Belediye başkanları Kocaeli’de toplandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni büyükşehir yasasıyla birlikte büyükşehir statüsünü kazanan 13 belediye ve kapanan belediyelerle ilgili düzenled...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni büyükşehir yasasıyla birlikte büyükşehir statüsünü kazanan 13 belediye ve kapanan belediyelerle ilgili düzenlediği “İl Sınırında Büyükşehir Modeli” konulu sempozyum dün geniş bir katılımla gerçekleştirildi

Wellborn Luxury Hotel’de 350 belediye başkanının katıldığı programda; Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Ak Parti Milletvekilleri Fikri Işık, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, ilçe belediye başkanları, parti il başkanları hazır bulundu.

“2023 TÜRKİYE’SİNİN İNŞASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek yaptığı açılış konuşmasında, “Ben bu görevimden önce Kullar Belediye Başkanıydım. Sadece çöp toplamayı bile büyük bir hizmet olarak görürdük. Çok zor günler geçirdik. Ancak büyükşehir olunca daha çok hizmet almaya başladık. Büyükşehir Belediyemizin ise çok büyük işler yaptığını görüyoruz. 2023 Türkiye’sinin inşası için çalışıyoruz. Pilot il olarak sizleri Kocaeli’de ağırlamaktan büyük mutluluk ve şeref duyuyorum” dedi.

“ÇAĞDAŞ YAPIDAN UZAK BİR HİZMET VARDI”
Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel ise yaptığı konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “Ak Parti 2002 yılında göreve geldiğinden bugüne pek çok reforma imza attı. Yerel yönetimlerle ilgili yasalar 1930’lu senelerden kalma yasalardı. Biz o kanunla belediyelerimizi yönettik. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin gerek demokratikleşme gerekse bireysel haklar açısından ortaya koyduğu çağdaş yapıdan çok uzak bir hizmet vardı. 2002-2003’e kadar yerel yönetim özerklikle ilgili en ufak bir adım atılamadı.

“BİZ NE YAPTIĞIMIZI İYİ BİLİYORUZ”
5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu kabul edilerek Avrupa’ya örnek teşkil edilebilecek bir çalışmaya imza atıldı. 2008 yılında belde belediyelerine yönelik bir düzenlemeyle bu çalışma devam etti. 2012 yılında ise belediyelerin esas olan mülki sınırlarının genişletilmesini içeren yasa taslağını kabul ederek önemli bir adım daha gerçekleştirdi. Zaman içerisinde Türkiye’de bilgi kirliliği yaratarak gayretlerini sonuca ulaştıranlar hüsranla karşılaştılar. Yerel yönetimlerde önemli bir başarının üzerine inşa edilmiş bir siyasi partinin tecrübeleri diğer siyasi partilerden çok daha fazlaydı. Biz ne yaptığımızı iyi biliyoruz.

“MAKAM MEVKİ İÇİN SİYASET YAPMIYORUZ”
2004 yılından bu yana bu yasa İstanbul ve Kocaeli’nde uygulanıyor. Bu model İstanbul ve Kocaeli’nde çok büyük başarı ile sonuçlandı. Türkiye’nin nüfusunun yüzde 75’i yani 27 belediyede daha yapmak suretiyle bu çemberi büyütüyoruz. Kocaeli’nin bu başarılı süreci ve yerel yönetim anlayışı buradaki belediye başkanlarımıza güzel bir örnektir. Belediyelerin kapatılmasından muzdarip birçok arkadaşımız vardı. Ama en güzel canlı örneklerden bir tanesi Kocaeli İl Başkanıdır. Kendisi de geçmişte belde belediye başkanlığı sürecini yaşamış bir arkadaşımızdır. Bizler makam mevki için siyaset yapmıyoruz. Bu çerçevede hep birlikte önce nefer olmak için bu yola çıktık.”

“SİYASET ÇÖZÜM İŞİDİR”
Bu buluşmanın çok güzel neticeleri olacağını düşünüyorum diyerek sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu buluşmaların devam etmesini arzu ediyorum. Tecrübelerimizi paylaşmak insani görevimizdir. Yaşadığımız tecrübeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Gerek seçim öncesi gerek seçim sonrasında karşılaştığımız zorlukları nasıl çözeceğimizi paylaşacağız. Siyaset çözüm işidir. Hiçbir mazeret başarının yerini tutmuyor. Çalışacağız, gayret edeceğiz ve başarılı olacağız” dedi.

“HER ZAMAN KARŞI ÇIKANLAR OLACAKTIR”
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “2004 yılında eski büyükşehir yasası 5216 yasasıyla modernize edildi. Ve bir adım daha atıldı. İstanbul ve Kocaeli tüm il sınırını kapsayan belediye oldu. O gün bir model olarak uyguladılar. Başarılı olursak bunu diğer illerde de uygularız düşüncesiyle oldu. Diğer illerimiz yetki alanlarında çok büyük hizmetler yaptı. Hem belde, ilçe hem de büyükşehirlerimiz yaşadıkları bölgenin insanına hizmet etmeyi bir görev bildi. Ama sistem tıkanırsa yetkiniz yoksa bir şey yapamıyorsunuz. Gerek 2004’teki gerekse 2012’de atılan adımlarla önemli yol alıyoruz. Yeniliklere her zaman karşı çıkanlar olacaktır” ifadelerini kullandı.

“YAMALI BİR BOHÇA GİBİYDİK”
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Yasadan önce Kocaeli ismi sadece sınırları belirliyordu. Dikişleri atılmış yamalı bir bohça gibiydik. Belediyecilikte yeni modelin mimarı olan Başbakanımız bizlerin de görüşünü aldı, tespitini yaptı ve reçetesini yazdı. 8 yıl boyunca iki il olarak test ettik. İl sınırlarının tamamından sorumlu olan Kocaeli’de gücümüze güç kattık. Biz de biraz tedirginlik yaşadık ilk zamanlar. Stres yaşadık. Gece saat 02.00’de kalkıyordum bir daha uyuyamıyordum. Biz hiçbir belediye başkanımızla kavga etmeden geniş bir yelpazeyle bu katılım sürecini bu entegrasyonu bir yıla varmadan bitirdik” dedi.

“BU YASA BİZE ÖNEMLİ KAYNAKLAR VERDİ”
Başkan Karaosmanoğlu, “Belde belediye başkanıyken çektiğim sıkıntının yarısını büyükşehir belediye başkanıyken çekmedim. Gebze’de bir yıl görev yaptım. Partinin kurulmasında görev aldım. Sonra il başkanı olarak görev yaptım. Kongrede görevi Fikri Işık arkadaşımıza devrettik. Sonra Ankara’da çalıştım bir süre. İzmit’te aday gösterildim ve belediye başkanı oldum. Yüzde 52 oyla İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildim. 2004 yılında 5216 sayılı kanunla yetki sınırlarımız da arttı. Bu yasa bize önemli kaynaklar verdi” şeklinde konuştu.

“BİZİM PLANIMIZDA GEBZE’Yİ İL YAPMAK YOK”
Karaosmanoğlu, “Önce planlamayı yapacağız dedik. Kentin tamamını planladık. 3 yıl aralıksız çalıştık. Kocaeli’de bir metrekare plansız yer yok. 2008 yılında artık plansız bir karış yer kalmadı. Köylerimiz de dahi 1-1000’lik imar planlarımızı bitireceğiz. Gençlerimizin eğitimine önem vereceğiz. 3 Kasım seçimleri öncesinde Gebze meydanında miting yapıyoruz. Gebze’nin il olmasını isteyen bir pankart açtı vatandaşlar. Bizim planımızda Gebze’yi il yapmak yok. Gebze sağlıklı bir şehir değil. İnsanların yaşamaktan mutlu olacağı bir Gebze’yi inşa edecektik. İşte büyükşehir yasasıyla Gebze yaşanılır bir ilçe oldu. Kaymakamın yerine vali getirmekle bu bölge kalkınmaz. Her ilçemizse eşit bir şekilde hizmet ettik” ifadelerini kullandı.

13 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR