Lale Tığ’ı ağlatan olay

Aslında meseleyi detaylandırıp size izah etmek isterdim. Fakat çok hassas bir yaklaşım biçimi ile Lale Tığ hanım duygularını ifade etmiş. O yüzden me...

Aslında meseleyi detaylandırıp size izah etmek isterdim. Fakat çok hassas bir yaklaşım biçimi ile Lale Tığ hanım duygularını ifade etmiş. O yüzden meselenin özüne hiç dokunmadan Lale Hanım’ın, kendisini ağlatan olayla ilgili paylaşımını direkt olarak sizlere aktarıyorum. Her ne kadar din ve vatan anlayışı ile ilgili sıralamasına katılmasam da özel ifadeler içerdiğini söyleyebilirim…

“Dün çok önemli bir gündü. Sanırım artık kesin olarak söyleyebilirim, Cumhuriyetin değerini takdir edebilen çok az kişi kaldık bu kentte. Milli bayramlar her zaman çok özeldir anlayana. Eğer o savaşlar verilmeseydi, gencecik fidanlar bu vatan için canlarını feda etmeselerdi ne bu vatan olurdu, ne de din.

Evet, dinimizi özgürce yaşıyorsak, bu vatan sayesindedir. Sorarım size, sığınacak bir ülke arayan binlerce mülteci dinî vecibelerini yerine getirebiliyor mu? Olabilir mi, önce bir vatanın olacak. Yani vatan, dinden de önce gelir.

Bizler, bugünlere kadar uğruna milyonlarca şehit verilmiş bir vatanın, bayrağın, Cumhuriyetin değerini çok iyi bilerek yetiştik. Vatan, her şeyden kutsaldır bizim için.

O yüzden hiç kaçırmayız milli bayramlarımızı. Böyle gördük ailelerimizden. Hepimizin evlerinde mutlaka bir iki bayrak mutlaka bulunur.

Dün, anıttaki törenden sonra ve akşam yürüyüşte etrafa bakındım. Maalesef onca yol boyunca sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadardı bayrak sayısı. Evlerin ışıkları yanıyordu ve pek az kişi camdan çıkarak el salladı konvoya. Yollarda geçerken, bizler bandonun eşliğinde marşlara eşlik ediyorken, halk ‘öküzün trene baktığı gibi’ bakıyordu…

Bando da olmasa zaten iyice sönüktü diyebilirim.

Nerede hani o atıp tutanlar? Hiç biri yoktu. İsterdim ki her yerde bayraklar dalgalansın, pencerelerden sarksın insanlar, tezahürat yeri göğü inletsin, dosta düşmana karşı.

Yürüyüş bitti. Elimdeki bayrağı sallaya sallaya evimin sokağına kadar geldim. Milletin tuhaf bakışlarından sonra kendime geldim. “Sen hayal peşindesin kızım, ne yapıyorsun?” dedim.

Sonra, evime girdim. Hüngür hüngür ağladım. Dün 19 Mayıs’tı…

20 Mayıs 2016 Kocaeli- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR