Sendikacılar haklarına kavuşmak için iş bıraktı

KESK’e bağlı, içinde 19 sağlık örgütünün de bulunduğu kamu kuruluşları, dün iş bırakma eylemi yaparak yürüyüş düzenlediKamu Emekçiler Sendikası(KESK)’...

BÜYÜT

KESK’e bağlı, içinde 19 sağlık örgütünün de bulunduğu kamu kuruluşları, dün iş bırakma eylemi yaparak yürüyüş düzenledi

Kamu Emekçiler Sendikası(KESK)’e bağlı içinde 19 sağlık örgütünün de bulunduğu kamu kuruluşları, geniş bir katılımla dün iş bırakma eylemi yaparak grev düzenledi. Türk Tabip Birliği’nin de destek verdiği yürüyüş, Merkez Bankası önünden başlayarak Sabri Yalım Parkı’na kadar devam etti. Genç, yaşlı, doktor, öğretmen, hakkını isteyen herkesin katıldığı ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşte AKP iktidarını eleştiren sloganlar atıldı.

YÜRÜYÜŞE YOĞUN KATILIM
Geniş bir katılımın olduğu yürüyüşe, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği (TMRT-DER), Devrimci Sağlık İş Sendikası (DEV SAĞLIK İŞ), Sağlık Hizmetleri Sınıfı Çalışanları Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUD), Tıbbi Laboratuvar Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği. Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜM RAD-DER), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), Türk Hemşireler Derneği (THD), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye Diyetisyenler Derneği, Büro Emekçileri Sendikası, Birleşik Taşımacılık Çalışanları sendikası, Diyanet ve Vakıf emekçileri Sendikası, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, Basın, Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri, Kültür ve Sanat Emekçileri Sendikası, Sağlık Emekçileri Sendikası, Tarım Ormancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri, Yol, Yapı, Altyapı, Bayındırlık, Tapu ve Kadastro Sendikası, Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası katıldı.

‘TEK SESLİLİK HAKİM’
Sabri Yalım Parkı’na gelen grup burada halaylar çekerek isteklerini dile getirdi. Grev yapan tüm örgütler adına konuşan KESK Mali Sekreteri Ali Berberoğlu, “ Bugün AKP iktidarı tarafından, çoğulculuk adı altında tek seslilik, ‘ileri demokrasi’ adı altında yeni bir diktatörlük biçimlendirilmektedir”

‘SİNDİRİLMEYE ÇALIŞILIYORUZ
“Toplumsal yaşamın hemen her alanı en küçük hücresine kadar AKP’lileştiriliyor. Buna karşı çıkan tüm kesimler ise baskılarla, gözaltı ve tutuklamalarla sindirilmek isteniyor. En uzun gecenin karanlığını, en kısa günün ışığı ile aydınlatmak için Türkiye’nin her yerinde alanları dolduran sabahın sahipleri, kapı kulu değil emekçi olduğunu haykıranlar olarak bugün buradayız. Grevsiz toplu sözleşme, toplu sözleşmesiz sendika olmaz diyenler olarak buradayız” dedi.

EĞİTİM VE SAĞLIK HİZMETLERİ DURDU
1 gün boyunca gerçekleşen iş bırakma eyleminde sağlık örgütleri ve eğitim kuruluşları da yer aldı. Başta Gazi Lisesi olmak üzere bası okullarda eğitim hizmet durdu. Öte yanda 19 sağlık örgütünün katıldığı grevde sağlık kuruluşlarında acil olmayan hastalara tedavi hizmetleri verilmedi. Bunun yanında Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı başta olmak üzere bazı kamu kuruluşlarında işler aksarken kurumlar grev hakkında basın açıklamaları yaptı. Basın açıklamalarında grev haktır diyen çalışanlar, AKP hükümetini eleştirdi.

İSTEDİKLERİNİ SIRALADILAR
Açıklamasına devam eden Berberoğlu, istediklerini şu şekilde sıraladı;
1. Grev hakkımızın yasal teminat altına alındığı bir Toplu Sözleşme düzeni için,
2. Kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesine son verilmesi için,
3. "KHK Demokrasi "sine son verilmesi için,
4. Her türlü güvencesiz çalıştırmaya son verilerek tüm çalışanlara kadrolu iş güvencesi sağlanması için,
5. Tüm çalışanlara insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması, çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi için,
6. Emekçilere dayatılan angarya ve zorunlu fazla mesaiye son verilmesi için,
7. Temel ücretlerin artırılarak, eşit işe eşit ücretin gerçekten hayata geçirilmesi için,
8. Ek ödemelerin tüm emekçiler için eşitlenerek emekliliğe yansıtılması için,
9. Net asgari ücretin açlık sınırı olan 1.000 TL'ye çıkarılarak tüm ücret ve maaşlarda bu tutarın vergi kesintisi dışında bırakılması için,
10. Hukuksuz, haksız ve mesnetsiz biçimde yapılan gözaltı ve tutuklamalara son verilmesi, tutukluların serbest bırakılması için.

22 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR