İSU, Denizli Göleti çevresini istimlak etmekten vazgeçti

İSU dün olağanüstü genel kurul yaptı. Genel kurulda Sapanca Gölü’nün Sakarya ile ortak kullanımı için gerekli olan kurul kararı alındı. Ayrıca Denizli...

BÜYÜT

İSU dün olağanüstü genel kurul yaptı. Genel kurulda Sapanca Gölü’nün Sakarya ile ortak kullanımı için gerekli olan kurul kararı alındı. Ayrıca Denizli Göleti çevresindeki istimlak çalışmasından vazgeçildi.

Kasım ayında yapılan İSU Olağan Genel Kurulu’ndan sonra bazı yönetmenliklerde yapılan değişiklik sonucu Genel Müdürlük, olağanüstü genel kurul yaptı. Olağanüstü genel kurul önceki gün Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. 2011 yılı birinci olağanüstü genel kurulda Genel Müdür İlhan Bayram açılış konuşması yaptı. Bayram kurulda iki maddenin görüşülecek karara bağlanacağını belirterek, “İSU, Sapanca Gölü havzasında içme suyu havzası yapma kararı aldı. Adasuyu ile mahkemelik oldu ve daha sonrasında biz kazandık. Bu göl temiz olarak korunmak şartıyla ortak kullanıma açıldı. Çevre Bakanlığı iki kuruluşun hazırladığı yönetmeliği inceleyerek olumlu karara vardı” dedi. Bayram, Sapanca Gölü’yle ilgili değişikliğin genel kuruldan geçmesi gerektiğini belirterek ikinci maddeyi açıkladı.

259 KÖYÜN SU İHTİYACI
İkinci madde ise Gebze’de bulunan Denizli Göleti çevresinde istimlak çalışmalarından vazgeçilmesi oldu. Maddeyi açıklayan Bayram, “Bu göletten çevre köylere arıtılmış su temin ediyoruz. Su altında kalan kamulaştırılmamış 65 bin metre kare alan bulunuyor. Bu çok büyük maliyeti getiriyor ve bundan vazgeçiyoruz. Ama su vermeye devam edeceğiz. İSU şuan 25 şantiye üzerinden çalışıyor. Kandıra Namazgah Göleti içme suyu tesis proje yapımı devam ediyor. İhale dosyası hazırlanıyor ve kamulaştırmalar başladı. İzmit, Derince, Körfez ve Kandıra’da bulunan toplam 259 köyün 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak ve 2 yılda bitecektir” dedi. Daha sonra Sapanca Gölü havzası Paydaş İçmesuyu Havza Koruma Yönetmenliği ile Gebze Denizli Göleti İçmesuyu Havzası ilanın iptali konuları görüşülüp karara bağlandı.

‘İSU KAÇAK GÜREŞİYOR’
Genel Müdür İlhan Bayram’ın konuşması sonrasında Denizli Göleti konusunda HAS Parti Meclis Üyesi Ömer Öztürk söz alarak İSU’nun kamulaştırmada kaçak güreştiğini belirtti. Konuşmasına devam eden Öztürk, “Vatandaşın hakkını vermelisiniz. Kamulaştırma konusunda vatandaşın arazileri işgal edilmiş ve parası verilmemiş, bu konuda daha titiz olunmalı ve kaçak davranmamalıdır” dedi. Nevzat Doğan, Bulvar da yapılan kanalizasyon çalışmaları için teşekkür etti. Başkan Doğan, “Burada 50 yıl sonrasına yatırım yapıldı. Tavşanpete ve Erenlerde yapılacak çalışmalar var. Ama bununla beraber Sedaş ve Telekom’da girsin istiyoruz. İki iş ayrı ayrı yapılmamalıdır. İSU çalışmalarını herkes memnuniyetle karşılıyor” diye konuştu.

20 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR