Çavdar’dan MHP İl Teşkilatı’nın yeni yönetimine eleştiri: “Bu liste ile ancak kongreler atlatılır”

MHP İl Teşkilatı’nın yeni yönetimini belirleyen Celalettin Yaylak, 60 kişilik yepyeni yönetimiyle sahaya inmeye hazırlanırken il yönetimi listesinde y...

BÜYÜT

MHP İl Teşkilatı’nın yeni yönetimini belirleyen Celalettin Yaylak, 60 kişilik yepyeni yönetimiyle sahaya inmeye hazırlanırken il yönetimi listesinde yer alan isimler için Cavdar’dan eleştiri geldi
 
Son dönemki 12 Haziran Genel Seçimleri için hazırlanan milletvekili Ruhi Çavdar, öncesinde MHP İl Başkanlığı’ndan istifa etmiş, boşalan il başkanlığı koltuğuna ise genel merkezden Celalettin Yaylak atanmıştı. Yaylak, seçimlerin ardından Ruhi Çavdar’ın yönetimi olan mevcut yönetimi neredeyse tamamen değiştirdi ve şimdi yepyeni 60 kişilik bir yönetimle yoluna devam ediyor.
 
‘BAŞARILI OLAMAZ’
Ancak Yaylak’ın oluşturduğu yeni yönetim kadrosuna eleştiriler gelemeye başladı bile. Eski il başkanı Ruhi Çavdar, “Oluşturulan bu yönetim, ancak kongreler için hazırlanmıştır. İleriki süreçte başarılı olamaz” dedi.
 
‘ANCAK KONGRELER ATLATILIR’
“İl dışında işlerim olmasından dolayı listeyi inceleme imkânım olmadı. Bizden sonra kendi ekibini kurmasını normal karşılıyorum. Ancak etrafımdakilerin ve arkadaşların dediğine göre çok fazla istişare yapmamış” diyerek Yaylak’ın yeni yönetimini eleştiren Çavdar, “Sayın Yaylak keşke bu listeyi oluşturmak için daha fazla istişare yapsaydı. Ancak anladığıma göre başkan Yaylak, sadece kongreleri atlatmak istiyor. Çünkü bu şekilde liste oluşturmak ve bu liste ile gelecekte siyaset yapılmaz” dedi.
 
‘DEMEK Kİ ENDİŞESİ VARMIŞ’
Yaylak’ın listede Cumali Durmuş’un yakın adamları olarak bilinen Ömer Tahsin Cebeci, Hamza Güloğlu gibi isimleri çıkarması konusunda da değerlendirme yapan Çavdar, “Eleme anlayışı ile liste düzenlemesi hoş değil. Anlaşılan o ki bu isimlerden bir endişesi varmış. Bu nedenle listesinde yer vermemiş” dedi.
 
‘BUNLAR MHP’NİN SİYESET ADAMLARI’
MHP İzmit İlçe Başkanı Aydın Ünlü, yeni yönetim kadrosuyla ilgili yaptığı değerlendirmede hayırlı olsun diyerek, “Eski yönetimdeki arkadaşlar da yeni yönetimdeki arkadaşlarda MHP’nin siyaset adamlarıdır. Hepsinin siyaset geçmişi vardır. Yeni kadro umarım hayırlı olur. Bu bir bayrak yarışıdır. Bu yeni teşkilatın amacı çok iyi hazırlanarak kongreyi iyi şekilde atlatmaktır” dedi.
 
‘GÖREVDEN ALINMA SÖZ KONUSU DEĞİL’
Cumali Durmuş’un adamaları listede yer almadı söylemlerine ise Ünlü, “Eski yöneticiler dostu da, şimdikiler düşmanı mı? Böyle bir anlayış yoktur” dedi. Yönetimden görevden alınacağı konusunda ise Ünlü, resmi bir açıklama olmadığını sadece söylentiden ibaret olduğunu kaydetti. Ünlü, “Ben görevimin başında sorumluluklarımı yerine getiriyorum.  Ekibim ile birlikte İzmit Belediyesi’nde çok etkili olduk. Bu konu ile ilgili zaten bir açıklama yapılmadı. Eğer böyle bir görevden alınma olayı olursa bunu elbette paylaşırız” dedi.
 
SİYASET ŞAHISLARA İNMEMELİ’
İl başkanlığına aday olup olmayacağı sürekli konuşulan ve milletvekili adayı olan İsmail Kurt ise, yeni yönetimin hayırlı olmasını dileyerek, “Celalettin başkan bu durumu bana daha önceden söylemişti. Umarım hayırlısı olur ve daha başarılı çalışmalarda yer alırlar” dedi. Öte yandan ise eski yönetimden isimlerin olmamasına ise, “Kulislerde Cumali Durmuş’a yakın olan isimlerin yeni lisede yer verilmediği söyleniyor. Ancak bu gibi söylentiler partiye zarar verir. Bu tip gereksiz söylemlere gerek yok. Birlik ve beraberlik içinde hareket edilmeli. Siyaseti şahıslara indirmeye gerek yok” dedi.
 
‘HAK EDEN KAZANACAK’
MHP Milletvekili Lütfü Türkkan ise, yeni oluşan il yönetimini uygun bulduğunu belirterek, “Listeyi inceleme fırsatı çok fazla bulamadım. Ancak görünen o ki güzel bir il yönetimi olmuş. Bu oluşan yeni yönetim kongrelere hazırlanacak, eğer olursa il başkanlığına adaylar olacak hak eden ise kazanacak. Bizde il başkanımız ile yola devam edeceğiz” dedi.
 
‘BAŞKANI, CUMALİ DURMUŞ ATAMIŞTI’
 “Oluşturulan bu yeni yönetime hiçbir şekilde karışmadım” diyen Türkkan, “ Unutulmamalıdır ki mevcut il başkanını Cumali Durmuş atadı. Yani ben atamadım. Şimdi Cumali Durmuş yakınları listede yer verilmedi denilmesi yanış. Durmuş’un atadığı başkan Yaylak hala görevinde. Çıkardığı eski yönetimdeki kişilerde kendilerince bir teşkilat oluşturabilirler” dedi.
 
‘İNİŞ ÇIKIŞLAR OLABİLİR’
Eski milletvekili Cumali Durmuş ise, “Bu siyasettir. Siyasette iniş çıkışlar olabilir. Amacımız millete hizmet etmektir. MHP, yörüngesinden çıkarılmadıkça çalışmalara devam edeceğiz. Siyasette yer almaya devam edeceğiz” dedi.
 
‘HERKESE TEK TEK SORULDU’
MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak ise eleştirilere cevap vererek uzun zamandır yapılan bir çalışma olduğunu yönetim için herkesin bilgisine başvurulduğunu kaydetti. Yaylak, “Biz yönetimimizi oluştururken herkesi tek tek aradık. Buna Ruhi Çavdar da dahil ancak kendisinin telefonu kapalı olduğu için kendisine ulaşamadık.  Bunun yanında listede yer alan isimlerin büyük çoğunluğunun değişmesinin sebebi ise bazı arkadaşların işlerinden dolayı toplantılara gelememesi. Zaten düzenli olarak toplantıya gelen eski yöneticiler yer alıyor hala.” dedi.

25 Ekim 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR