Dünya Tiyatro günü etkinliklerle kutlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü SDKM’de ve Gölcük Kervansaray Sahnesi’nde gerçekleştirdiği etkinliklerle kutladıMidası...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü SDKM’de ve Gölcük Kervansaray Sahnesi’nde gerçekleştirdiği etkinliklerle kutladı

Midasın Kulakları ve Dişi Horoz oyunlarının sergilendiği etkinliklerde Yetiştirme Yurdu öğrencileri ve otistik çocuklar Büyükşehir tiyatrolarını gezdi. Etkinliklere kostüm sergisi, radyo tiyatrosu, şiir dinletisi renk kattı. Büyükşehir Belediyesi Dünya Tiyatro Günü etkinlikleri ilk olarak anlamlı bir etkinlik ile başladı. Etkinlikler kapsamında Yetiştirme Yurdu öğrencileri ve otistik çocuklar Büyükşehir Şehir Tiyatroları’nı ziyaret etti.

KOSTÜM SERGİSİ, RADYO TİYATROSU
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın kuruluşundan bu yana çeşitli oyunlarında kullanılan kostümlerden oluşan sergi tiyatro severlerin beğenisine sunuldu. Çok sayıda vatandaş tarafından ziyaret edilen bu sergi büyük ilgi gördü. Aynı sergide Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyosu Radyo Kİ’nin ortaklaşa olarak gerçekleştirdiği Radyo Tiyatrosu da gerçekleştirildi. Ayrıca 2012 – 2013 tiyatro sezonu oyunlarından “İtirafçı Yürek” in prova sürecinde sanatçı Tekin Ezgütekin tarafından çekilen fotoğraf sergisi de sergilendi.

TİYATRAŞK OYUNU
Şehir Tiyatrosu sanatçısı Aytek Mete Elgün, aşk ve ayrılık temalı şiirlerini monolog haline getirdiği ve çoğu müzik üstü olmak üzere seslendirdiği bir dinletiden çok, bir performans özelliği taşıyan ‘Tiyatraşk’ isimli gösterini SDKM Oda Tiyatrosu’nda sahneledi. Yaşama ilişkin çarpıcı fotoğrafları belleklere kazımak ve insana ait duyguları resmetmek amacına dönük gerçekleştirilen etkinlikte Şehir Tiyatrosu sanatçısı Elgün, kendi bestelerini de seslendirdi.

GÖLCÜK’TE MİDAS’IN KULAKLARI SAHNELENDİ
Şehir Tiyatroları sanatçısı Koray Onur’un yönetmenliği, Genç Sahne oyuncularının performanslarıyla 27 Mart’ta Gölcük Kervansaray Sahnesi’nde sergilenen “Midas’ın Kulakları” da Şehir Tiyatroları’nın bu güne özel etkinliklerinden bir diğeriydi. Gerek Şehir Tiyatrosu sanatçılarının yönetmenlik deneyimi yaşamaları; gerekse, Tiyatro Okulu mezunu Genç Sahne oyuncularının sahne deneyimlerini arttırmaları ve kişisel gelişimleri için son derece önemli olan etkinliğe özellikle Gölcüklü sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

DİŞİ HOROZ OYUNCULARINDAN FASIL
Etkinliklerin finalinde ise Dişi Horoz oyunundan yarım saat önce SDKM alt fuayesinde başlayan ve Şehir Tiyatroları sanatçıları tarafından seçkin Türk Sanat Müziği eserlerinin seslendirilen fasıl, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Şarkılara eşlik eden vatandaşlar gönüllerince eğlendi. Ayrıca, Dişi Horoz oyunundan önce, artık bir gelenek olduğu üzere Tiyatro Tiyatrolar Günü Bildirisi okundu.

DAVETİYELER GÜNLER ÖNCESİNDEN TÜKENDİ
Davetiyeleri günler öncesinden tükenen, Kocaelili izleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği Dişi Horoz oyununu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Veysel Berikan, Tiyatrolar Şube Müdürü Turgut Çakar da takip etti. Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı Büyükşehir Şehir Tiyatrosu’nun repertuarına kattığı yeni oyunlarla seyirciyle buluşmaya devam edeceğini ifade ederek Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutladı.

30 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR