Cezaevi'ne ilk kepçeyi Bakan Işık vurdu

İzmit'te 1955 yılında yapılan ve o yıllarda yerleşim alanı dışında olmasına rağmen bugün D-100 karayolu kenarında ve mahallenin ortasında kalan Kocae...

İzmit'te 1955 yılında yapılan ve o yıllarda yerleşim alanı dışında olmasına rağmen bugün D-100 karayolu kenarında ve mahallenin ortasında kalan Kocaeli C Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nda, aralarında Yılmaz Güney'in de bulunduğu birçok tanınmış kişi de hapis yatmıştı. Normalde 600 kişilik olmasına rağmen kapasitenin çok üzerinde hükümlü barındırılan, cezaevinde bu yüzden de geçtiğimiz yıl isyan çıkmıştı. İsyanın ardından sonra da buradaki hükümlü ve tutuklular Kandıra T Tipi ve Düzce cezaevlerine dağıtıldıktan sonra boşaltılmıştı.

 

GENİŞ KATILIM

Cezaevinden nakillerin bitmesi sonrasında yıkım çalışmaları başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Firki Işık, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, KBB Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ve davetliler katıldı. Yıkım töreninde ilk kepçeyi Bakan Işık tarafından vuruldu.  

 

20 YIL OLDU

Yıkım töreni öncesinde açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga “20 yıl önce bahar ayında Kocaeli basınından bazı arkadaşlar beni ziyaret etmişlerdi. O zaman Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapıyordum. C tipi cezaevi hakkında düşüncem sorulmuştu. Bu cezaevinin Kocaeli’ye ve Türkiye’ye yakışmadığını çok kötü bir cezaevi olduğunu söylemiştim” dedi.

 

GÖREVİMİZ BİTTİ

Kasırga “Bu cezaevinin kaldırılması durumunda bana düşen ne görev olursa yapacağımı söyledim. Bu fikirlerim o zaman mahalli basında yer almıştı. O zamandan bu zamana kadar verdiğim sözü tutmaya çalıştım. Yeni cezaevi yerleri bulunduğu iki tane yapıldı. Tam cezaevini taşıyacağız derken hayata dönüş operasyonu oldu cezaevleri bu amaçla kullanıldı. Müsteşar olmam sonrasında iki kapalı iki açık cezaevi yapıldı. Yine bu cezaevini kaldırmayı planlıyorduk. Cezaevleri bitmeden bizim görevimiz bitti” açıklamasında bulundu.  

 

KÖTÜ ANILARIM VAR

Kocaeli’de gereken planlamalar yapılması sonrasında 20 yıl sonra bende sözümü tutuyormuş durumdayım diyen Kasırga “Bu cezaevinde benim çok kötü anılarım olmuştu. Depremi burada yaşadım, isyanlar oldu. Bir çok değişik olaylar yaşandı. Mevcut koşullarında ülkemize yakışan bir cezaevi değildi. Şimdi yıkılıyor. Yerine eğitim yuvası kurulacaktır” ifadelerini kullandı.    

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise “İzmit için tarihi bir olaydır. Uzun yıllar misyon ifade eden artık çağın şartlarına ayak uyduramayan bir duruma gelmişti. 2003 yılında il başkanı olduğum dönemde cezaevini gezmiştim. O zaman ilk intibam hemen buranın boşaltılması gerektiği yönünde oldu. Ondan sonra daha modern insan onuruna yakışır cezaevi yaparak buranın kaldırılması yönünde yetkililere iletmiştim” dedi.

 

3 OKULUN TAŞINMASI

Bir çok sebepten dolayı taşınma işlemleri gecikmiştir diyen Işık “O dönemde cezaevlerine olan talebin artması bu tahliye işlemini geciktirdi. 2007 yılı öncesinde milletvekili adayı olduğumda buranın tahliye edilmesi ve yerine okul yapılması fikrini ortaya attım. O zaman ki görüşlerimi koruyorum. Kız Meslek Lisesi, Gazi Lisesi ve İzmit Lisesi’nin şehir içerisinden buraya alınması cezaevi kompleksi değil eğitim kompleksi olarak hizmet vermesini arzu etmiştim” açıklamasında bulundu.  

 

ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK DENGESİ

Şartlar ancak bugün cezaevinin yıkılması mümkün olmuştur diyen Bakan Işık “Yıkım işleminin tamamlanması sonrasında Kız Meslek Lisesi, Gazi Lisesi ve İzmit Lisesi’nin şehir içerisinden buraya taşınması noktasında çalışmalara hemen başlayacağız. Hazırlıklar tamamdır. Temennim daha az cezaevi daha çok eğitim yuvasıdır. Demokrasinin en temel tartışma alanlarından biri özgürlük ve güvenlik dengesidir. Dünyamızın çok önemli sınavlar verdiği bu günümüzde güvenliğimizden taviz vermeden özgürlük alanlarımızın genişleterek cezaevine giden yolların kapatılmasıdır. Cezaevine düşme nedenlerinin ortadan kaldırılması yönünde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.   

 

HIZIR REİS RAHATLAYACAK

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Işık “Arazinin MEB’na devri aşamasındayız. Adalet binasının yanında SEDAŞ’a ait binanın arazisi Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile Adalet Bakanlığı’na tahsis edilmiştir. Oraya yeni ek bina yapılacaktır. Bu arazide MEB’na devredilecektir. Okullarımızın isimleri değiştirilmeden buraya getirilecektir. Boşaltılacak okulların yeklerine bakıldığı zaman İzmit Kız Meslek Lisesi’nin yeri İzmit Belediyesi’ne tahsis edilecektir. Otopark veya başka bir şey yapılacaktır. İzmit Lisesi’nin yerine Hızır Reis çok sıkışık durumdadır. Buraya alınması ilk okul ve orta okul olması yönündedir. Gazi Lisesi’de KBB Kütüphanesi olacaktır” dedi. Serkan BORLAK 

04 Nisan 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR