Sigaranın zararları anlatıldı

        Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kanserin etkin, verimli bir şekilde halka anlatılması ve kanser hastalığına karşı farkındalık oluşturulması ama...

BÜYÜT

 

 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kanserin etkin, verimli bir şekilde halka anlatılması ve kanser hastalığına karşı farkındalık oluşturulması amacıyla 1-7 Nisan Kanser Haftası’nda bilgilendirme çalışmaları düzenliyor. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda Kocaeli genelinde tüm ilçe ve köylerdeki vatandaşlara seminerler veriliyor.

 

ERKEN TANININ ÖNEMİ

Yapılan çalışmalar ve yürütülen tarama programları ile özellikle bazı kanser türlerinin ortaya çıkışının önlenebildiği, erken tanının önemi ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği görülüyor. Ülkemizdeki kanser kontrolü amacıyla sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımının azaltılması, sağlıklı beslenmenin eğitim yoluyla yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

2007 YILINDAN BU YANA

Büyükşehir Belediyesi, korunma yolları ve erken teşhis sonucu tedavi edilebilen kanser hastalığıyla ilgili bilgilendirme çalışmalarına 2007 yılından bu yana devam ediyor. Bu çalışmalarda kanserden korunma yolları, risk faktörleri, kanser belirtileri ve kanserde erken teşhisin önemi anlatılıyor.

 

SİGARANIN ZARARLARI

2013-2014 yılları arasında mahalle ve köylerde 200 yerde 50 seansta 11 bin kişiye kanserden korunmak amacı ile bilgilendirme-bilinçlendirme-farkındalık kazandırma çalışmalarının yanı sıra 124 okulda 145 seansta 14 bin öğrenciye bilgilendirme yapıldı. Okullarda öğrencilere ve velilere sağlıklı yaşamda dikkat edilmesi gereken beslenme, spor, hijyen, düzenli uykunun önemi ve sigaranın en önemli kanser nedeni olduğu anlatılıyor. Yapılan seminerlerde konu ile ilgili broşür ve kitapçıklar dağıtılıyor.

06 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR