KTO’nun başarısı taçlandı

Geçen yıl çalışmaları tamamlanan ve denetimleri gerçekleştirilen 10. dönem 39 oda ve borsa ile akreditasyon sertifikalarını yenileyen 1, 2, 5 ve 7. d...

Geçen yıl çalışmaları tamamlanan ve denetimleri gerçekleştirilen 10. dönem 39 oda ve borsa ile akreditasyon sertifikalarını yenileyen 1, 2, 5 ve 7. dönemden 54 oda ve borsa; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katılımıyla düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

 

KTO ÇIKARMA YAPTI

Yapılan değerlendirmelerin ardından akredite olmayı başaran Körfez Ticaret Odası (KTO) da sertifikasını aldı. TOBB’un Ankara’daki merkezinde gerçekleşen törene KTO yönetimi adeta çıkarma yaptı. Oda Başkanı Mustafa Efe ile birlikte meclis başkanı Güngör Ayhan, başkan yardımcıları Sedat Zımba ve Recep Öztürk, yönetim kurulu üyeleri Veli Yıldız, Recep Öztürk, Sedat Zımba, Ahmet Kırcı, Erkan Çağlayan, Mustafa Genç ile meclis üyesi İlker Korkmaz düzenlenen programa katıldı.

 

“ODALARIMIZ 5 YILDIZLI”

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bakan Işık’a, OSB’lerdeki taban alanı kısıtlamasının kaldırılması ve kamu ihalelerindeki yerli ürüne getirilen avantaj için teşekkür etti. Odaların akredite olarak 5 yıldızlı hale geldiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Gururla övüneceğimiz bir camiamız var. Bugün 5 yıldızlı olan oda ve borsalarımız Londra'daki, Paris'teki, Berlin'deki oda ve borsalar gibi kaliteli hizmet veriyor” dedi. TOBB Başkanı aydıca göreve geldiğinde 5 oda olan İngilizce okuyup yazabilen oda sayısının bugün itibarıyla ise 355’e yükseldiğini dile getirdi.

 

“KIYASLAMA YAPMIYORUZ”

Bakan Fikri Işık ise konuşmasında artık Türkiye'de sadece otellerinin değil, ülkenin geleceğine hizmet eden oda ve borsaların da 5 yıldızlı hizmet verdiğini söyledi. Türkiye'nin son 12-13 yılda çok önemli mesafe kat ettiğini dile getiren Işık, birçok alanda artık 2002 ile kıyaslama yapmadıklarını ifade etti. Işık, bu başarının da özel sektörle yapılan işbirliği sayesinde yakalandığını vurguladı.

 

GEREKSİZ HÜKÜM OLMAYACAK

Sanayicilerle, iş adamlarıyla her konuda istişare yapmaya devam edeceklerini anlatan Işık, oda ve borsalarla her gittikleri ilde mutlaka toplantı yaptıklarını ifade etti. Işık, “Bürokrasinin azaltılmasıyla ilgili çalışmamız için sizlerden görüş bekliyoruz. Bizim mevzuatımızdaki gereksiz hükümlerin tamamını ayıklayalım. Bürokrasiyi, kırtasiyeciliği artıran, gereksiz zaman ve enerji kaybına neden olan tüm gereksiz mevzuatı ayıklayalım. Hedefimiz mart sonuna kadar bunu yapmak. Şunu da iyi biliyoruz, bizim bürokrasi anlayışımız, kendi yetkisinde olan bazı alanları devretmek istemez. O yüzden gelin mevzuatımızı birlikte basitleştirelim. En sade, en yalın bürokrasiye sahip bakanlık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olsun” dedi.

 

“FAİZ İNDİRİMİ OLACAK”

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun KOBİ'lere verdiği müjdeleri de hatırlatan Işık, oda ve borsalardan KOBİ'leri yönlendirmelerini istedi. Türkiye'nin önünde güzel fırsatlar olduğunu ve bunları değerlendirmek istediklerini dile getiren Işık, “Petrol fiyatlarının düşmesi, Türkiye için bir fırsat olacak. Cari açık gittikçe azalıyor ve azalmaya devam edecek. Enflasyonda ciddi bir düşüş bekliyoruz. Tüm bunlar faiz indirim beklentimizi artırıyor. Artık faizlerin de yatırımcımızın önünde engel olmaktan çıkması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak en önemli arzumuz. Bu noktada Merkez Bankamızın da gereken adımları daha cesaretle atacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Bakan Işık ve Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların yöneticilerine sertifikalarını verdi. Mehmet ÖZMEN / ANKARA

kso2.jpg

30 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

FİKRET GÖKMEN - başkan sayın MUSTAFA EFE ' nin şahsında emeği geçenleri kutluyorum

Yanıtla . 0Beğen 30 Ocak 13:38
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR