Yabancı ‘dadı’ rekoru kırıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı raporuna göre, çalışma izni alarak evlerde çocuk bakıcılığı ya da hizmetçilik yapan yabancı uyruklu kadınların s...

BÜYÜT

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı raporuna göre, çalışma izni alarak evlerde çocuk bakıcılığı ya da hizmetçilik yapan yabancı uyruklu kadınların sayısı ise 15 bine ulaştı. Kaçak çalıştırıldığı belirtilen Suriyelilere ise sadece 794 resmi çalışma izni verildi.

Türkiye’ye en çok Slav ve Ortaasya kökenli 25-29 yaşlarındaki genç kadınlar çalışmaya geldi. Bakıcılık ve hizmetçilik sektörünün yanısıra “eğlence ve gösteri” sektöründe de yabancılar için önemli sayıda çalışma izni düzenlendi. 2 bin 500 yabancı da inşaatlarda çalışmaya geldi.


İTHAL MADENCİ DE VAR

Evlerde hizmetçi ya da bakıcı olarak çalışanlar en çok Ukrayna, Türkmenistan, Rusya, Özbekistan, Moldova, Endonezya ve Gürcistan’dan geldi. Kayda geçen 14 bin 928 yabancı uyruklu kadın, evlerde bakıcı ve hizmetçi olarak çalışmaya başladı. Önemli miktarda bir yabancı kadın nüfusunun ise kayıtdışı şekilde bakıcılık ve hizmetçilik yaptığı düşünülüyor.
Sporun yanı sıra “eğlence ve dinlence” sektörü için de önemli miktarda yabancı, Türkiye’ye geldi. Bu üç sektörde çalışanların sayısı 1500’ü geçti. “Gösteri sanatları” adı altında da 2 bin 140 yabancı geçici çalışma izni aldı.

 

50 YABANCI NE İŞ YAPIYOR?

Öğretmen, sekreter, pilot gibi alanların yanısıra inşaat işçisi olmak için de 2 bin 500’den fazla yabancıya çalışma izni verildi. Otellerde çalışması için de 6 binden fazla yabancıya resmi izin verildi. Madenlerde taş kömürü ve linyit için 289, tekstil atölyeleri için 622 yabancıya iş imkanı doğarken, 1 yabancıya da kanalizasyonda çalışması için izin düzenlendi. 546 yabancı doktor ve sağlık personeli de geçen sene işbaşı yaptı. Çalışma izni verilen 50 yabancının ne iş yaptığı ise bilinmiyor.

07 Aralık 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR