“Kırmızı şeritli ambulanslar taksi oldu”

    İl Sağlık Müdürü Dr. Mürsel Durmaz dün Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde, AFAD ve 112 hakkında halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleşt...

 

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Mürsel Durmaz dün Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde, AFAD ve 112 hakkında halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Müdür Yardımcısı Dr. Pınar Özkan Sönmez, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Ahmet Serkan Şentürk, Araştırma Geliştirme Şube Müdürü Dr. Yaşar İşler de katıldı. İlk olarak kahvaltı ile başlayan program Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) binasının, gezilmesi, ambulansların tanıtılması ve Dr. Mürsel Durmaz’ın sunumu ile devam etti.

EKİBİMİZ YIPRATILIYOR

Bünyelerinde toplam 64 ambulansın olduğunu belirten Dr. Durmaz, “Normal bir ambulansımız yoğun bakım ünitesi gibi. Bizim kırmızı şeritli ambulanslarımız yoğun bakıma alınacak olan hastayı nakil ederken Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan mavi şeritli ambulanslar normal nakil işlemini gerçekleştiriyor. Bu ayrımın yapılması gerek. 30 adet 112 istasyon sayımız var. Ekibimiz çalışıyor ama maalesef yıpratılıyor” dedi.

GÜNDE 7500 ÇAĞRI

Vatandaşın 112 hattını iyi kullanamadığını, çoğunlukla asılsız telefonların geldiğini ve bu durumdan oldukça dertli olduklarını da ekleyen Dr. Durmaz, “Kocaeli’de günde 7 bin 500 adet çağrı yapılıyor. Bu çağrıların sadece 250’si gerçek. Bu kadar çok bilgi kirliği içerisinde doğruyu bulmak da zor. Bu iş dipsiz bir kuyu adeta. Vatandaşın telefonda verdiği bilgi çok önemli” şeklinde konuştu.

STANDARTLARIN ÜZERİNDE ÇAĞRI

Vatandaş artık sarı taksiyi bırakıp kırmızı şeritli ambulansları taksi olarak kullanmaya başladı da diyen Dr. Durmaz, “Bu tip olayların olup olmaması vatandaşın inisiyatifine bağlı. Standartlardan çok fazla çağrı alıyoruz. Gereksiz çağrılar da belimizi büküyor. Hava ambulansları ile de 2009’dan beri 194 hastanın nakli gerçekleştirildi. Vatandaş, bu hizmeti almak istiyorsa insanlarımız bizi aldatmasın” dedi. 

18 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR