20 sene sonra: Ritalin'in HADE'de işe yaradığı kanıtlanmış değil

"12.245 çocuğu kapsayan 185 çalışmanın tümü hatalıdır denebilir çünkü bu çalışmaların sponsoru ilacı üreten firmadır veya çok dar kapsamlıdır." diyor...

"12.245 çocuğu kapsayan 185 çalışmanın tümü hatalıdır denebilir çünkü bu çalışmaların sponsoru ilacı üreten firmadır veya çok dar kapsamlıdır." diyor bağımsız bir değerlendirme grubu olan Cochrane Collaboration araştırmacıları.

Araştırmacılar şöyle devam ediyor: "Metilfenidat almanın HADE'si olan çocuk ve ergenlerin hayatını iyileştireceğini kesin olarak söyleyemeyiz." İşe yaradığı şüpheli olan bu ilaç, insomnia, uyku bozuklukları, iştah kaybı gibi çok ciddi yan etkilere neden olabiliyor.

Cochrane araştırmacıları Ritalin üzerine yapılan çalışmaların niteliklerinin çok düşük olduğunu, çoğu katılımcının Ritalin mi plasebo mu aldıklarını bildiklerini ve sonuçların genelde tam olarak raporlanmadığı ve sonuçların farklılıklar gösterdiğini belirtiyorlar.

Bu konudaki Cochrane değerlendirmesinin orijinali: (Cochrane Collaboration, 2015; sayı 11)

Çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: https://www.wddty.com/news/2015/12/after-20-years-ritalin-not-proven-to-help-adhd.html


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR