞI
Kısa bir süre önce ulaşıma açılan ve Anadolu Jet’in 2 Kasım itibariyle Trabzon seferlerine başlamasıyla sivil havacığa açılan Cengiz Topel Havaalanı’nda dün kriz yaşandı. 14.45’te kalkması gereken uçak bir türlü havalanmadı. 110 yolcusu bulunan uçak Cengiz Topel’e hiç inmedi bile. Uçak bekleyen yolcular “Anadolu Jet’in 14.45 Tarifeli uçağının Trabzon seferi iptal edilmiştir. Bagajlarınızı alınız” anonsuyla çileden çıktı.

GEREKÇE HAVA MUHALEFETİ
Trabzon yolcularının son anda uçuşun iptal olduğunu öğrenmelerinin ardından alanda gerginlik yaşandı. Hava alanı çalışanlarıyla polemik yaşayan yolcular iptalin nedenini sordu. Hava yolu görevlileri ise önce gerekçe bildirmedi ardından uçuşun hava muhalefetinden olduğunu söyledi. İstanbul ve Trabzon hava alanlarını arayan vatandaşlar uçuşlarda problem olmadığını öğrendiğinde ise ortalık iyice gerildi.

ALİ SÖZEN EL ATTI
Uçuşun iptal olduğunu öğrenen vali yardımcısı Ali Sözen, hemen hava alanına intikal etti. Burada havaalanı yetkililerini ve vatandaşları dinleyen Sözen, öfkeli Trabzon yolcularını sakinleştirmeye çalıştı. Birçok yolcu vali Sözen’i THP veya Anadolu Jet yetkilisi sanınca tüm eleştiriler vali yardımcısına yöneldi. Gerginliğin giderilmesi için vatandaşlarla tek tek görüşen vali yardımcısı, “Bu çocuk oyuncağı değil istediğin zaman Ulucan, istediğin zaman uçmayacaksın. Bu sorunu görüşeceğiz” dedi.

AZYOLCU İDDİASI
Yolcular Trabzon uçağının kalkmamasını, Trabzon- Kocaeli arası yolcu azlığından olduğunu iddia ettiler. Hava alanlarında uçuşu aksatacak hava muhalefeti olmadığını öğrenen Anadolu Jet yolcuları, Trabzon’dan Kocaeli’ye yolcu talebinin az olmasından dolayı seferin iptal olduğunu iddia ettiler. Cenazeye yetişmek isteyen, iş görüşmesine gitmek isteyen ve bunun gibi pek çok ciddi mazereti olan yolcular sıkıntılı bir gün geçirdi.


AKTARMALI GİDECEKLER
Yolcuların mağduriyetinin giderilmesi için duruma el atan vali yardımcısı Ali Sözen, Anadolu Jet’in karayoluyla yolcularını yakın hava alanlarına götürülmesini istedi. Sabiha Gökçen ve Atatürk Hava alanlarına karayoluyla gönderilen yolcular, Sabiha Gökçen’den 20.30 Ankara aktarmalı ve Atatürk Hava Alanından 23.30 direk uçağıyla Trabzon’a gönderildi. Vakit kaybetmek istemeyen yolcular ise biletlerini iptal ettirerek farklı bir firmayla Sabiha Gökçen’den Trabzon’a uçtu.

02 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR