Kocaeli iş dünyasına Tahkim Merkezi anlatıldı

Kocaeli Barosu ve Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından düzenlenen, “İstanbul Tahkim Merkezi ile Uyuşmazlıkların Çözümü Semineri” önceki gün gerçekleş...

Kocaeli Barosu ve Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından düzenlenen, “İstanbul Tahkim Merkezi ile Uyuşmazlıkların Çözümü Semineri” önceki gün gerçekleşti. KSO Meclis Salonu’nda gerçekleşen seminere Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Barosu Başkanı Av. Sertif Gökçe, KSO Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, İstanbul Tahkim Merkezi Milli Divan Üyesi Doç. Dr. Emine Gökyayla, KSO üyeleri, baro üyesi avukatlar ve çok sayıda davetli katılım gösterdi. Sanayi ve Ticaret Odaları Konseyi’ne katılan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise programda yer alamadı.

 

“KANUN BİZİM İÇİN FIRSAT”

Seminerin açılışında konuşan ve ilgili kanun ile görev ve sorumlulukları belirlenen İstanbul Tahkim Merkezi’nin kendileri için fırsat olduğunu söyleyen KSO Başkan yardımcısı Çınar Ulusoy, “İstanbul Tahkim Merkezi, Türkiye'deki ve yurtdışındaki ticari aktörler arasındaki uyuşmazlıkların kurumsal tahkim yoluyla bağlayıcı, nihai ve icra edilebilir olarak çözümlenmesi için yargılama hizmeti sunuyor. Tahkim prosedürü ceza davaları ve taraflarından birinin devlet olduğu davalar haricinde her konuda işletilebiliyor. Süreç taraflar arasında ihtilaf çıkmadan veya çıktıktan sonra tarafların aralarında yaptıkları an tahkim anlaşması ile işlerlik kazanıyor” açıklamasında bulundu.

 

“İŞ DÜNYASINA TAVSİYE EDİYORUM”

İş dünyasının, hukuki ihtilafların çözümünde en çok ihtiyaç duyduğumuz hususlardan biri, hızlı ve az maliyetli bir yargılama olduğunu söyleyen Ulusoy, şöyle konuştu: “Mahkemelerin yüksek miktarda harçlar alarak yürüttüğü davalar yıllarca sürüyor. Tahkim müessesesi ile az masrafla ve kısa bir süre içinde çözüme ulaşmak mümkün. İş dünyası tam olarak bunu arıyor. Tavsiye ediyorum.”

 

“İSTANBUL TAHKİM MERKEZİ ÖNEMLİDİR”

Baro Başkanı Sertif Gökçe ise, “Davalardaki hakim sayısını ne kadar artırsanız da çözmeniz mümkün değil. Bazı ülkeler bu sorunu önleyici hukuk sistemiyle çözmüşler. Uyuşmazlık ortaya çıktıktan sonra alternatif yollar deneniyor. Hukuk davalarında arabulucuk ve tahkim merkezi oldukça önemlidir. Umarım faydalı bir seminer olur” dedi.

 

YARARLI BİR BULUŞMA

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli imalat sanayisinin yüzde 20’sini karşılayan, bilgi ekonomisinde katma değeri yüksek ürün üretiminde öncü bir kenttir. 3 tekno parkı, 13 sanayi bölgesi, çözüm merkezleri ve bilişim vadisiyle bu misyonu üstlenmiştir” dedi.

 

“TAHKİM’DE GEÇ KALDIK”

Tahkimin gelişen bir kavram olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, “Tahkim köken olarak hakeme dayalı eski bir yöntemdir. Bu kavramın gereklilikleri çok açık. Tarafların uzlaştığı bir hakem heyeti ile çözüm öngörebilmek. Gelişen bir alan. Her iki tarafı bir mutabakat zemini üzerinde gelişmesi önemlidir. Öne çıkan merkezler İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerde. Türkiye bunun dışında kalamaz. Tahkimin çözüm merkezi olduğunun farkına varılmalı. Geç kaldığımız, fakat arayı kapatmak zorunda olduğumuz bir alan” diye konuştu.

 

“TAHKİM KURULU GELİŞMELİ”

Güzeloğlu’nun ardından seminerde panel bölümüne geçildi. Panelde konuşan İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, “Kocaeli, İstanbul Tahkim Merkezi’ni benimserse dünyanın en önemli tahkim merkezi olacağız. Tahkim merkezi yabancı yatırımcıları rahatlatacak bir merkez olarak kuruldu. Türkiye’ye yatırımcı çekebilmek için tahkim kurulu gelişmeli” dedi.

 

“İNANILMAZ BİR FIRSAT”

Bir yıldır faaliyette olduklarını söyleyen Akıncı, şöyle konuştu: “Uygulamada uyuşmazlığa taraf olan en önemli beklentileri, uyuşmazlığın hızlı bir şekilde çözülmesi, uyuşmazlık konusunda uzman olarak kişilerle çözümlenmeli ve bu çözüm yolunun pahalı olmaması gerekiyor. Bu üç ilkemizi de gerçekleştirdik. Tahkim merkezimiz hem iş dünyamız hem de hukukçularımız için oldukça önemlidir. Yargı ağır bir yükün altında. Şu anda Yargıtay’a gelen dosya sayısı 1 milyonu aştı. Biz bu meseleye çok önem veriyoruz. Bizim kurullarımız uyarınca uyuşmazlık 6 ay içerisinde çözümlenmek zorunda. Uyuşmazlık seri tahkimle 3 ay içerisinde çözülüyor. Bu iş dünyası açısından inanılmaz bir fırsat” diye konuştu. Serkan BORLAK

07 Ekim 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR