MAG Çayırovalıları depreme hazırlıyor

1999 yılında kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG)Vakfı, Çayırova’da yaptığı çalışmalarla ‘afet gönüllüleri’ yetiştirerek Çayırovalıları depreme hazı...

BÜYÜT

1999 yılında kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG)Vakfı, Çayırova’da yaptığı çalışmalarla ‘afet gönüllüleri’ yetiştirerek Çayırovalıları depreme hazırlıyor.
Çayırova Belediyesi’nin de desteğiyle çalışmalarına devam eden Vakıf muhtarlar ile koordinasyonlu çalışarak, mahallelerde afet gönüllüleri belirliyor ve bu gönüllüleri eğitimden geçiriyor. Cumhuriyet Mahallesi’nde çalışmalarını tamamlamak üzere olan vakıf yetkilileri şu anda akse mahallesinde Reysaş Lojistik İlköğretim Okulu’nda çalışmalarına devam ediyorlar.
Gönüllüler arasında muhtarların yanı sıra okul müdürleri ve Çayırova Protokolünün önde gelen isimleri de yer alıyor. Akse Mahallesi’nde ki eğitimlere katılan Ak Parti Çayırova İlçe Yöneticilerinden Paşa Ali Elmalı herkesi bu çalışmalara katılmaya davet etti.
MAG Yöneticisi Sencer Bediz ise Cumhuriyet Mahallesi’nde çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, Akse Mahallesi’nde de iyi bir katılım sağladıklarını ifade ederken, nüfusu en yoğun olan mahalleler olan Çayırova Mahallesi, Özgürlük Mahallesi ve Yenimahalle’den gönüllü bulamamaktan yakındı ve kanaat önderlerinden yardım beklediğini ifade etti.

Bediz MAG faaliyetleriyle ilgili basına yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Afetlerden sonra insan hayatı için kritik sayılan ve altın saatler olarak nitelendirilen ilk 72 saat içerisinde kurtarılan kişilerin %85 oranında yakınları ve çevredeki vatandaşlarca kurtarıldığı gerçeğinden hareketle 1999 Marmara Depremi'nin hemen ardından kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG), mahalle düzeyinde afete hazırlık birimleri oluşturmayı hedeflemektedir. Uygulama çerçevesinde mahalle halkından gönüllü olan en az 50 kişilik bir gruba Temel Afet Bilinci, Afet Psikolojisi, Hafif Arama-Kurtarma, Temel Yangın Söndürme, İlkyardım ve Haberleşme derslerinden oluşan 36 saatlik bir eğitim programı verilmektedir. Konusunda uzman kişilerce verilen eğitimlerin ardından mahallede güvenli bir yere 3x7 metre ebatlarında bir konteyner yerleştirilmekte ve konteynerin içerisine, olası bir afet ya da acil durum sonrasında MAG'ların ihtiyaç duyacağı kişisel ekipman ve takım ekipmanı konulmaktadır.
Yaşadıkları mahallede afet zararlarını azaltmak, bir acil durumda profesyonel ekipler gelene kadar ilk müdahaleyi yapmak üzere gönüllü olan duyarlı vatandaşlardan oluşan Mahalle Afet Gönüllüleri, olası bir afetin ardından önce kendi can güvenliklerinden daha sonra sevdiklerinin, yakınlarının can güvenliklerinden emin olduktan sonra Mahalle Afet Destek Merkezi olarak adlandırılan konteynerlarında buluşurarak belli bir ekip organizasyonu çerçevesinde mahallelerinde belirledikleri öncelikli yardım gereken yerlere ilk müdahalede bulunurlar. MAG’lar profesyonel ekipler geldikten sonra lojistik destek vermeye başlar ve profesyonellerin talep ve yönlendirmelerine göre çalışmalarına devam ederler. Afetlerin sonrasında başlayan yardımların dağıtılması, çadırların kurulması gibi insan gücüne çok ihtiyaç duyulan çalışmaları kızılay ve bu alanda sorumlu olan diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte yürütürler.
MAG Vakfı, deprem riskinin yüksek olması nedeniyle çalışmalarını Marmara Bölgesi’nde yoğunlaştırmıştır. MAG uygulaması şu ana dek Kocaeli’nde 20, Yalova’da 8, Bursa'da 2, İzmir'de 2 ve İstanbul’da 57 mahallede uygulanmıştır. Toplam 89 mahallede uygulanan MAG uygulamasında 4000'den fazla gönüllü eğitimlerini tamamlayarak MAG ağına katılmış, ekipmanlarını almış ve Mahalle Afet Destek Merkezi olarak kullandıkları konteynerleri mahallerine yerleştirilmiştir. Uygulamanın genişletilmesi için çalışmalar devam etmektedir.
Kocaeli Valiliği’nin işbirliği ve Çayırova Kaymakamlığı’nın desteği ile Çayırova ilçesi Cumhuriyet mahallesinde uygulanan ve şu an Emek Mahallesi’nde saha çalışmaları devam eden MAG uygulaması çerçevesinde Akse Mahallesi'nde saha çalışmaları tamamlanmış ve 14 Kasım Pazartesi günü MAG temel eğitim programı başlatılmıştır. 50’den fazla gönüllünün katılım gösterdiği Akse Mahallesi'nde eğitimler 11 Aralık 2011 tarihine kadar devam edecektir.”
Uygulamanın kendi mahallesinde gerçekleşmesini isteyen vatandaşlar ve uygulamaya katılmak isteyen Emek ve Akse Mahallesi sakinleri 0533 927 52 10 veya 0212 296 54 90 numaralı telefonlardan MAG Vakfı Eğitim Programları Koordinatörü Sencer Bediz ile irtibata geçebilirler.

15 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR