İSU’dan suyu geri kazanmak için yatırımlar

Kullar ve Plajyolu Arıtma Tesisleri’nde çalışmalar tamamlanma aşamasına gelirken TÜPRAŞ’ın kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak projeye de bir süre...

Kullar ve Plajyolu Arıtma Tesisleri’nde çalışmalar tamamlanma aşamasına gelirken TÜPRAŞ’ın kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak projeye de bir süre önce başladı. Önemli miktarda su tasarrufu sağlaması hedeflenen projeler, toplam 11 milyon 750 bin TL’ye mal olacak.

 

GEBZE, KANDIRA VE CEBECİ'DE UYGULAMA

Bölgede yaşanan kuraklıktan dolayı bir dizi önlem alan İSU Genel Müdürlüğü, atıksu arıtma tesislerinde arıtılan çıkış sularını değerlendirmek için geri kazanım suyu (grisu) projesi geliştirdi. Tesislerin çıkış sularının ultraviyole ışınları ile ikinci bir arıtmadan geçirilmesini sağlayan UV sistemi, Gebze, Kandıra ve Cebeci atıksu arıtma tesislerinde uygulandı. Arıtılan su, belirtilen arıtma tesislerinin yeşil alanlarında bir süredir kullanılıyor.

 

PLAJYOLU VE KULLAR DA UV SİSTEMİ

Kurum, İzmit Plajyolu ve, Başiskele Kullar Atıksu Arıtma Tesislerinin çıkış sularını sanayi tesisleri ile yeşil alanlarda kullanılması için 2 ayrı proje ile yürüttüğü inşaat çalışmalarında son aşamaya geldi. Her bir tesisten ultraviyole ile günlük 10 bin m3 olmak üzere toplam 20 bin m3 arıtılmış su elde edilecek. Çıkan su, proses ve kullanma suyu kullanan sanayi kuruluşlarına verilecek. Ayrıca, başta Sekapark olmak üzere bazı yeşil alanlarının sulaması da elde edilen su ile yapılacak.

 

TÜPRAŞ’A GERİ KAZANIM SUYU

İSU Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan ve su ihtiyacını Sapanca gölünden karşılayan TÜPRAŞ’ın su ihtiyacını karşılamak  için de Körfez Atıksu Arıtma Tesisi’nde geri kazanım suyu yatırımına bir süre önce başladı. Zemin güçlendirme çalışmalarının sürdüğü projede yapılacak ultraviyole tesisi ile günlük 40 bin m3 geri kazanım suyu kazandırılacak. Elde edilen geri kazanım suyu TÜPRAŞ’a verilerek proseste kullanılacak.

 

YER ALTI SUYU KORUNACAK

Geçtiğimiz yıl işlettiği 18 adet atıksu arıtma tesisi ile 122,5 milyon m3 atıksu arıtması yaparak doğal ortama veren İSU Genel Müdürlüğü, UV sistemi ile hem arıtılmış suyu değerlendirecek hem de önemli miktarda su tasarrufu sağlayacak. Ayrıca, kuyu suyu kullanan sanayi kuruluşlarına grisu verilmesi ile birlikte yer altı suyu da korunacak. Üç ayrı proje ile gerçekleştirilen çalışmalar, 11,75 milyon TL’ye mal olacak.

28 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR