Cengiz Sarıbay’dan Kemal Kılıçdaroğlu’na 2 öneri!

Daha sonra basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda il başkanı, milletvekilleri, il yönetimi ve ilçe başkanlarıyla yemekte buluştu.  CHP İl Başkanı...

Daha sonra basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda il başkanı, milletvekilleri, il yönetimi ve ilçe başkanlarıyla yemekte buluştu. 

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Kılıçdaroğılu’na iki öneride bulundu.  Sarıbay, il ve ilçe başkanı seçilenlerin yerel ve genel seçim görmeden istifa etmemelerini, ayrıca partinin kademelerine gençlere daha çok yer verilmesini istedi. Kılıçdaroğlu’nun iki öneriye de sıcak baktığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, düğünün ardından Wellborn Otel’de düzenlenen baloya katıldı. Kemal Kılıçdaroğlu, burada CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, Haydar Akar, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, milletvekili adayları ve il yönetimi ile bir araya geldi.

 

 

“35 YILDIR BİZ BU ACIYI YAŞIYORUZ”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa’da meydana gelen terör olayları, CHP’deki kurultay hazırlıkları ve seçim sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Terörün ne kadar acımasız olduğunu en iyi bilen ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “30-35 yıldır bu acıyı yaşıyoruz. Bunu dünyaya anlatmaya çalışıyoruz. Teröre karşı siyasi görüşü, inancı, kimliği ne olursa olsun bütün siyasal partilerin, STK’ların, sade vatandaşların ortak tepki göstermesi lazım” şeklinde konuştu.

 

“TERÖR KONUSUNDA ORTAK TAVIR ALINMALI”

Açıkça olmasa bile G-20’nin gündemi içerisinde yaşanan terör olaylarının gündeme geleceğini düşündüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, “Özellikle gelişmiş ülkelerin, silah üreten ülkelerin, ekonomide saydamlığı savunan ülkelerin oturup yeniden düşünmeleri gerekiyor. IŞİD’in para kaynakları daha doğrusu terör örgütlerinin para kaynaklarının kontrol edilmesi lazım. Artık Türkiye’nin bu konuda sadece G-20’ye katılan ülkelerin liderlerini değil uluslararası kuruluşları da harekete geçirmesi gerekiyor. Terör konusunda dünyanın ortak tavır takınması lazım. Teröre hiçbir ülkenin kesinlikle destek vermemesi lazım” dedi.

 

“BİZİ DİĞER PARTİLERLE KARIŞTIRMAYIN”

CHP’deki kurultay hazırlıkları hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Kurultay için imzalar toplanırsa bir sıkıntımız yok arkadaşlar. Yani bizi diğer partilerle sakın karıştırmayın. Biz hukukun, demokrasinin gereği neyse onu yaparız. Bu ülkeye demokrasiyi getiren partiyiz. Biz Sayın Davutoğlu’nun nasıl genel başkan olduğunu biliyoruz. Kurultay olamadan genel başkan ilan edildi. Bazı çevreler AK Parti’ye bakıp bizde bir karmaşa varmış gibi sanıyorlar ya da yazıyorlar. Biz üyelerimizin gelip bağımsız oy kullanıp, kendi genel başkanlarını seçmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“SİYASETİN ÖNÜNÜ AÇMAK İSTİYORUZ”

Yeni genel başkan adaylarını çıkarmanın zaten genel başkanın işi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bunu yapmadığınız takdirde siyaseti kısır bir alana sürüklemiş olursunuz. Biz siyasetin önünü açmak istiyoruz. İnsanlar siyasete katılabilmeli, düşüncelerini ifade edebilmeli. Önümüzdeki süreler içinde il kongrelerimiz olacak. Genel başkan adayları il kongrelerine katılacaklar. Bir bayram havası içinde kongremizi gerçekleştireceğiz. Yönetimde çok güzel değişiklikler olacak” dedi.

 

“ÖN SEÇİM YAPILMASIN DİYE BİR KURALIMIZ YOK”

Kocaeli’de neden ön seçim yapılmadığı sorusuna Kemal Kılıçdaroğlu, “Tüzüğümüzü zaten değiştirdik. Yüzde 85 ön seçim ön görmüştük. Koşullara bakılır, koşullar uygunsa tabi Kocaeli’de ön seçim de yapılabilir. Bizim ön seçim yapılacak veya yapılmayacak diye bir ön yargımız yok. Ama Kocaeli için farklı bir düşüncemiz vardı. Çünkü bölgesel dengeleri özellikle Kocaeli’de dikkate almak durumundaydık, o nedenle burada ön seçim yapılmadı. Ama önümüzdeki yıllarda ön seçim yapılmasın diye bir kuralımız yok” şeklinde yanıt verdi.

 

“SEÇİM SONUÇLARINDAN MEMNUN DEĞİLİZ”

Seçim sonuçlarına da değinen Kılıçdaroğlu, “Seçim sonuçlarından memnun değiliz. Kocaeli’yi 1960’lı yıllardan beri biliyorum. Tanıyorum burada evlendim, düğünüm burada oldu. Dolayısıyla Kocaeli’nin emek ağırlıklı bir kent olduğunu da çok iyi biliyorum. Ama 1980 Askeri Darbesi’nden sonra Kocaeli’de çok şey değişti. Biz tekrar Kocaeli’nin emeğin haklarını savunan, alın terini savunan, emekten yana tavrını bekliyoruz” dedi. Konuşmaların ardından Kılıçdaroğlu seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere toplantıya geçti. Nuri AKÇAHARMAN

15 Kasım 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR