Zeytinoğlu: Turizm, cari açığı düşürdü

Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı, haziran ayında 4,09 milyar dolar olarak gerçekleşti. Buna göre yılın ilk altı ayındaki açığın, 2...

BÜYÜT

Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı, haziran ayında 4,09 milyar dolar olarak gerçekleşti. Buna göre yılın ilk altı ayındaki açığın, 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 34,9 oranında gerilediği bildirildi. Yıllık cari açığın ise toplamda 52,2 milyar dolar olarak gerçekleştiği bildirildi.

 

TURİZMİN ETKİSİ

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da yaptığı açıklama ile Merkez Bankası’nın cari açık ile ilgili verileri hakkında değerlendirmede bulundu. Cari açığın gerilemesinde turizm gelirlerinin etkili olduğunun altını çizen Zeytinoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

AZALMA SÜRECEK

“İhracatımız geride kalan dönemde beklentilerin dışında kalacak şekilde yerinde saydı. Herhangi bir yükselme olmadı. Ancak buna rağmen cari açık turizm gelirlerinin artmasıyla, gerilemeye devam ediyor. Önümüzdeki ayda da baz etkisi ile ve yine turizm gelirleri ile cari açıkta yıllık bazda 2 milyar dolar azalma bekliyoruz” dedi.

15 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR