Derince’de doktora darp!

Sağlıkta şiddetin konuşulduğu son günlerde yine bir olay daha yaşandı. Derince Çenedağ Aile Sağlığı Merkezi’nde gerçekleşti. 29 Haziran Pazartesi gün...

Sağlıkta şiddetin konuşulduğu son günlerde yine bir olay daha yaşandı. Derince Çenedağ Aile Sağlığı Merkezi’nde gerçekleşti. 29 Haziran Pazartesi günü yaşanan olayda, merkezde görevli Dr. Yılmaz Sarıkaş bir hasta yakını tarafında ilaç yazılmadığı iddiası ile darp edildi.

 

AİLE DAVACI DA OLDU!

Doktor Sarıkaş, annesi için ilaç yazdırmaya gelen 18 yaşındaki bir genç, ‘Doktorun anneniz olmadan yazamam’ demesi üzerine annesini getirdi. Odaya sinirli bir şekilde giren anne hakaret etmeye başlayınca Yılmaz Sarıkaş, “Bana hakaret ettiğiniz için bunu yazamam, benden özür dileyin” deyince arbede yaşandı. 18 yaşındaki genç ve annesi doktora saldırdı ve darp etti. Olayda Dr. Halim Özdemir ve hemşire Cemile Gözüaçık da yaralandı. Dr. Yılmaz Sarıkaş arbede sırasında yere düştü ve kolu çıktı. Şikayet üzerine polis genç ve annesini göz altına aldı. Konu yargıya taşınırken, taraflar birbirlerinden davacı oldu.

 

ŞİDDETİN NEDENLERİ

Olayla ilgili dün sağlık merkezi önünde Kocaeli Tabip Odası tarafından açıklama yapıldı ve olay kınandı. Açıklamaya oda yöneticilerinin yanı sıra Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Oğuzhan Gün, Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker ve sağlık görevlileri katıldı. İlk olarak konuşan Dr. Oğuzhan Gün, “Sık değişen sağlık mevzuatı, uygulama yönetmeliği ve sistemin aksayan yanlarının hekimlere yansıması, hasta haklarının ön plana çıkarılarak sorumluluklarının hatırlatılmaması, hekim gelirlerinin sürekli yanlı ve yanlış olarak dillendirilmesi şiddetin asıl sebebidir” dedi.

 

“CEZALAR CAYDIRICI OLMALI”

Vatandaşa hasta haklarının doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini dile getiren Gün, “Vatandaş bir hekim hakkında 184 şikayet hattını arayıp ihbar ettiğinde ihbar usulsüz ve yasal değilse cezalandırılmalı. Hekimlere yapılan fiziksel şiddet en ağır bir şekilde cezalandırılmalı. Herkes doktor ve sağlık çalışanına sözlü veya fiziki saldırı yapıldığında en ağır bir şekilde cezalandırılacağını bilmeli. Hekimler hedef gösterilmemeli. Sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalı ve cezalar caydırıcı olmalı” diye konuştu.

 

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN SONUCU

Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Burhan Çağlar Usta ise, açıklamasında, “İki hekim ve bir hemşire arkadaşımız darp edildi. Şiddet vakası giderek sıradanlaşıyor. Biz artık tek tek saldırı olgularının anlık nedenleriyle ilgilenmiyoruz. Çünkü sağlıkta şiddet sürekli tırmanıyor. KOÜ’deki mezuniyet töreni Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu sağlıkta yaşanan cinayet ve şiddet olgularının fazla abartıldığını söylemişti. İş kazalarında ölmek nasıl işin fıtratından gelmiyorsa, sağlıkta şiddet de doğal bir olgu değildir. Yeni mezun hekimlere sağlıkta şiddeti normal göstermek yaşananları meşrulaştırmaktır. Fakat biz başımıza gelenlerin nedenlerini ve suçluları biliyoruz” dedi.

 

“ŞİDDET DEĞİL, TERÖR”

Son olarak konuşan Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker de yaptığı açıklamada şiddet olaylarına değinerek şunları kaydetti: “Sağlıkta uygulanan şiddet olayları artık terör boyutuna ulaştı. Bizim amacımız halka hizmettir. Beyaz meleklere uzanan eller kırılsın. Eğer hükümetin yasal bir hazırlığı yoksa bizim bir hazırlığımız var, destek verebiliriz” Muharrem İBRAHİMOĞLU

08 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

masallah - doktora uzanan eller kırılsın

Yanıtla . 0Beğen 08 Temmuz 16:51
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR