Prof. Dr. Yıldırım: Kültür elbisesine bürünmeyen din anlayışı sağlıklı değil

Kocaeli Aydınlar Ocağı, ülkemizin çok seçkin bilim ve din adamlarından biri olan Prof. Dr. Mustafa Yıldırım'ı Kocaelililerle buluşturdu. Prof. Dr. Mus...

Kocaeli Aydınlar Ocağı, ülkemizin çok seçkin bilim ve din adamlarından biri olan Prof. Dr. Mustafa Yıldırım'ı Kocaelililerle buluşturdu. Prof. Dr. Mustafa Yıldırım; İl Müftüsü Yusuf Doğan, önceki dönem müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri, önemli STK'ların başkan ve temsilcileri, siyasetçiler, Aydınlar Ocağı'nın üyesi ve gönül dostlarından oluşan topluluğa hitap etti.

 

ÖNEMLİ TESPİTLERİ PAYLAŞTI

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez'in ev sahipliği yaptığı programın sunuculuğunu Başkan Yardımcısı Cemal Barış yaptı. Toplantıda Bayırbucak Türkmenleri de anıldı. ‘Din ve Kültür İlişkisi’ başlıklı sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, toplantıda çok farklı ve önemli tespitlerini paylaştı.

 

“OKU EMRİ KUR'AN-I ANLAMAK İÇİNDİR”

Yıldırım, “Allah'ın ilk emri Oku, sadece Kur'an-ı tilavet etmek yani manasını, mesajını anlamadan okumak için değildir. Kıraat etmek yani Kur'an-ı anlamak içindir. Bunu yapabilmek için insan kitabını, kâinat kitabını okumak gerekir. Kültür elbisesine bürünmeyen din anlayışı sağlıklı olmaz. Bu bakımdan asırlardır İslam'la yaşayan ecdadımız dinin hukuk boyutunu büyük ölçüde örfi hukukla; duygusal boyutunu musiki, mimari, edebi pek çok kültürel değerle ifade edip uygulamıştır” dedi.

07 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR