İşte size farklı eğitimci Yener Aydemir

Aydemir, okulda öğrenciler ve velilerin büyük sevgisini kazanmış durumda...   Doruktakiler 2015 değerlendirmelerinde Büyük Jüri tarafından ‘Yılın Eğ...

Aydemir, okulda öğrenciler ve velilerin büyük sevgisini kazanmış durumda...

 

Doruktakiler 2015 değerlendirmelerinde Büyük Jüri tarafından ‘Yılın Eğitimcisi’ seçilen Yener Aydemir, görevinde elde ettiği büyük başarıları ile dikkat çekiyor. Yener Hoca’nın en önemli özelliklerinden biri görev yaptığı tüm okullarda hem öğrenciler hem de velilerle büyük bir sevgi bağı oluşturmayı başarmış olması.

Diğer öğretmenlerle ve idarecilerle, meslektaşlıktan öte dostluk ve dayanışma açısından örnek gösterilen bir şahsiyet olarak gösterilmiş hep. Eğitimciliği adeta gönüllülük esasıyla yürüten bir kişilik olarak karşımızda duruyor Yener Aydemir. Bir yandan Ankara’da bakanlıktan okul adına taleplerde bulunurken, öte yandan hizmetli izinli olduğu zaman okulda elinde paspasla tuvalet temizlerken görmek mümkündür kendisini.

Yeni eğitim yılında atandığı Körfez Sevindikli İlköğretim Okulu’nda, göreve başlaması bir süre engellenmesine rağmen, o boş durmamış, okulun eksiklerini tespit ederek giderilmesi yolunda çalışmalara başlamış bile.

 

GÖREV SÜRESİ

23 yıllık eğitimci olan Aydemir, bu görev süresinin 21 yılını ilimizde geçirdi. Körfez Sevindikli İlkokulu’nda müdürlük yapan ve Artvinli olan Aydemir, 2 yıl burada görev yapması sonrasında ilimize geldi. Branşı sınıf öğretmenliği olan Aydemir, Derince, Kuruçeşme ve Yeniköy bölgelerinde görev yaptı. 2002 yılında müdür yardımcısı olan Aydemir, ekim ayında okul müdürü olarak göreve atandı.

 

Okulunuzdaki son durum hakkında bilgiler verir misiniz?

Görev yaptığım bölgede taşımalı sistemle eğitim veriliyor. 19 köyden araçlarla taşımalı sistem ile öğrenciler eğitim alabiliyorlar. Öğrencilerimiz 14 araç ile taşınıyor. Köylerden öğrenciler geldiğinden velilerle diyalog kurmak oldukça zordur. Zira köy yerinde birçok iş yapılıyor. Öğrencilerin okula geliş gidişlerinde sıkıntılar yaşanıyor. Velilerle diyalog kuramadığımızdan mektuplar yazarak irtibata geçtik.

Taşımalı sistemden dolayı öğrencilerin saat 15.00’te geri dönmesi gerekiyor. Okulda öğrencilerle hiçbir şekilde sosyal faaliyet yapamıyorduk. Velilere mektup yazarak bu durumu aştık. Yazdığımız mektuplarla sosyal faaliyetlerin önemini anlattık. Velilere öğrencilere yardımcı olmalarını sosyal faaliyetlerin çok önemli olduğunu yazılan mektuplarla anlattık.

 

Sosyal etkinliklerinizde neler var, ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Okulumuzda Saat 15.00’ten sonra satranç, masa tenisi gibi etkinliler yapılıyor. Hafta sonları yapılacak etkinliklere veliler pek sıcak bakmıyor. Bunun nedeni çocukları kimlerin getirip götüreceği konusuydu. Okula en yakın köy 16-17 kilometre mesafede. Bu 25 kilometreye kadar çıkıyor. Bu durumu mektup yazarak aştık. Öğrencilerin yetiştirme kurslarına katılım oranını yüzde 62 seviyesine çıkardık. Velilerimiz bizlere güvendiler bunu sonunda başarıya ulaştık.

 

Okulunuzda şu anda kaç öğrenciye eğitim veriliyor?

284 öğrenciye okulda eğitim veriyoruz. Bu öğrencilerin 229’u taşımalı sistemle eğitim görmektedir. 34 öğrencimiz ise Sevinlikli Köyü’nden. Öğrencilerin arada yemek yemeleri gerekiyordu. Körfez Kaymakamlığı ve Körfez Belediyesi ile 54 öğrenciye yemek verilmeye başlandı. Öğrencilerin eve gitmeleri için ana yolu kullanması gerekiyor. Ancak kaldırım bulunmadığı için öğrencilere okulda yemek vermek gibi bir çalışma başlatıldı.

 

Kurumunuzda şu ana kadar ne gibi çalışmalar yapıldı?

GEA Arama Kurtama Gönüllüleri ile 17-18 Ekim tarihlerinde hafta sonu okulda konaklayarak koridor ve merdivenleri boyadık. İl Milli Müdürlüğü ile birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle verilen 5 günlük tatilde ortaokul ve ilkokul sınıfları boyandı, kapılar komple değiştirildi.

TÜPRAŞ 50. Yıl Anadolu Lisesi’nin kalorifer görevlisi Hüseyin Alan 10-14 Kasım tarihlerinde okulumuzda çalışarak ilkokul bölümünün elektrik tesisatı ve tamir işlerini tamamladı. Bilgisayar sınıfındaki 6 adet bilgisayar Derince’deki Ufuk Bilgisayar firmasına tamir ettirildi ve bilgisayar sınıfındaki çalışır cihaz sayımız 10 oldu. Akıllı tahtaya geçen liselerden 5 adet projeksiyon ve bilgisayar alınarak ilkokuldaki sınıflara Hüseyin Alan tarafından takıldı.

Körfez Belediyesi tarafından okulumuzdaki parkın zeminine beton atılarak koku ve sinek oluşması engellendi. Yine belediyemiz tehlike arz eden fosseptik kuyusunu yeniledi. Milli Eğitim Müdürlüğümüz de pencere korkuluklarını boyadı. Şantad Yemek firması ve İzmit Öğretmenevi tarafından ilkokul ve ortaokul sınıflarının 62 adet pencere perdesi iç açıcı renklerle değiştirildi.

GEA Arama Kurtarma tarafından okulumuzun öğretmen ve öğrencilerimize, “Değerler ve Etik Değerlerimiz” eğitimi, ayrıca 1. ve 2. sınıflara öğrencilerine de hijyen eğitimi verildi. İŞKUR uzmanları da okulumuza gelerek küçüklerimize mesleki tanıtımda bulundular. Büyükşehir Belediyesi ve Körfez Belediyesi tarafından tüm öğrencilerimize çevre ve geri dönüşümle ilgili eğitim verildi. Ayrıca 8. sınıf öğrencilerimiz Körfez Belediyesi tarafından düzenlenen gezi ile Körfez Fen Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Körfez Endüstri Meslek Lisesi ve Sağlık Meslek Lisesi’ni ziyaret ederek tanıma imkanı buldu.

 

Başarılı bir çalışma döneminiz olmuş. Peki, yeni dönemde ne gibi projeleriniz olacak?

Öğrencilerimizin meslek tanımaları için liselere götürüyoruz. Çocukların meslekleri tanıması çok önemlidir. Çocuklara kültür gezileri yapmaya başladık. Çanakkale gezisi yapıldı. Aileler tarafından çocuklar kendileri getirildi.

Çocukların çekingenliği sormam durumunda altı öğrencimiz deniz görmediğini öğrendim. Bunun üzerine Bursa ve İstanbul gezilerini düzenledik. Çocuklar dış hayatı bilmediği için hayalleri dar oluyor. Önlerinde bir örnek olmayınca dünyaları köylerinden ibaret sanıyorlar.

Velilere dahi eğitimler verildi. İŞKUR tarafından mesleki eğitimler hakkında bilgi verildi. Kurumlarla iletişime geçmemiz sonrasında okulumuzda bilgisayar sınıfı oluşturuldu. Akıllı tahta uygulamasına geçildi. Bilgisayar sınıfında 10 tane çalışan makinemiz oldu. Sınıf camlarının perdeleri dikildi. Okulumuzun sadece kömür deposu yok. Bu büyük bir sıkıntıdır. Yemekhanemiz ise 70 kişilik. Öğrencilerimiz sıra bekleyerek yemeklerini yiyebiliyorlar. Kapasitesinin artırılması gerekiyor. Röportaj: Serkan BORLAK

 

TAŞIMALI EĞİTİM ALAN KÖYLER

Alihocalar Mahallesi              8 km

Karacaali Mahallesi                12 km

Dikenli Mahallesi                   25 km

Elmacık Mahallesi                  19 km

Emmezli Mahallesi                 10 km

Kıyırlı Mahallesi                     11 km

Kadıköy Mahallesi                 14 km

Kalburcu Mahallesi                12 km

Korucuköy Mahallesi             14 km

Kutluca Mahallesi                  10 km

Naip Mahallesi                       6 km

Şemsettin Mahallesi               6 km

Osmanlı Mahallesi                  6 km

Duranlı Mahallesi                   6 km

Ömerli Mahallesi                    20 km

Kozluca Mahallesi                  20 km

Eğnebeyli Mahallesi               20 km

Sipahiler Mahallesi                 10 km

Demirciler Mahallesi              10 km

 

 

17 Ocak 2016 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR