Kordsa Global’in satışları arttı

Dünyanın lider endüstriyel iplik ve kord bezi üreticisi Kordsa Global, nisan-mayıs-haziran dönemini kapsayan 2015 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçla...

BÜYÜT

Dünyanın lider endüstriyel iplik ve kord bezi üreticisi Kordsa Global, nisan-mayıs-haziran dönemini kapsayan 2015 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Bir önceki kartile göre toplam satışlarında yüzde 11.4 artış elde eden Kordsa Global’in toplam satış gelirleri ilk yarı sonunda 869 milyon TL’ye ulaştı. 2015 yılı ikinci çeyrek döneminde net kâr 34,2 milyon TL’ye ulaşırken aynı dönemde esas faaliyet kârı 47,6 milyon TL olarak gerçekleşti.

 

SATIŞLAR YÜKSELDİ

Sonuçları değerlendiren Kordsa Global CEO’su Cenk Alper, ikinci çeyrekte, 2014 yılında yakalanan kârlılık trendinin devam etmesinden duyduğu memnuniyetin altını çizdi. Bütçelenen hedeflere uygun başarısını sürdüren Kordsa Global’in, 2015’e kârlılığı artırarak devam edeceğini vurguladı. 2015 yılsonu için öngörülerinde değişiklik olmadığını belirten Cenk Alper; satışların yüzde 10-20, FAVÖK’ün de yüzde 25-35 bandında artış göstermesini beklediğini söyledi.

 

SATIŞLAR DOLAR VE EURO İLE YAPILDI

Kordsa Global CEO’su Cenk Alper, şu değerlendirmede bulundu: “2015 ikinci çeyrek Kordsa Global için olumlu sonuçlandı. Sadece finansal anlamda değil, borsaya etkimiz ve teknoloji üretimine katkımızda da gayretlerimizin karşılığını en iyi şekilde aldık. Büyüme trendi ile başlayan 2015, ikinci çeyrekte de finansal göstergeler açısından Kordsa Global’in başarısını tescilledi. Para piyasalarındaki kırılganlık seyrine rağmen, satışlarının yüzde 77’sini ABD doları ile ve yüzde 23’ünü euro ile yapan Kordsa Global, bu durumdan olumlu etkilenerek hedeflediğinin ötesinde bir performans ortaya koydu” dedi.

 

68 MİLYON TL DAĞITILDI

Alper, açıklamalarına şöyle devam etti: “2015 yılının ilk yarısında Kordsa Global’in borsaya açıklık oranının yüzde 29’a ulaşması, işlem hacminin yükselmesi ve piyasa değerinin artması neticesinde, Kordsa Global, Borsa İstanbul 100 endeksine girmeye hak kazandı. Yatırımcı ilgisinin sürekli yükseldiği Kordsa Global, böylece piyasa büyümesinde de söz sahibi olmaya başladı. İkinci kartil içinde ortaklarımıza 68 milyon TL temettü dağıtarak, başarımızın meyvesini paylaştık.”

 

AR-GE MERKEZİ ÇALIŞIYOR

Kordsa Global olarak Ar-Ge Merkezi’ndeki çalışmaları ile patent portföyünün 236’ya ulaştığını belirten Alper, “Bu çabalar sonucunda geçen yıl 10’uncu sırada yer aldığımız Türk Patent Ligi’nde 2015’in ilk yarısında 14 başvuruyla 6’ıncı sırayı aldı. Sabancı Üniversitesi iş birliği ile 2016’da devreye alacağımız Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin yatırımına başladık. 2015 başında devreye aldığımız 100 milyon dolarlık Endonezya fabrikamız ile Asya Pazarındaki varlığımızı güçlendirdik. Yeni jenerasyon iplik üretim yetkinliğimiz ile 18 kilo tonluk bu ek kapasitenin 3 yıl içerisinde kademeli olarak kapasitesini doldurmayı hedefliyoruz” dedi.

12 Ağustos 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR