Hürriyet’ten Petrol-İş Sendikası’na ziyaret

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman’ı sendika binasında ziyaret etti. Ziyarette söz alan S...

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman’ı sendika binasında ziyaret etti. Ziyarette söz alan Sendika Başkanı Akduman “CHP ilk defa doğru işler yapmıştır. Belirlenen isimler bu konuda çok önemlidir. Milletvekili listesinde İzmitli isimler yer almıştır. Siyasetçilerin halktan kopması handikaptır. Görev bitmesi durumunda siyasetçiler yeniden halkın arasına dönmektedir. Bunu unutmamak gerekiyor. Sizler sayesinde açık kapatılmaktadır. Sendika olarak 2200 üyemiz bulunmaktadır. Sendika olarak siyasetçi çıkarıyoruz. İşçilerin siyaset sahnesinde olması önemlidir” dedi.

 

KORKU YAŞANIYOR

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise “Millet siyasetten uzaklaşmıştır. Yanlış politikalar sonrasında insanımız siyasetten soğumuştur. Millet yaşananları görmeye başlamıştır. Korku milletin içerisinde yer almaktadır. İnsanımız konuşmaya çekiniyor. CHP’yi görenler elini çekmeye başlamıştır. AKP dışında insanlarımız bizlere gelemiyor” açıklamasında bulundu.

 

CHP KOCAELİ’DEN UZAKLAŞTI

Çalışan kesimin zamanında CHP’ye oy verdiğini söyleyen Sendika Başkanı Akduman “Şimdi bu duruma gelinmiştir. CHP Kocaeli’den uzaklaşmıştır. Köşe başları birileri tarafından tutulmuştur. Arkadaşlarımızın meclis üyesi çıkması bizleri sevindirmektedir. 12 Eylül listesinde işçi temsilcileri TBMM’nde yer almıştır. Bu önemli bir kazanım olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

YOKSULLUĞU YÖNETMEK

Milletin önü kesilmiştir örgütlü yapı bu duruma getirilmiştir diyen Milletvekili Hürriyet “AKP tarafından 13 yıldır yoksulluk yönetilmektedir. 22 Milyon insana kömür yardımı yapılıyor diye övünen bir yapı vardır. Sosyal devlet bu değildir. Yardıma ihtiyacı olana yardım yapacaksın ancak ne kadar az sayıya indirirsen o başarıdır” şeklinde konuştu.

 

İKTİDAR VAAT ETMEZ YAPAR

7 Haziran öncesinde ne söylediysek çıkmıştır diyerek sözlerine devam eden Milletvekili Hürriyet “Önyargı ile bizlere bakılmaktadır. İktidar olmak istemiyorsunuz deniliyordu. Bu düşünce kırılmaya başlanmıştır. Bizler tarafından vaat edilen projeler için kaynak sorgulaması vatandaştan gelmiştir. Bu bizim için önemlidir. Şimdi iktidar partisi tarafından vaatler vardır. İktidar partisi vaat etmez yapar. Vatandaş ile iletişim gücünde insan gücümüz maalesef azdır” değerlendirmesinde bulundu.   

 

CHP BEŞ – AKP DÖRT

Sendika Başkanı Akduman “Milletin kafasında halen daha 15 yıl öncesi vardır. Gençlere ulaşma noktasında sorunlar yaşanıyor. Yeni nesil geldi. Bu nesle henüz kimse ulaşamamıştır. Yetişmiş insan gücü gereklidir. Seçimlerde dengenin sağlanması için CHP’nin 5 vekil AKP’nin 4 vekil çıkarması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

ÖRGÜTLENME SORUNU

Örgütlenme ve eğitimde AKP’nin başarısız olduğuna dikkati çeken Sendika Başkanı Akduman “Örgütlenmede sorunlar yaşanıyor. Deva iş yerinde örgütlenme yaptık. Mahkeme süreci uzun sürünce iş veren tarafından işçiye baskı yapılmaktadır. Devlet kendi içerisinde hantal yapı ile durumu çözüyor. Çoğunluk yetkisi istediğimiz anda mahkeme başvuruluyor. Yerel mahkeme bir yıl sürüyor, Yargıtay süreci de bir yıl sürünce bu süre zarfından işçiye baskı yapılarak sendikanın dışarı çıkması için her şey yapılıyor” dedi.

 

ÖRGÜTLENME SORUNUNU ÇÖZÜMÜ

Örgütlenme yaşanan sorunların aşılması noktasında yasa tasarısı hazırladıklarını belirten Sendika Başkanı Akduman “Bizler çoğunluk sağlandığı yönünde Çalışma Bakanlığı’na başvuruyoruz. İşveren de bakanlığa başvuruda bulunsun. Çoğunluk sağlandığı zaman 15 gün içerisinde toplu sözleşme görüşmelerine başlayabiliyoruz. İşveren sonrasında idari mahkemeye başvurabilir. Mahkeme süreci uzayınca örgütlenme süreci son buluyor” değerlendirmesinde bulundu. Serkan BORLAK

28 Ekim 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR