N’City’de mühür sökenler hakkında yasal işlem uygulanacak

Mart Ayında çıkan yangın sonucu yanan N’Cıty Alışveriş Merkezi’nin yapı ruhsatı ve tapusunun olmadığı ve tadilat çalışmalarında asla uyulmadığı gerekç...

BÜYÜT

Mart Ayında çıkan yangın sonucu yanan N’Cıty Alışveriş Merkezi’nin yapı ruhsatı ve tapusunun olmadığı ve tadilat çalışmalarında asla uyulmadığı gerekçesiyle inşaatı mühürlenmiş ve yüksek miktarda para cezası kesilmişti. Cezaların affolunduğu yönündeki haberlere İzmit Belediyesi’nden yanıt geldi; “Cezalar kaldırılmadı. Mührü söktükleri için yeniden cezai işlem uygulanacak”

İzmit’in en büyük alışveriş merkezlerinden olan N’Cıty Mart ayının başında yanmış ve içerisinde bulunan 84 dükkan büyük hasar görmüştü. 700’e yakın çalışanın mağdur olduğu yangının ardından binanın ruhsatsız olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı. Geçen süre zarfında NCITY Alışveriş Merkezi’nin yapı ruhsatı ve tapusunun olmadığı ortaya çıkmıştı. Sefa Sirmen’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Sirmen’in sözü üzerine yaptırılan binanın yani o zamanki adıyla Gulfstar’ın, Kocaeli Fuar Müdürlüğü’nün izni ile inşa edildiği öğrenilmişti.
MÜHRE RAĞMEN ÇALIŞIYORDU
N’City AVM’de tadilat çalışmaları bir süre önce başlamıştı. Büyük bir hızla ilerleyen tadilat çalışmaları geçtiğimiz ay durdu. İzmit Belediyesi tarafından yapının genişletildiği ve tadilat çalışmalarında asla uyulmadığı gerekçesiyle inşaat mühürlendi. İnşaatın mühürlenmesinden bir süre sonra çalışmalar yeniden başladı. İnşaat çalışmalarının başlamasıyla birlikte kent kamuoyunda binanın cezalarının ve mührünün kaldırıldığı dedikoduları yayılmaya başladı. İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdür Vekili Reyhan Albayrak’tan önceki gün konuyla ilgili açıklama geldi.
CEZALAR KALDIRILMADI
Reyhan Albayrak, İzmit Belediyesi olarak mührü sökmediklerini, inşaatın devamına izin vermediklerini belirtti. Albayrak açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Mühre rağmen inşaatın devam ettiği tarafımızdan a tespit edilmiştir. Bu durumu Büyükşehir Belediyesi’ne ve valiliğe bildirdik. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. N’City için kesilen 557 bin TL’lik para cezası da kaldırılmamıştır.” Bölgede Kentsel Dönüşüm uygulaması için Ankara’da çalışma yapıldığını belirten Albayrak, bunun gerçekleşmesi durumunda ruhsat sorumluluğunun Büyükşehir’e geçeceğini, o dönemin şartlarına göre yeniden değerlendirme yapılacağını belirtti.

02 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR