Turoğlu: “Çiftçinin beli bükülüyor”

Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu, Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamada gübre fiyat artışından şikayet ederek, çiftçinin belini büktüğü...

BÜYÜT

Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu, Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamada gübre fiyat artışından şikayet ederek, çiftçinin belini büktüğünü söyledi.

Ziraat Odası Eylül ayı meclis toplantısı, dün oda binasında yapıldı. Toplantı öncesinde basın açıklaması yapan Oda Başkanı Şinasi Turoğlu, gübre fiyat artışından şikayet etti. Turoğlu, ülke genelinde toplam 5 milyon tona yakın gübre kullanıldığı, bunun ise yüzde 40’ının ithal edildiğini söyledi. Turoğlu, “İthal gübre ile ülke ekonomimizin gübre için ne kadar döviz ödediği gerçeği gözler önüne seriliyor. Önümüzdeki dönemde ilimizde buğday, arpa ve yulaf gibi tarla bitkilerinde tohum ekim sırasında ve fındıklarda gübreleme yapılacak. Ancak fiyat artışları üreticinin belini büküyor. Bu fiyatlarla üretici gübre alarak tarlasına istenilen ölçüde gübre atamayacak durumda. Bu da kalite ve verim kaybına neden olmasının yanında milli ekonomiye de zarar verecek” dedi.

“DESTEK MİKTARI ARTMALI”
Turoğlu, çiftçinin zamanında ve yeteri miktarda gübre kullanımının sağlanması için fiyat artışları karşısında destek miktarının da buna paralel olarak artırılmasını istedi. Turoğlu, “Ödemelerin gübrenin yoğun kullanıldığı dönemde yapılması gerekli. Üretim maliyetlerinin düşürülmesinde öncelik üretimin temel girdileri üzerindeki vergi yükünün kaldırılması veya çiftçiye vergi iadesi şeklinde geri ödenmesi olmalı” dedi.

08 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR