Ekonominin ilk yarı karnesi

Büyümenin yüzde 11’e ulaştığı bir yerde işsizlikte düşüş olması beklenen bir gelişmeydi ama yine de bu kadar hızlı bir gerileme beklenmiyordu.Küresel...

BÜYÜT

Büyümenin yüzde 11’e ulaştığı bir yerde işsizlikte düşüş olması beklenen bir gelişmeydi ama yine de bu kadar hızlı bir gerileme beklenmiyordu.

Küresel krizin izlerin iyice unutturmaya başladığı 2011 yılı başından itibaren, Türkiye Ekonomisinde dikkate değer gelişmeler yaşanıyor. Hemen belirtelim ki, olumlu ya da olumsuz bir hava yaratmak niyetinde değiliz.

Sadece ülke ekonomileri için son derece önemli bir takım göstergeleri, gelişmiş ülkerle kıyaslayıp durumumuzu ortaya koymak istiyoruz. 2011 yılının ilk yarısında Merkez Bankası yönetim değişikliği, genel seçimler, altın rekor üstüne rekor kırması, aşırı değerli TL, döviz fiyatı, işsizlik ve enflasyonda azalma ve son olarak ülkeyi kasıp kavuran şike operasyonları da dahil ekonomik anlamda ülkeye damgasını vuran gelişmelerdi.

Açıklanan önemli veri setlerine birlikte bakalım:
İlk çeyrek büyüme oranının yüzde 11 olduğu açıklandı. Bu oran dünyanın ilk çeyrekteki en hızlı büyüme oranıydı ve bu olumlu bir gelişmeydi. Ardından cari açık açıklandı, bir başka dünya birinciliği de oradan geldi. Büyüme ile bağlantılı olan cari açık yükselişi büyüme oranının tersine olumsuz bir gelişmeydi.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu büyümenin hızlı olduğu dönemlerde ülke ekonomisi ya cari açık veriyor ya da kamu açığı fazla oluyor. Demek ki bizim büyümemiz ya kamu kesiminin ya da özel kesimin tasarruflardan fazlasını harcamasıyla oluşuyor ve sonucunda da ya bütçe açığı ya da cari açık yaratıyor. Üretim tabanlı bir büyüme ne yazıkki sözkonusu değil şimdilik.

Bu iki önemli veri setinin ardından işsizlik oranının Nisan ayı itibariyle yüzde 9,9’a gerilediği açıklandı. Büyümenin yüzde 11’e ulaştığı bir yerde işsizlikte düşüş olması beklenen bir gelişmeydi ama yine de bu kadar hızlı bir gerileme beklenmiyordu.

Nisan ayı işgücü göstergeleri bir yılda ülkede 1 milyon 454 bin kişiye iş imkanı yaratıldığını gösterdi. 2010 Nisan ayında çalışan nüfusun 22.5 milyon olduğunu düşünürsek, 2011 Nisan ayında çalışan sayısının 23.9 milyona çıkması, bir yılda çalışan sayısında yüzde 6.5 artış anlamına gelir ve bu önemli bir gelişmedir.

Ayrıca son bir yılda tarım dışı, ücretli ve sigortalı işçi sayısı 854 bin arttığını da söyleyebiliriz.

Toplam ücretle çalışanların sayısındaki artış 1 milyon 60 bin ama, bunların bir kısmı kayıt dışı ve azı da tarım işcisi. Bir yılda yaratılan 1.4 milyon iş imkanının 1.0 milyonu ile iş piyasına yeni girenlere iş imkanı yaratılırken, 434 bini ile de işsiz olup iş arayanlara iş bulunduğu için, toplam işsiz sayısı 3.0 milyondan 2.6 milyona indi.

İşsiz sayısı,toplam işgücü sayısına bölününce işsizlik oranı bulunuyor. 2010 Nisan ayında yüzde 12.0 olan işsizlik oranı yüzde 9.9’a geriledi.. Bu önemlidir ama bununda ötesinde önemli olan, tarım dışında işsizlik oranının yüzde 14.9’dan yüzde 12.5’a, genç işsizlerin oranının yüzde 21.2’den yüzde 17.9’a inmesidir.

Yine bu yılın ilk yarısında bütçemiz 2.9 milyar TL fazla verdi. Bütçe, ülkenin gelir gider dengesinin bir göstergesidir. Bütçe açık verince ülke borçlanarak açığı kapatır. Borçlandıkça borcu büyür. Dünya ekonomisine baktığımızda bütçe açığı vermeyen ülke neredeyse yok.

Milli Gelire göre bütçe açıklarının oranı Almanya’da yüzde 3.3, Fransa’da yüzde 7.0, İngiltere’de yüzde 10.4, Avrupa Bölgesi ortalaması yüzde 6.0. Yılın ilk yarısı itibariyle bütçe sadece fazla vermekle kalmadı, 25.2 milyar TL. faiz dışı fazla oluştu. Faiz dışı fazla , bütçenin toplam geliri ile, faiz dışı harcamalar toplamı arasındaki farktır.

Bütçede fazlalığına sebep olan bazı etkenler vardır. En önemlisi hükümetin harcamaları kısmasıdır. Bir diğeri aşırı canlı iç talebin ithalatı patlatması ile KDV ve ÖTV gelirleri büyük ölçüde arttı. Vergi gelirlerinin yüzde 56’sını oluşturan bu vergilerden ithalde alınan KDV’deki artış yüzde 41, dahilde alınan KDV’deki artış yüzde 23, ÖTV artışı yüzde 16 oranında.

Buradan da anlaşılıyor ki, bu ülkede yaratılan katma değer dikkate değer bir durumda. Fakat gereken alanlarda kamu harcamalarına gidilmesi gerektiğini zaten seçim öncesi ifade etmiştik. Bakanlık ve beledeyilerin neredeyse hiçbirinde ödenek sorunu olmadığını ifade eden yetkililerin kamu harcamalarında dikkatli ve adaletli bir yol izlemelerinin zamanı geldi de geçiyor bile. Enflasyon beklenenin aksine düşük seviyelerde seyrediyor.

Biz bu köşeden, enflasyonun düştüğünü açıklayanların karşısına çekirdek enflasyonunun arttığını söylerek çıksak da, resmi verilere göre enflasyonun düşük seyretmesi makroekonomik gösterge olarak fiyat istikrarı ve genel istikrar açısından olumlu bir gelişmedir. Aşırı değerli TL cari açığın temel sebebi olarak karşımıza çıksa da, hükümet bunu tehlikeli görmüyor olacak ki paramız değerini korumaya devam ediyor.

Döviz halen daha piyasa dengesine ulaşmış değil, kısa dönemde ulaşacağını da düşünmüyoruz. Bu dengelerin cari açığı beslemeye devam edeceğini söyleyebiliriz.

Ülke ekonomisinin ilk yarısındaki bu görünüm aslında temel dinamiğin büyüme olduğunu bize söylüyor.

Şöyle ki enflasyon halen daha düşük oranlarda seyrediyor, aynı şekilde faizler de düşük. Faizler düşük olunca krediler artıyor, insanlar mevduatta para tutmak yerine yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Bu durumda harcamalar artıyor, iç talep yükseliyor. İç talep yükselince üretim artıyor, ekonomi daha hızlı büyüyor. Büyüyen ekonomi daha çok iş imkânı sağlıyor, işsizlik düşüyor. Büyüme hızlandıkça ithalat artıyor, cari açık yükseliyor. Cari açık yükselince ithalat vergilerinin tahsilatı artıyor.

İç talep canlılığının ve tahsilat arttırıcı yasaların da desteğiyle KDV ve ÖTV tahsilatı artıyor, bütçe açığı kapanıyor.

20 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR