Kırım Dernekleri, Cengiz Dağcı’nın mezarını yaptırdı

Kırım Tatarlarının 20. yüzyılın ilk yarısında gördüğü Rus zulmünü, romanlarıyla dünyaya duyuran Cengiz Dağcı, 22 Eylül 2011 tarihinde Londra’da vefat...

BÜYÜT

Kırım Tatarlarının 20. yüzyılın ilk yarısında gördüğü Rus zulmünü, romanlarıyla dünyaya duyuran Cengiz Dağcı, 22 Eylül 2011 tarihinde Londra’da vefat etmiş, cenazesi Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve diğer önemli kişilerin de katıldığı bir törenle vasiyet üzerine 2 Ekim 2011 tarihinde köyü Kırım Kızıltaş’ta g toprağa verilmişti.

 

KISA SÜREDE TAMAMLANDI

O günden bu güne çok sözler verilmesine karşın Dağcı’nın mezarı yapılmayınca merkezi ilimizde bulunan Kırım Dernekleri Federasyonu ve Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Başkanı Vefa İbrahim Aracı’nın sponsorluğu altında Cengiz Dağcı’nın mezarı kısa sürede tamamladı ve baş taşı dikildi.

 

AÇILIŞ İKİ KISIM HALİNDE YAPILDI

Vefa İbrahim Aracı, mezarın ve baş taşın iki kısım halinde gerçekleşen açılış törenlerine Kırım Dernekleri Federasyonuna bağlı derneklerin başkanlarını ve üyelerini, Kırım’da yaşamlarını sürdüren 50’den fazla Kırım Tatar sanatçı, edebiyatçı, müzisyen ve öğretim üyelerini de davet etti ve davetlilerden büyük teşekkür aldı.

07 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR