Zeytinoğlu: İhracattaki artış sevindirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan mart ayı ihracat kayıtlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi  Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğ...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan mart ayı ihracat kayıtlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi  Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, mart ayında ihracatın yüzde 2,6 artışla 11.5 milyar dolara çıkmasının ekonomide düzelme sinyalleri olduğunu söyledi. Zeytinoğlu açıklamasında, “11.5 milyar dolar ihracat bizleri sevindirdi. Reel sektörün temsilcileri olarak tüm olumsuz koşullara rağmen ihracattaki bu artışı ekonomide düzelme sinyali olarak görüyoruz” dedi.

 

“ZİRVE FAYDALI OLDU”

Türkiye-AB ilişkilerinde olumlu bir döneme girildiğine dikkate çeken Ayhan Zeytinoğlu, “Yapılan Türkiye-AB zirvesinin olumlu sonuçlarını ihracatımızda önemli bir paya sahip olan AB ile olan ticaretimizde görüyoruz. AB ülkeleri ile olan ihracatımız mart ayında yüzde 14 ve yılın ilk üç ayında yüzde 6 oranında artmış. Oysa geçen yıl AB ile olan ihracatımız mart ayında yüzde 17 ve yılın ilk üç ayında yüzde 12 gerilemişti” diye konuştu.

 

“AB ÜLKELERİ ÖNEMLİ”

Diğer taraftan ihracatta parite etkisinin çok azda olsa de hala devam ettiğine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Mart ayında ihracatımızın yüzde 48.9’unu AB ülkelerine yapmışız. İlk üç aya baktığımızda ise yüzde 49.7 oluyor. Yani ihracatımızın hemen hemen yarısını AB ülkelerine yapıyoruz. Avrupa’ya yaptığımız ihracatta parite lehimize döndü diyebiliriz. Dolayısıyla Avrupa’ya olan ihracatımızda artışlar olabileceğini bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

04 Nisan 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR