Hereke Sümer Cami meydanına kavuştu

Hereke’de bulunan tarihi Sümer Cami’nin etrafı düzenlenerek meydan haline getirildiBüyükşehir Belediyesi Körfez ilçesi Hereke’de bulunan Sümer Cami’ni...

BÜYÜT

Hereke’de bulunan tarihi Sümer Cami’nin etrafı düzenlenerek meydan haline getirildi

Büyükşehir Belediyesi Körfez ilçesi Hereke’de bulunan Sümer Cami’nin çevresini yeniden düzenleyerek geniş bir meydan haline getirdi. Hereke’nin sahil bölümünde tren istasyonunun alt kısmında yer alan tarihi caminin çevresindeki kafeterya ve halı saha gibi yapılar yıkılarak meydan oluşturuldu. Cami avlusunun devamı olan medyanın orta yerinde etrafı kamelyalarla kaplı geniş bir alan yer alıyor.

PEYZAJ ÇALIŞMALARI
Meydandaki yürüyüş yolları kesme taşlarla döşendi. Caminin yanındaki yeşil alanda oturma grupları ve kamelyalar yerleştirildi. 19’ncu yüzyılda Abdülmecid döneminde yapılan tarihi Sümer Cami meydanında peyzaj çalışmaları da yapıldı. Meydanın belli yerlerine dekoratif aydınlatma direkleri konuldu. Yapılan meydan çalışmasıyla Sümer Cami çevresi adeta nefes aldı.

ÇINAR AĞAÇLARI KORUNDU
Meydanın bazı bölümlere toprak takviye edilerek yeşil alan oluşturuldu. Meydandaki tarihi çınar ağaçları korunarak ışıklandırıldı. 19’ncu yüzyıla ait her dokunun aslına uygun olarak günümüze kazandırılacağı peyzaj düzenleme çalışmaları Büyükşehir Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ile Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdi.

25 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR