Prostat şikayetleri böbrek etmezliğine neden olabiliyor

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Sarıbacak, özellikle 50 yaş üstü erkeklerin korkulu rüyası olan prostatın tedavi edilmed...

BÜYÜT

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Sarıbacak, özellikle 50 yaş üstü erkeklerin korkulu rüyası olan prostatın tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliği gibi pek çok önemli soruna yol açtığını belirterek, prostat ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Prostat tedavisinin 2 yöntemle yapıldığını kaydeden Sarıbacak, kapalı ameliyatın sık tercih edildiğini söyledi.

 

“İYİ HUYLU PROSTAT VAKASI SIK GÖRÜLMEKTE”

Prostat nasıl bir hastalıktır?

Erkekler yaşlandıkça prostat bezleri büyür. ‘Benign Prostat Hiperplazisi’ (BPH) adı verilen iyi huylu prostat büyümesi prostat vakaları arasında en sık rastlanılanıdır. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yüzde 50'sinde, 80 yaş üzeri erkeklerin ise yüzde 75'inde iyi huylu prostat büyümesi gelişmektedir. Erkeklerin yüzde 40 ve 50'sinde hayatı boyunca semptomatik hale gelmektedir.


Prostat büyümesinin nedeni nedir?

Prostat büyümesinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak prostat bezi, testosteron uyarısına oldukça duyarlı olduğu için prostattaki büyümenin yaşla değişen hormonal duruma bağlı olduğu sanılmaktadır. Büyümeye yol açan asıl neden, testosteron miktarındaki artmaya bağlı değildir. İlerleyen yaşla beraber testosteron düzeylerinde düşüş gözlenmektedir. Bu nedenle prostat büyümesi, bu bezdeki testosteron reseptörlerinin sayısının yaşla artmasına bağlanmaktadır. Prostatın iyi huylu büyümesini prostat kanseri ile karıştırmamak gerekir.

 

“SON SAFHADA BÖBREK DOKUSU İNCELİR”

İyi huylu prostat büyümesinin belirtileri nelerdir?

Mesane boynunda yer alan bu bez, yaşla beraber büyüyerek bulunduğu bölgeyi daraltır ve mesaneden dışarı doğru rahatça gidebilecek olan idrar aynı rahatlıkla dışarı atılamaz. Bunun sonucunda hastalıkla ilgili belirtiler ortaya çıkmaya başlar. İyi huylu prostat büyümesi, genellikle yavaş gelişir ve uzun süre önemli sorun çıkarmayabilir. Bu hastalarda; idrar yapmayı hemen başlatamama ve bekleme, idrar akım hızının yavaş olması, idrar kalınlığının azalması, mesaneyi tam boşaltamama hissi, kesik kesik idrar yapma gibi belirtiler görülür. Diğer belirtiler arasında; sık idrar çıkma, gece sık tuvalete kalkma, çok acil idrar yapma hissi, idrar kaçırma veya çok ileri olgularda idrarın tam olarak tutulması sayılabilir.


İlerlemiş olgularda nasıl belirtiler gözlenir?

İlerlemiş olgularda idrar atılamadığı için böbreklerde önceleri şişme ve büyüme meydana gelir. Bunun sonucunda, idrarın basıncı ile böbrek dokusu erir. En son safhada ise; böbrek dokusu çok fazla incelerek balon gibi şişer. Fonksiyonunu kaybettiği için atması gereken zararlı maddeleri atamaz. Kanda ürenin yükselmesi ile böbrek yetmezliği oluşur. Orta yaş ve üzerinde, bu şikayetler görüldüğünde mutlaka bir üroloji uzmanına başvurulması gerekir.


“PROSTAT BİYOPSİSİ İLE KESİN TANI”

İyi veya kötü huylu olduğu anlaşılabilir mi?

Makattan yapılan prostat muayenesi, prostat kanser tarama testi olan PSA düzeyi, ultrasonografi ve “üroflovmetri” denilen işeme testi ile prostat büyümesinin teşhisi konulabilmekte. Muayene ve tetkikler neticesinde, prostat büyümesinin iyi veya kötü huylu olduğu büyük ölçüde anlaşılabilir. Prostat kanseri şüphesi olursa, prostat biyopsisi yapılarak kesin tanı konulabilir.


Bu hastalıkta tedavi nasıldır?

2 ana başlık altında değerlendirilir. İlki medikal ve koruyucu tedavi. Prostat hastalığı olanların yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Alkollü, asitli içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmaları önerilir. Özellikle soğuk havalarda çok dikkatli olunmalıdır. Şikayetlerin arttığı dönemlerde sıcak oturma banyoları oldukça faydalıdır. Prostat hastalarının kabız kalmaması önerilmektedir. Kabızlık, şikayetleri daha çok artırarak idrar yapmayı güçleştirebilir. Prostat büyümesinde genellikle ilk olarak ilaç tedavileri uygulanmaktadır

 

“TERCİH EDİLEN KAPALI AMELİYAT”

Diğeri ise cerrahi tedavi. İyi huylu prostat tedavisinde kesin tedavi, cerrahi yöntemle sağlanır. Çünkü ilaçlar çoğu zaman yeterli değildir. Yıllarca ilaç kullanan bir hasta, ilacı kestiği gün tedavi açısından başa dönmüş demektir. Yani bu tedaviler yapıldığı gün etkilidirler. Cerrahi tedaviler de genel olarak 2 gruba ayrılır. Açık ameliyatlar genellikle büyük prostatlarda, kapalı ameliyatların yapılamadığı durumlarda uygulanır. Çoğunlukla tercih edilen kapalı ameliyatlardır. Bunun da en iyi yöntemi Bipolar TUR prostat'dır.

27 Ağustos 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR