Ahmet Taşçı’nın tek rakibi Aliço’nun 26 yıllık rekoru !

    Kırkpınar’ın ‘efsane ‘ ismi Ahmet Taşçı artık bu çayıra ne altın kemer kazanmak ne de Başpehlivan olmak için çıkmayacak. Taşçının tek hedefi, 27 a...

BÜYÜT

 

 

Kırkpınar’ın ‘efsane ‘ ismi Ahmet Taşçı artık bu çayıra ne altın kemer kazanmak ne de Başpehlivan olmak için çıkmayacak. Taşçının tek hedefi, 27 aralıksız Başpehlivan olduğu bu Kırkpınar’da 57 yaşına kadar güreşen Kel Aliço’nun rekorunu  kırmak.

1958 yılında Karamürsel’de doğan ve 26 yaşında yağlı güreşe başlayan Ahmet Taşçı halen 56 yaşında olup, 2 yıl Kırkpınar’da’ güreşip Aliço’nun 57 yaş rekorunu kıracak. Çırağı Cino Mehmet Yılmaz tarafından ayağından yaralanan ve güreşe ara veren Taşçı ayağının iyileştiğini ve güreşmesine mani olmadığını ifade ederken, bundan böyle hedefinin Gaddar lakaplı Kel Aliço’nun rekorunu kırmak olduğunu söyledi.

 

Taşçı’nın rekorunu kırmak istediği Gaddar Kel Aliço kimdir ?

1844 yılında Bulgaristan’ın Lofça kasabasında doğan Aliço Balkan savaşında Türkiye’ye göç eden bir ailenin çocuğudur.1864 yılında Kırkpınar’da güreşirken yakın köylüsü ve Sultan Abdülaziz tarafından saraya alınmış Kavasoğlu İbrahim Pehlivan aracılığı ile saraya girmiştir. Padişaha bağlılığı ve hizmetleri dolayısıyla sarayda Şamdanbaşılık’a kadar yükselmiş, Kavasoğlu’ndan sonra saray Başpehlivanı olmuştur. Güreşi bıraktığı 1894 yılına kadar, 27 yıl üst üste Kırkpınar’da Başpehlivanlığı kazanarak bu alanda kırılması güç bir rekorun sahibidir. Aliço, Sultan Abdülaziz’in padişahlıktan indirilmesine kadar ( 30 Mayıs 1876) sarayda kaldı. Sultanın ölümünden sonra saraydan ayrıldı. Yaşlılık günlerini Malkara köylerinde bekçilik yaparak geçirdi.

56 yaşında iken, kendi yetiştirmesi olan Adalı Halil’in meydan okumasını kabul etmiş ve kendinden 25 yaş küçük olan çırağını, Gelibolu’da bir düğün güreşinde yarım saat içinde yenerek halen ne kadar kuvvetli  olduğunu göstermiştir. 1919 yılında Edirne ili İpsala ilçesi Koyunyeri köyünde tifodan ölmüştür.

Mezarı Aliço köyü (eski adı Koyunyeri)’nde olup, yaşadığı evin arsası üzerine İlköğretim Okulu inşa edilmişti. Her yıl 16 Mayıs’ta Kel Aliço Pehlivanı anma ve yağlı güreş festivali yapılmaktadır.

Gerek güreş meydanlarında gerekse meydan dışında mertliği, doğru sözlülüğü, cesaretin bütün özelliklerini taşımış ve göstermiş olmasından dolayı Rumeli’de adeta efsaneleşmiştir. Kel Aliço’nun cesareti, mertliği, dürüstlüğü ile tam bir sporcu olması dilden dile yayılmış, takdir edilmiş, Kırkpınar Sarayiçi ve yaşadığı köy meydanına heykelleri yapılmıştır.

19 Haziran 2014 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR