4 dönem sonra vatandaş Osman!

Aday adayı olduğu halde milletvekili aday listesinde yer almayan AKP Kocaeli Milletvekili Osman Pepe, aday olmayı kendisinin istemediğini söyledi. Pep...

BÜYÜT

Aday adayı olduğu halde milletvekili aday listesinde yer almayan AKP Kocaeli Milletvekili Osman Pepe, aday olmayı kendisinin istemediğini söyledi. Pepe, “Önemli olan vatandaş Osman olmaktır” dedi.

Bir dönem Refah Partisi, bir dönem Fazilet Partisi ve iki dönem de AKP’den milletvekili olan Osman Pepe, 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde partisinden aday gösterilmedi. Listelerin açıklanmasının ardından konuyla ilgili görüşleri merak edilen Milletvekili Osman Pepe, dün ilimize geldi. 34 FH 2068 plakalı BMW marka arabasıyla AKP İl Teşkilatı’na gelen Osman Pepe’ye oğlu Mesut Pepe eşlik etti.

KARŞILAMA YAPILMADI
2002-2007 yılları arasında 59. Hükümet’te Çevre ve Orman Bakanı olan Osman Pepe’yi il binasında az sayıda kişi karşıladı. Pepe, parti binasında aday gösterilmemesiyle ilgili düşüncelerini açıkladı. Pepe’nin basın toplantısına İl Başkanı Mahmut Civelek, Necdet Eksen, Orhan Atabat, Mehmet Çoban, 5 Nolu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Mehmet Kurt, milletvekili aday adayı olan Gölcük eski İlçe Başkanı Mevlüt Demir de katıldı.

KENDİSİ İSTEMEMİŞ!
Pepe toplantıda partiye küskün olmadığı mesajını verirken, çalışmalara devam edeceğini söyledi. Bu dönem kendisinin aday olmak istemediğini ve bu durumu 14-15 Şubat tarihlerinde Başbakan’a ilettiğini söyleyen Pepe, gazetecilerin “Peki neden aday adayı olduğunuz, bu durum çelişkili değil mi?” sorularına “Siyasi nezaket düşünülürse çelişki yok” cevabını verdi.

CİVELEK TEŞEKKÜR ETTİ
Pepe’den önce kısa bir açıklama yapan İl Başkanı Mahmut Civelek, 22 Mayıs’ta Başbakan Erdoğan’ın ilimizde miting yapacağı bilgisini verdi. Civelek daha sonra Osman Pepe’nin durumunu değerlendirdi. Parti içerisinde birlik beraberliğin devam ettiğini vurgulayan Civelek, “Bunun en güzel örneğini bakanımızla yaşıyoruz. Listede olmadığı halde partimize büyük emeği var. Bütün aday adaylarımızla ve milletvekili adaylarımızla yolumuza devam ediyoruz. Verdiği bütün hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Bundan sonra ki hayatında başarılar diliyorum” dedi.

SİYASETİ BIRAKMIŞ DEĞİLİM
“Seçimlerde ülke heyecan tazeler, ekipler tazelenir” diyerek sözlerine başlayan Osman Pepe ise şunları kaydetti “İnsan ömrü olarak uzun sayılabilecek bir zamanda siyasete başladım. 29 yaşında il başkanı oldum. Saçlarımızı değirmende ağartmadık. Millete hizmetler, vatana ve millete, toprağa hizmetle, aşkla heyecanla bugüne geldik. Siyasete nokta koyuyor değilim. Özümüzde mayamızda bizim emeklilik bir kavram yok. Siyaset bir hayat tarzıdır. Ömür ellete ki sınırlıdır. Dün geçmiş de kaldı, bugüne bakmak gerekiyor, yarını iyi planlamamız gerekiyor. Bizim Kocaeli’de siyaseten tanıdığımız birçok dostumuz var.

HİKMET AŞKI!
Tatlı rekabet içerisinde olduk. Bu rekabet olmazsa-olmaz. Parti içinde de olur parti dışında da olur. Ama yaklaşık 30 yıllık siyaset hayatımda hiç kimseye hakaret etmedim. Hiç kimseyi işinden etmek içerisinde olmadım. Hiç kimsenin makamında ve mevkisinde gözüm olmadı. Bu işler Allah’ın taktiridir. Kul ister ama neticesi Allah’tandır. Siyaset hizmet aşkıyla yapıldığı zaman güzeldir. Siyaset ya hizmet aşkıyla yapılır ya da pasta aşkıyla yapılır. Ben AKP’nin bu işi hizmet aşkıyla yaptığı gayreti içerisinde olduğunu inanıyorum. Yanlışlar olabilir. Yanlış yoktur dersek doğru söylememiş oluruz. Önemli olan benim bir yerde olmam değil, önemli olan benim ideallerimin, inançlarımın, fikirlerimin iktidar olması.”

‘ADAY OLMAK İSTEMEDİM’
Kocaeli’den aday gösterilen 11 milletvekili içerisinde isminin yer almamasını da değerlendiren Pepe, “14-15 Şubat tarihinde Başbakanımızla bir randevu aldım. Çok geniş olarak bir değerlendirme fırsatı bulduk. Samimi bir görüşme oldu. Siyasete haz görüşlerimi hiçbir limit, hiçbir sansür olmadan dile getirdim. Kendisine bu dönem aday olmayı düşünmediğimi söyledim. Siyasetle ilgili düşüncelerimi anlatırken, unvan olmadan koltuk olmadan, makam olmadan da millete hizmet edebileceğimizi söyledim” dedi. Gazetecilerin “Maden aday olmak istemiyordunuz ve bunu Başbakan’a ilettiniz, peki neden aday adayı oldunuz, çelişkili değil mi?” soruları üzerine Pepe, “Siyasi nezaket gereği çelişki yok” dedi.

BİR YERE GİTMİYORUM
Pepe “Partiden ayrılacak, küstü, darıldı, gidiyor diyenler oldu. Trabzon’a, İstanbul’a, Ankara’ya gidiyor diyorlar, doğrudur buralara gidip geliyorum. Oraların yabancısı değilim. Ama kalıcı olarak yere gitmiyorum ben Kocaeli’deyim. Bu insanlarla beraberim. Dün kimlerle berabersem aynı yolda yürümeye devam edeceğim. İl ve ilçe başkanlarım burada, kendilerine söyledim. Kocaeli’de hep birlikte yola devam edeceğiz. AKP ailesinde heyecanlarımızı diri tutmalıyız. Gelecek nesilleri düşünmeliyiz. 2023 vizyonu sadece seçim sloganı değildir. Pek çok kimsenin dikili ağacı yokken bizim dikili ağacımız var. Sizin düştüğünüz yerde sizinle düşmeye sizin kalktığınız yerde sizinle kalkmaya, sizinle üzülmeye, sevinçlerinize ortak olmak için buradayız” açıklamasında bulundu.

SİRMEN FENOMEN
“AKP, CHP ve MHP listelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Pepe, “Sandıkta millet söyleyeceğini söyleyecek” derken, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya ve Cumali Durmuş’un listelerde yer almayışının sorulması üzerine “Ben geçmişe takılıp kalmam. Geçmişte yaşamam. Bugüne ve yarına bakmak gerekiyor. Partilerin yapmış oldukları listeler kendilerinin iç işleridir. Sefa Sirmen CHP içerisinde bir fonemendir Kocaeli içinde… Partisinin daha önünde rey alan bir siyasi aktördür bunu kabul etmek lazım. Ama CHP’nin bileceği iştir. Bunların ne zaman ne yapacaklarını kestirmek biraz zor” şeklinde konuştu.

7 VEKİL GARANTİ
“Cumali Durmuş’un listede olmaması MHP’yi etkiler mi?” sorusuna Pepe, “Onu sandıkta göreceğiz” derken, tahminin sorulması üzerine Pepe “Açık ara seçimleri kazanacağız. 11 milletvekilinden 7 AKP alacak 8’nci alabilir. Bu sadece AKP’nin çalışması değil diğerlerinin durumlarıyla da ilgilidir. Beklentilerim değil matematiktir. Doğru bildiğimi nerede olursa olsun söylerim. 8’nci vekil için CHP ile çekişiriz. 1 tane MHP alır. 2007 ve 2009 seçimlerinin üzerinde oy almayı hedefliyoruz. Bunu başaracak ekip var” diye cevap verdi.

MESLEK EDİNMEDİM
Pepe, “Aday gösterilmediğimiz zaman kırgınlık oldu mu?” sorusuna ise “Başbakanımızla yaptığımız görüşmede birkaç noktayı ilettim. Kocaeli dahil olmak üzere her yeri konuştuk. Aday olmayacağımı ifade ettim. Çok aşkla şevkle, aşeresiniz de milletvekilliğine ben o takımdan değilim. Tam bekliyorsunuz gece takım elbiseyi giymişsiniz, liste açılanıyor yıkılırsınız. Ben profesyonel siyasetçi değilim amatör siyasetçiyim. Meslek edinmedim, hizmetin aracıdır. Mahkeme kadıya mülk değildir. Bütün makamlar gider önemli olan vatandaş Osman olmaktır” dedi.

20 Nisan 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR