TEKSİF’ten açık davet

Genel merkez yöneticilerinden İbrahim Öner, işçi haklarının korunması için doğru örgütlenmenin önemli olduğunu söyledi.   Türkiye Tekstil, Örme ve S...

Genel merkez yöneticilerinden İbrahim Öner, işçi haklarının korunması için doğru örgütlenmenin önemli olduğunu söyledi.

 

Türkiye Tekstil, Örme ve Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF-İŞ) Genel Merkez yöneticilerinden İbrahim Öner, Kartepe Arslanbey’de bulunan, Hyundai firmasına araba koltuk kılıfları üreten Güney Kore sermayeli Dual Borgstena fabrikası işçilerini kendi sendikalarının bünyesinde örgütlenmeye çağırdı.

 

BAKANLIĞA BAŞVURDUK

Dual Borgstena firmasının Çalışma Bakanlığı tarafından tekstil iş kolunda yer aldığının kanıtlanmasına rağmen metal iş kolunda değerlendirilmesi sebebiyle işçilerinin örgütlenme sorunu yaşadıklarını dile getiren TEKSİF Genel Merkez Saymanı İbrahim Öner, bu yanlışlığın düzeltilmesi için Çalışma Bakanlığı’na başvurduklarını ve önümüzdeki günlerde bu yanlışlığın düzeltilerek fabrikanın Çalışma Bakanlığı’nın sitesinde tekstil kolunda yer alacağını duyurdu.

 

DOĞRU ÖRGÜTLENİLMELİ

Firmanın tekstil işi yapmasına karşın halen metal iş kolunda gözükmesi sebebiyle işçileri 2007 yılında Türk Metal, geçtiğimiz günlerde de Çelik-İş sendikaları bünyesinde örgütlendiklerini ifade eden TEKSİF Genel Merkez Saymanı İbrahim Öner, yanlış sendika üzerinden yapılan örgütlenmenin işçiye hiçbir fayda sağlamayacağını belirtti. Öner, “Arkadaşlar farkında olmadan yanlış hareket ediyorlar. Metal sendikalarında örgütlenirlerse ileride yetki alamazlar ve toplu iş sözleşmesi de yapamazlar” dedi.

 

TÜRK-METAL BIRAKTI

Bünyesinde 370 çalışanı bulunan firmanın 2007 yılında müfettişlerin yaptığı iş kolu tespiti ile dokuma alanının belirlendiğini söyleyen Öner, raporun Resmi Gazete'de de yayınlandığını da ifade etti. Rapor sonrasında, firmada örgütlenen Türk-Metal Sendikası'nın örgütlenmeyi bıraktığını ve ardından Çelik-İş'in örgütlendiğini belirten Öner, bu sendikanın örgütlenmesi sonrasında 5 işçinin atılması olayının basına yansıması sonucu haberleri olduğunu belirtti.

 

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE KAYIT

Ekim 2011’de yenilenen sendika kanunu ile işçilerin sendika örgütlenmelerinin noter eşliğinde değil e-devlet şifresi ile Çalışma Bakanlığı’nın sitesinden online olarak yapabildikleri bilgisini veren Öner, Dual Borgstena Fabrika’nın işçileri siteye girip sendikaya üye olmak istediklerinde metal iş kolunda yer alan sendikaları gördükleri için metal iş kolunda örgütlendiklerini söyledi. Bu yanlışlığın talepleri doğrultusunda yakın zamanda düzeltilerek fabrikanın dokuma iş alanında gözükeceğini belirten Öner e-devlet şifresi uygulamasına değinerek, “Bu uygulama kolaylık sağladığı kadar bir yandan da çok sakıncalı. İşyeri sahiplerinin tehditle işçilerin e-devlet şifrelerini alması sebebiyle bir işyerinin örgütlenmesini bir gecede kaybedebiliyoruz” dedi.

 

KAPIMIZ AÇIK

Toplu sendikalı olmak demek sadece gelir artışı olmadığına değinen Öner, “Aynı zamanda çalışanların huzurlu olarak çalışmasını sağlamaktır. Orada örgütlenmeye de başlayacağız. Toplu iş sözleşmeleri ile birçok imkan tanınacak. Arkadaşlarımız hangi sendikaya üye olmak istiyorlar ise olabilirler, bize katılmak isteyen arkadaşlara ise kapımız her zaman açıktır” ifadelerini kullandı. Hilal GÜDÜCÜ

07 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR