Kongre tam bir fiyaskoydu

CHP Kocaeli kurultay delegeleri, 34. Olağan Genel Kurultayından bir gün önce Ankara’da bir araya geldi. Akşam yemeğinde delegelerle bir araya gelen İl...

BÜYÜT

CHP Kocaeli kurultay delegeleri, 34. Olağan Genel Kurultayından bir gün önce Ankara’da bir araya geldi. Akşam yemeğinde delegelerle bir araya gelen İl Başkanı Kuşkan, hafta sonu yapılan AK Parti il kongresini de eleştirdi. Kuşkan, “AKP kongre için harcadığı bunca masrafa rağmen bana göre bu kongre fiyaskoydu” dedi
CHP 34. Olağan Genel Kurultayı’ndan bir gün önce Ankara’ya gelen ilimizin CHP Kurultay Delegeleri akşam yemeğinde Balıkhan Restoran’da bir araya geldi. Partinin doğal delegeleri olan CHP Milletvekilleri Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan, Haydar Akar ve PM Üyesi Ömer Kurtaş’ın yanı sıra toplam 26 delegenin bir araya geldiği yemekte gündeme ilişkin konularda değerlendirildi. İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın da görev aldığı kurultay öncesinde bir araya gelen delegeler bol bol sohbet etti. Samimi ve nezih bir ortamda yenilen yemekte İl Başkanı Kuşkan’ın delegelerle tek tek yakından ilgilenmesi dikkatlerden kaçmadı.
GÜNEŞ: GENEL BAŞKANIMIZA GÜVEN TAM
Yemek esnasında kurultayla ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Kılıçdaroğlu’nun karşısında başka bir adayın olmamasının genel başkanlarına güvenin tam olduğunu söyledi. Güneş açıklamasının devamını şöyle getirdi:
“Genel Başkanımız dün üç büyük ille beraber yani Ankara, İstanbul ve İzmir ile beraber Kocaeli il başkanımız Yalçın Kuşkan ile de baş başa görüştü. Kılıçdaroğlu’ndan başka aday olmaması genel başkanımıza güven tam demek anlamındadır. PM’ye aday olmam. Ancak davet edilirsem olurum.
DELEGE ÖZGÜR OLMALI
Bu genel başkanımızın ve il başkanımızın takdiridir. Ama Kocaeli’den birinin olması beni sevindirir. Çarşaf liste olmasına sevindim hatta keşke kilit liste de olmasa. Delege özgür olmalı. Ama pratik açıdan anahtar listeye de ihtiyaç var. Delegeler, listede anahtar listeyi aramak istemiyor. Bu teknik açıdan kılavuz olacak. Genel Başkanımızın Kocaeli’ye özel gözetimi var. İl Başkanımız onun genel başkan olduğu dönemde atandı. Hem de akrabaları İzmit’te” dedi
‘GENEL BAŞKANLA KURULTAYI DEĞERLENDİRDİK’
Kurultayda 11 il başkanıyla görev alan ve sürecin sağlıklı işlenmesi için yoğun bir çalışma geçiren il başkanı Yalçın Kuşkan ise şunlara değindi:
“Genel Başkanla kurultayın nasıl olması gerektiğini konuştuk ilimizdeki sıkıntıları sordu özetledim. İl başkanları toplantısında da anahtar listeyi il başkanları yapacak aklınızdan geçen isim var mı dedi. Sizim düşündüğünüz önereceğiniz kişilere saygı duyarız dedi. Kocaeli’den PM’ye aday olan herkesi de önerdi” diye konuştu.
‘AKP KONGRESİ BANA GÖRE FİYASKOYDU’
Hafta sonu yapılan ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’nın da katıldığı AK Parti il kongresini de değerlendiren Kuşkan, “AKP 5 aydır Kocaeli’de gerilemeye gidiyor. Bunca uğraşa, bunca dayatmaya rağmen 13-15 bin arası katılımın olması, AKP’ye olan ilginin azaldığını teyididir. Bizim il kongremizin 35 bin civarında masrafı tuttu. AKP’nin kongresi için önce 400 bin dediler, sonra 1 milyona çıktı. Bu kadar organizasyona, masrafa rağmen, bana göre fiyaskoydu. AKP’deki kongre değil, mitingdi.
‘8 YILLIK PİSLİĞİ TEMİZLEMELERİ GEREKİR’
AKP ivme kaybetti. Yaşanan ciddi sıkıntıların aşılması için başbakan Kocaelispor’a değindi. Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya başta olmak üzere Kocaelispor CHP döneminde başarıdan başarıya atladı. AKP ile birlikte çöktü. Başbakan bunu diyerek iyi yapmış ama neden bu duruma geldiğini sormamış. Kocaelispor’un 7-8 aydır düştüğü durumu yeni mi gördü?” ifadelerini kullandı. Kuşkan daha sonra Başbakana gönderdiğim mektubu umarım okumuştur diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Karaosmanoğlu misafir gelince ev temizlenmez demişti ya, ev hep temizlenir. Onların yaptığı pislikleri halının altına süpürmektir. Hatta 8 yıllık pisliği temizlemeleri gerekiyor” dedi.
‘KOCAELİSPOR SÖYLEMLERİ SİYASİ’
Daha sonra söz alan CHP es milletvekili Hikmet Erenkaya ise şunlara değindi: “Kocaelispor’u ilimizde bitirmek için çalıştılar ama başarılı olamadılar. Kocaelispor’u bitiremeyeceklerini, Körfez FK’nın tutmayacağını söylemiştik. Seçimler yaklaşıyor. Başbakan bunu bir şeyler elde etmek için söyledi ya da önüne birisi kağıdı koydu, bu söylemler tamamen siyasi çünkü zamanında Kocaelispor’a yardım etmek isteyenler bile korkuyordu”
‘TAKDİR GENEL BAŞKANIN’
MP üyeliğini il örgütüyle konuştuklarını belirten Erenkaya, “Genel Başkan’la PM üyeliğimle ilgili konuşmadım, sadece örgütümle konuştum. Amacım Kocaeli’nin önünün açılması. Kocaeli’nin mutlaka değerlendirilmesini istiyorum. Tüm partiler gibi CHP’de Kocaeli’ye önem veriyor. Seçilmesem de önemli değil. Önemli olan Kocaeli’den birinin seçilmesi hatta MYK’ya girip Genel Başkan Yardımcısı olunmasını isterim. Ama takdir Genel Başkan’ın” açıklamasında bulundu.

18 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR