CHP’den iş kazaları için öneri

TBMM CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu,  Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Manisa Milletvekili Özgür Öze...

TBMM CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu,  Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, TÜRK-İŞ, DİSK, HAK-İŞ, TMMOB, TTB sendika temsilcileri katıldı.

Yaklaşık 4 saat süren toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir çok konuda görüş birliğine varıldığını belirtti.

 

MADENLERDE TAŞERONA SON VERİLMELİ

Daha önce CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar tarafından Meclise verilen Madenlerde Taşeron sistemin kaldırılmasına ilişkin Kanun Teklifinin bir an önce yasalaşması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu . Maden işyerlerinde taşeron sistem kesinlikle kaldırılmalı. Eğer bunu yapabilirsek, gerçekleştirebilirsek çok önemli bir adımı atmış olacağız dedi. Torba yasa görüşmeleri öncesinde Akar’ın Kanun Teklifinin görüşülmesi için yapılan oylamada AKP Milletvekilleri destek vermiş ancak Hükümet sıraları boş bırakılarak teklifin görüşülmesi engellenmişti.

Yine Akar’ın Meclis gündemine getirdiği “Maden işletmelerinde denetimlerin bağımsız organlar tarafından yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Denetimleri yapan Mühendislerin işverenden aylık almasının yanlış olduğunun altı çizildi.

 

ÖNERİLER SIRALANDI

Toplantıdan çıkan diğer öneriler ise şöyle;

Maden işyerlerinde sendika varsa kaza oranı %8, sendika yoksa kaza oranı %92. O nedenle işyerlerinde mutlaka sendikalaşmanın önü açılmalı ve sendikalaşma önündeki engeller kaldırılmalı.”

 176 sayılı ILO sözleşmesi Türkiye’de de kabul edilmeli. Parlamentoya gelmeli oybirliğiyle geçmeli. Emeğe,  işçinin alın terine saygı duyuyorsak oybirliğiyle geçmeli. Hükümet biran önce bunu getirmeli.”

Havza madenciliği sistemine geçilmeli. Her yerde ocak değil, havza esas alınmalı, riskler ona göre saptanmalı ve ona göre gereken yapılmalı.”

Yer altında çalışanlar için mutlaka yaşam odaları olmalı, işçi eğitilmeli…”

 Maden işyerlerinde rödovans sistemi de kaldırılmalı.

 Açıklamalar sonrasında Kanun Teklifi için Hükümet ile görüşecek misiniz sorusuna Kılıçdaroğlu, Elbette ancak sadece bizim değil sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda girişimleri olmalı dedi. 

07 Kasım 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR