Bu festival çok KONUŞULACAK!

3-4-5 Mayıs tarihleri arasına KOÜ Umutepe Yerleşkesi Baki Komsuoğlu konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek festival hakkında bilgi veren KOÜ İletişi...

3-4-5 Mayıs tarihleri arasına KOÜ Umutepe Yerleşkesi Baki Komsuoğlu konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek festival hakkında bilgi veren KOÜ İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Pekman, İletişim Festivali’ Türkiye’de bir yerlere gelmiş kişilerin bulunacağı, dizi ve sinema oyuncularının olacağı bir organizasyon olduğunu festival ile öğrencilere Kocaeli Üniversitesinde okumanın bir avantaj, bir değer olduğu fikrini de bu şekilde verebileceklerini ifade etti.

 

untitled-2-011-003.jpg

İletişim Festivali fikri nasıl ortaya çıktı?

İletişim Festivali fikri reklamcılık bölümü öğrencileri tarafından ortaya atıldı. Öğrenciler fikirlerini bana ilettiler, böyle bir festival düzenlemek istediklerini dile getirdiler. Sonrasında organizasyonun niteliğini tartıştık, festival mi şenlik mi olacağı konusu üzerine görüş alışverişinde bulunduk.

 

Yapılacak festival hakkında bilgi verebilir misiniz?

İletişim sektörünün hemen her alanından konukların söyleşi ve sunumlar yapacağı bir festival. Tiyatro ve film gösterimleri ile konser programları da yapmayı hedefledik. Okulumuzda yapılması planlanan bahar şenlikleri nedeniyle konser kısmını programdan çıkardık.

 

İLETİŞİMİN HER ALANINDAN KONUKLAR

Biz yapacağımız festivalin eğitsel tarafı da olan, sektörün geniş biçimde temsil edileceği bir organizasyon olmasını istedik. Festivale, gazetecilik, televizyon, tiyatro, radyo, dizi, sinema, seslendirme, halkla ilişkiler, sosyal medya, kısacası iletişimin her alanında çalışan konuklar olacak. Hazırlıklarımızı buna göre yaptık ve bu program ortaya çıktı. Festivalimizin içerisinde öğrencilerin katılıp sertifika alabilecekleri bir seminer programı da var. 

 

İletişim Festivali’ne kimler geliyor? Gerçekleştireceğiniz ‘İletişim Festivali’ ile öğrencilere neler kazandırmayı hedefliyorsunuz?

İletişim alanında Türkiye’de bir yerlere gelmiş, kendilerini alanlarında kanıtlamış konuklarımız var. Televizyon ve sinemadan tanıdığımız yüzler, radyo programlarını dinlediğimiz, sosyal medyada videolarını izlediğimiz seçkin isimleri üniversiteye getirmeyi amaçladık. O konuda seçme yaparken oldukça titiz davrandık. Kendisini aldığı ödüllerle kanıtlamış, kitlelerce haklı bir sevgi ile takip edilen insanlara öncelik tanımak istedik. Dolayısıyla gelecek konukların öğrencilere örnek olması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Genç bir konuk profilimiz var. Genç yaşlarda iyi yerlere gelmiş insanlar.  Böylelikle öğrencilerimize de Kocaeli Üniversitesinde okumanın bir ayrıcalık olduğu mesajını vermek istiyoruz. Ayrıca İletişim Fakültesi öğrencilerinin böyle bir etkinliği kendilerinin tasarlayıp uygulamaya koyması da çok önemli bizim için.

 

İZMİTLİ KONUKLAR

İzmit kökenli konuklarımız da var. Kocaeli’nin yetiştirdiği kimi değerler bu festival içerisinde yer alacak. Örneğin Uğur Vardan, Hürriyet Gazetesi’nin spor müdürü aynı zamanda SİYAD başkanlığı yapmış bir sinema yazarımız. Keza Serkan Keskin de İzmit’ten yetişmiş bir sanatçıdır, kendisini ‘Leyla ile Mecnun’ dizisindeki ‘İsmail Abi’ rolü ile tanıyoruz. Aynı zamanda çok önemli bir tiyatro ve sinema oyuncusu, Antalya Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü almış bir isimdir. 

 

SERTİFİKA PROGRAMI

Etkinliklerimiz ünlü kişilerle sınırlı değil. Örneğin Açık Hava Reklamcıları Vakfı (ARVAK) geliyor. Programın eğitim tarafını oluşturan bölümlerden. Katılan öğrencilerin sertifika alacağı bir seminer yapacaklar. Keza spor medyası paneli içerisinde bir kadın spor yazarımız, Banu Yelkovan yer alacak. Bir halkla ilişkiler panelimiz olacak, burada da sektörün kadın duayenleri yer alacak.. İletişim fakültemizde ciddi bir kadın öğrenci yoğunluğu var ve bu yüzden medyada kadınların yerini göstermesi bakımından bu etkinlikleri önemsiyoruz. Sosyal medya alanında başarılı olmuş gruplar var, gençlerin sosyal medyada neler yapabileceğini kanıtlayan isimler. Bunlar da iletişim fakültesinin ne kadar geniş bir alana hitap ettiğini, mezunlarımızın ne tür mecralarda yer alabileceğini gösterecek.Röportaj-Bilal AKPINAR 

 

FESTİVALE GELECEK İSİMLER

Gerçekleştirilecek  iletişim festivaline Serkan Keskin, Kaan Kural, Serdar Gökalp, Banu Yelkovan gibi alanında ün yapmış birçok ismin katılacağı etkinliğe, Volkan Öğe, Şulecan Dalbudak, Necla Zarakol,  Hatice Kumalar, Sarp Aydınoğlu, Nihal Yalçın, Murat Düzgünoğlu, Kemal Batur, Cemal Erdoğan, Sema Kahrıman, Uğur Vardan. Arvak Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK) ve Scorp uygulamasının da katılacağı festivalde ayrıca Mahşer-i Cümbüş ekibi bir gösteri sunacak.

 

Festivalin facebook adresi için altaki görsele tıklayın

12809601_875603825872321_6406041463830711642_n-(1).jpg

27 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR