MARKA ve İŞKUR İşbirliği İle İşsizlere İş İmkanları

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Doğu Marmara illerinin Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİ...

BÜYÜT

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Doğu Marmara illerinin Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF) Fuarı ve Sürdürülebilir Kalkınmada Nitelikli İnsan Kaynağı Projesi (NİKAP) projesini değerlendirdi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Merkez binasında toplantıya, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, Kocaeli Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Öztekin Kaşukçi, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Taşkın Kaya, Bolu Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İsmail Yalçın, Düzce Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Yusuf Uzun, Yalova Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ahmet Canımova, İŞKUR Gebze Şube Müdürü Mehmet Özdemir katıldılar.

24-25-26 Mayıs 2012 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezinde yapılacak olan DOMİF 2012 Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı ile işsizlere iş imkanı sağlanması hedefleniyor.

Toplantıda DOMİF Fuarının bölgeye etkisi, bölgedeki iş imkânlarının nasıl artırılabileceği, yeni istihdam ile birlikte işverenin kalifiye eleman ihtiyaçlarının nasıl karşılanabileceği konuşuldu. Buna ilave olarak yapılacak işbirliği ile Sürdürülebilir Kalkınma için Nitelikli İnsan Kaynağı Projesi’nin(NİKAP) de temelleri atıldı. Yapılacak işbirliği ile Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüklerince verilmekte olan teşviklerin firmalarımızca daha çok kullanılması için çalışmalar yapılacak.

Söz konusu desteklerle firmalar belirli istihdam taahhütleri vererek hem çalışanlarını eğiterek işe alabiliyor hem de aldıkları çalışanlar için belirli bir dönem sgk işveren paylarını ödemekten muaf olabiliyorlar. Bu desteklerin yeterince kullanılmadığını ifade eden yetkililer bunların daha çok kullanılması için ortak irade beyan ettiler.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan’ın DOMİF Fuarı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Her yıl farklı bir tema üzerinde yapılan fuarda, bu yılın tema konusu girişimcilik olarak belirlendi. Doğu Marmara illeri olan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerindeki issizleri ve bu bölgelerde mevcut olan KOBİ ‘leri ve işletmeleri bir araya getirerek hem işsizlere iş imkânları sağlanacak hem de KOBİ’lerimizin kaliteli eleman ihtiyaçları giderilecektir” dedi.

Nitelikli işsizlerimizin, fuara katılan firma temsilcileri ile direkt iletişimlerinde; firmaların üretimleri, personel politikaları, sektör ve iş piyasası bilgileri, iş ve staj bağlantıları, ilgili meslek elemanlarının yapmış oldukları çalışmalar ve iş tecrübeleri, çalışma koşullarının gerçekleri, firmaların eleman tercihinde göz önüne aldığı önemli noktalar, işletmelerin organizasyon yapısı gibi bilgileri almaları amaçlanmaktadır. Ayrıca; Fuarda çeşitli konularda tanıtım, seminer ve panel türü etkinliklerin düzenlenmesi yanında sosyal etkinlikle de organizasyonun renklendirilmesi ve daha faydalı bir hale getirilmesi sağlanacaktır. İnsan Kaynakları yöneticilerinin buluşması sonucu, iletişimin ve paylaşımın güçlenmesi ile ilimiz ve ülkemiz ekonomisinin gelişmesine katkı sağlanacaktır.

24 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR