KOTO-KSO: Kimse zarara uğramadı

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Yılmaz, Kocaeli Fuarı’nın ortakları konumunda bulunan KOTO ve KSO’nun ortaklıktan çıkacağın...

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Yılmaz, Kocaeli Fuarı’nın ortakları konumunda bulunan KOTO ve KSO’nun ortaklıktan çıkacağını ve Büyükşehir Belediyesi’ne fuardan 30 milyon lira vergi borcu kalacağını açıklamıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan KOTO ve KSO, 1993 yılında yapılan protokolü doğrulurken, kimsenin zarara uğramayacağını açıkladı.

 

FUAR MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN YÖNETİMİNDE YER ALMADIK

KSO ise yaptığı açıklamada, “İzmit Ticaret ve Sanayi Odası ile İzmit Belediyesi arasında imzalanan protokol ile Kocaeli Fuar Müdürlüğü kurulmuş olup rahmetli Şahabettin Bilgisu’nun Başkanlığı döneminde odaların ayrı ayrı tüzel kişilik kazanması sonrası hazırlanan ek protokol ile Kocaeli Sanayi Odası, İzmit Ticaret Odası ve İzmit Belediyesi ortaklığında Fuar işletilmeye  devam  edilmiştir. Üçlü ortaklık yapısının fiilen tek ortaklı bir yapıya dönüşmesi sebebiyle 2003 yılı sonrası Kocaeli Sanayi Odası olarak Fuar Müdürlüğü’nün işletilmesi ve yönetiminde yer almadık” ifadesine yer verdi.


SEMBOLİK ORTAKLIK TASARLANDI

Yerel basında çıkan haberler üzerine basın açıklaması yapan KOTO, “Zaman içerisinde fuarın yönetimi tamamen İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiş ve gerek KSO gerekse KOTO bu süreçte fuarın yönetimine aktif olarak katılmamıştır. Bununla birlikte bahse konu dönem için her iki oda da fuarın mali ve finansal durumundan haberdar edilmemişlerdir. Dolayısıyla Kocaeli Fuar Müdürlüğü adi ortaklığında Odamızın ve Sanayi Odası’nın rolü başlangıçtan itibaren sembolik bir ortaklık şeklinde tasarlanmıştır” ifadesine yer verdi.


BORÇ YAPILANDIRILMASINA GİDİLDİ

Açıklamalarını sürdüren KOTO, “Ancak, zaman içerisinde Kocaeli Fuarı adi ortaklığının mali yapısı ve borç yükü sürdürülemez hale geldiğinden, Odamız ve Odamız varlıklarının kağıt üzerinde ortak görünmemiz nedeniyle önemli finansal risk ve tehdit altına girmesi kaçınılmaz olmuştur. Son yapılan yasal düzenlemeyle vergi ve sigorta prim borçlarının yeniden yapılandırılması söz konusu olduğundan, fuarın yönetiminden ana sorumlu olarak Büyükşehir Belediyemiz anılan borçların yapılandırılması yoluna gitmiştir.

 

HUKUKİ ZEMİNDE VAZGEÇİLDİ

Bu noktada Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası olarak yaptığımız müşterek görüşmeler neticesinde yapılandırılmış borçların Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmesi kaydı ile zaten sembolik bir anlam ifade eden ortaklıktan Büyükşehir Belediyesi lehine hukuki zeminde vazgeçilmiştir. Bu husus gerek Sanayi Odası ve gerekse Odamız tarafından meclis kararlarına dayandırılmak suretiyle yasal düzenlemeler çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

 

BAŞKA MAKSATLARLA KULLANMA PLANI YOK

Kocaeli Fuarı’nın mali ve finansal olarak yönetilemez hale gelen yapısı, son süreçte Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla üretilen çözüm üzerinden en azından taraflar için daha fazla risk oluşturmayacak hale getirilmiştir. Böylece Büyükşehir Belediyemiz de tek kalemde ödeme olanağı bulunmayan önemli bir borcu yapılandırarak yönetme yoluna gitmiştir. Ne Odamızın ne de Büyükşehir Belediyemizin Kocaeli Fuarı’nın başka maksatlarla kullanılması gibi bir planını vardır diyerek açıklamayı tamamladı.

05 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR