Kırkpınar’ı sel değil, Fatih aldı !

        180 pehlivanla katıldığımız 653.Kırkpınar’da, Abdülrefik Öner’le, Deste-3 (Deste Büyük Boyda) 1 birincilik, Deste-2’de Mustafa Arslan’la 1 iki...

 

 

 

 

180 pehlivanla katıldığımız 653.Kırkpınar’da, Abdülrefik Öner’le, Deste-3 (Deste Büyük Boyda) 1 birincilik, Deste-2’de Mustafa Arslan’la 1 ikincilik ,Küçük Orta Küçük Boyda Rıdvan Fidan, Büyük Orta Boyda Ekrem Akın’la 3 üçüncülük alarak 1 altın 1 gümüş ve 3 bronz madalyada kaldık.

 

OYSA BÜYÜK HAYALLERİMİZ VARDI

Tarihi Kırkpınar’da hayallerimiz vardı. “Bir zamanlar maziye bak ne kadar şendik”. Bizim de Kırkpınar’da  bundan 40 yıl önce 12 yıl Başpehlivan çıkardığımız, 3 altın kemer aldığımız şaşalı yıllarımız vardı. Şimdi o yıllar hayal oldu. Yüz seksen kişilik ‘Pehlivan’ ordusu ile 653. Kırkpınar’a giden Kocaeli, 1721 pehlivan arasından sadece ama sadece 1 birincilik, 1 ikincilik ve 3 üçüncülük alarak bu yılda sınıfta kaldı.

 

BAŞLAR, İLK TURDA KOPTU

Dokuz Başpehlivanla Baş güreşlerine katılan Kocaeli ve Karamürselli pehlivanlardan Erkan Ertan Ahmet Kavakçı’ya, Güngör Ekin İsmail Balaban’a, Mustafa Başdemir Murat Baştürk’e, Osman Özgün Osman Aynur’a, Arif Akın da ekip arkadaşı Ali Rıza Kaya’ya yenilerek ilk turda Kırkpınar’a veda edenler oldu. Bu turda bir tek Ekrem Yavuz Hüseyin İyican’ı yenerek 2.tura Ali Rıza ile çıktı. İkinci turda Ekrem Yavuz Ahmet Kavakçı’yı yenerek 3.tura çıkarken, çiçeği burnunda Seka Başpehlivanı  Ali Rıza Kaya Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilerek 2.turda Kırkpınar’a veda edenler arasına katıldı. Tek umut Ekrem Yavuz’du, o da 3.turda Osman Aynur’a yenilince, Kocaeli’nin ‘Başları’ Kırkpınar’dan yoksun kaldı. Başaltında 8 pehlivan Mustafa Yenisancak, Hamza Özkaradeniz,Nedim Gürel, Yusuf Tatlı, Abdülhamit Altun, Muhammet Taşçı, iki hafta önce babasını yitirmesine rağmen çayıra çıkan Şener Sar, Ercan Gençdoğan rakiplerini yenerek, tur atladı. Bu turda; Osman Albayrak, Ali İmamoğlu ve Mustafa Bayram rakiplerine yenilerek elendi. Başaltı 2.turunda Şener Sar, Ercan Gençdoğan, Hamza Özkaradeniz, Muhammet Taşçı, Yusuf Tatlı rakiplerini yendi. Nedim Gürel, Mustafa Yenisancak ve Abdülhamit Altun elendi.

 

ŞENER SAR VE ÖZKARADENİZ SAVAŞ VERDİ

3.Turda adeta savaş veren ve henüz iki hafta önce babasını kaybeden Şener Sar ve Hamza Özkaradeniz de rakiplerine yenilince, Başaltında  4.tura Kocaeli’ni temsilen Yusuf Tatlı ve Ercan Gençdoğan kaldı. Onlar da rakipleri Onur Şenel (Manisa), Nadir Takı (Antalya)’ya 4.turda mağlup olunca, ne başta ne başaltında Karamürsel’in de Kocaeli’nin de pehlivanı kalmadı. Büyük orta Büyük Boyda Karamürselli İbrahim Yanık da 5. tura (Çeyrek finale) kadar geldi, bu turda Muğlalı Ali Yanatma’ya yenildi ve elenenler arasına katıldı.  İşte bu neticelerden sonra  Yağlı güreşte ‘Pilot’ bölge seçilen ‘SEKA’, Altın Kemer  güreşleri düzenleyerek KIRKPINAR’a rakip olduğunu iddia eden Kocaeli ve Türkiye’de ilk ‘Yağlı Güreş Kulübü’ olmakla  övünen 12 Başpehlivanlık 3 altın kemer sahibi Karamürsel, yine 14 yıldır Kırkpınar’dan başı eğik, mahcup ve ezik olarak kente döndü.

 

…………………………………..

 

(Dikkaatttttt! İtalik yap!)

 

KIRKPINARDAN ‘KIRIK’ NOTLAR…

 

Taşçı antrenör mü

yorumcu mu?..

 

Karamürsel Levent Erdoğan Yağlı Güreş Kulübü’nün Başkanı, aynı zamanda antrenörü olan efsane başpehlivanımız Ahmet Taşçı’yı, Başpehlivanlar dahil (Karamürsel’den 5 kişi) hiçbir güreşçisinin güreşirken arkasında olduğunu gören olmadı. Ama aynı Taşçı TV mikrofonlarında yorumculuktan geri kalmıyor. Karamürselli pehlivanların Kırkpınar’daki başarısızlıklarının sebebi bu olsa gerek. Diğer pehlivanların küçük boy da bile hocaları etrafında pervane olurken Karamürselli pehlivanların arkasında hocalarının olmaması ‘Efsane’ olmasından mı ileri geliyor, yoksa yorumculuğu tercih etmesinden mi?

 

YAĞLI GÜREŞ FEDERASYONU KURULUR MU ?

Kırkpınar’da, Edirne Valisi açılış konuşmasında konuştu da konuştu. Konuştukça açıldı… Mübarek Vali değil de sanki Milletvekilliğine soyunmuş aday gibi. Bir ara öyle kaptırdı ki; ‘-Yakında Ankara’da Yağlı Güreş Federasyonu da kurulacak !’ dediğinde, protokol tribününde oturan Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya’nın , ‘-Yok böyle şey !..’  Diye başını ısrarlı ve sinirli bir şekilde iki yana salladığını gördüm. Anlaşılan Edirne Valisine burada birileri ‘Yağlı Güreş Federasyonu’ için gaz vermiş… Yoksa bu işin Spor Bakanlığı’nın görevi olduğunu bilmez mi, Edirne’nin emekliliğine 13 ay kalmış valisi !..

YUH…YUH…YUH….

Kırkpınar’da dönen dolaplar ve yapılan yağlı pehlivan güreşleri artık iyiden iyiye meraklısını sıkmaya başladı. Kırkpınar’da güreşen pehlivanlarının çoğunun ‘Minderden’ gelmesi, yağlı güreşin kurallarını alt üst etti. Onlar için düzenlenen yeni kurallar Ata sporu Yağlı Güreşin ahengini, kalitesini ve geleneklerini bozdu. Hele hele ‘puanlama’ denen o an var ya ‘güreş severleri’ isyan’ ettiriyor. Saatlerce güreş yapmayan pehlivanlar birbirlerine dayanarak o ‘Puanlama’ vaktini bekliyor. Puanlamada rakibinin arkasına kim dolanır geçerse galip geliyor. Bu kural yağlı güreşe ve özüne hiç yakışmıyor. Neden Kırkpınar demişler burada yapılan güreşlere? Adamlar nefesleri tükenip ölene kadar güreştikleri için. Yani Yağlı Güreşte berabereymiş, puanmış yok öyle şey. Yağlı güreşte rakibin sırtını yere getirmek pes ettirmek var. İşte bu nedenle yağlı güreş seyircisi Başpehlivanlık güreşinde 45 dakikada birbirlerine hiç oyun yapmadan çayırda kafa kafaya verip dinlenen Fatih Atlı’yı da İsmail Balaban’ı da ‘YUUUUUH’ çekerek uzun süre protesto ett.

 

TEK BİR GÜREŞ VARDI

Belki de Kırkpınar son 30 yıldır böylesine heyecanlı ve iddialı hareketli bir güreşe tanıklık etmedi. İsmail Balaban ve Mehmet Yeşil Yeşil arasındaki yarı final güreşi saatlerce sürdü, sürdükçe seyirciyi coşturdu… Sonunda nefeslerin tutulduğu güreşi İsmail Balaban kazandı.

 

KIRKPINAR KAN KAYBEDİYOR

Tarihi Kırkpınar kan kaybediyor. Tam 53 yıldır aralıksız Kırkpınar’ı izleyen biri olarak bundan üzüntü duyuyoruz. Yağlı Güreşin kuralları ile oynanması bu ara sporunu sevenleri ve bilenleri üzüyor. Kırkpınar’a gönül veren onu desteklemek yaşatmak için  buraya gelen basın mensupları da artık Kırkpınar’a gelmiyor. Nice eski dost ve arkadaş gazeteci gibi bu yıl da yağlı güreş yazarlığının duayenlerinden Halil Delice yoktu. Basın tribünündeki yeri boş, gözler hep onu aradı.

 

YAHYA COŞKUN VE  EROL KAÇMAZ

Kırkpınar Basın tribününde ısrarla bana doğru bakan Kültür Bakanlığında görevli Karamürselli Yahya Coşkun, Kocaeli basının acar muhabirlerinden Erol Kaçmaz’la göz göze gelince sohbet etmek olmaz mı? Yahya Coşkun Karamürsel Barbaros adına Kırkpınar’da güreşirdi. Okudu kitap bile yazdı. Hedefi (O zamanlar) Kırkpınar da ‘İngilizce’ Cazgır olmaktı. Şimdi, Suriye’de kaçırılan kameraman kardeşi ve ekibi ile ‘Yağlı Güreşin Belgeselini’ çekmek için Kültür Bakanlığı adına çalışıyor. Kısa da olsa Erol, Yahya, Tamer Yalçın, Ali Can Zeray birlikte Yağlı Güreş için çok yararlı mini bir sohbet etme fırsatı bulduk.

 

AKÇAKOCA’DAN, MANİSA’DAN DESTEK

Bir zamanlar Karamürsel’de spor yapan Basketbol oynayan Ahmet Taşçı’nın fahri menajerliğini yapan ‘Hoşaf Ahmet’ eşiyle yollara düşmüş, Karamürselli pehlivanları desteklemek için taaaa Akçakoca’dan Edirne’ye gelmiş. Burada eski dostu takım arkadaşı Karamürselli Turgut Taşçı ile buluşmuş. Sonrası var, Hoşaf Ahmet ne kadar Manisalı, Gebzeli dostu varsa onları da Edirne’ye davet etmiş. Maksat Karamürselli pehlivanlar Kırkpınar’da desteklemek. Hoşaf Ahmet ve Turgut Taşçı’nın gurubu tam bir ordu gibi…

 

ONLAR KÜRSÜDE BİZİMKİLER ‘KAHVEDE’

Onlar, Kırkpınar’a kürsü için Samsun’dan, Antalya’dan, Bursa’dan, Balıkesir’den, Çorum’dan, Ankara’dan gelenle, Sarayiçi’nde Kırkpınar’da kürsüye çıktı, boyunlarına bronz, gümüş, altın madalyaları taktı. Bizim Karamürselli ve Kocaelili pehlivanlar da Kervansaray’ın yanındaki Kahve’de onlara ÖYLEEEEE baktı !.. 

25 Haziran 2014 Kocaeli- Spor


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR