Gebze İMH’de çözüm süreci konferansı

Gebze İMH merkezindeki Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’ndaki konferans Gebze İMH yönetim kurulu üyesi Kamil Ergenç’in açılış konuşmasıyla başladı....

BÜYÜT

Gebze İMH merkezindeki Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’ndaki konferans Gebze İMH yönetim kurulu üyesi Kamil Ergenç’in açılış konuşmasıyla başladı. Gebzelilerin ilgiyle takip ettiği konferansta Kobani olayları başta olmak üzere Suriye’deki son gelişmeler, Türkiye ve bölge ülkeleri ile küresel güçlerin bölgedeki hamleleri ile çözüm sürecinin geleceğine ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

 

ÇÖZÜM SÜRECİ ÖZAL DÖNEMİNDE BAŞLADI

Türkiye’de Kürt sorununun çözümüyle ilgili ilk sürecin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından başlatıldığını ifade eden Dr. Rahman Dağ, “Çözüm süreci bugün başlamadı. İlk olarak Özal’lı ANAP döneminde başladı. Rahmetli Özal federasyon dedi, bir ay sonra öldü. Ardından rahmetli Erbakan da girişimde bulundu. Daha sonra Öcalan’ın hapis sürecinde de devam etti. Bugün Ortadoğu’daki devletlerin tamamı Osmanlı zamanında iç işlerinde bağımsız birer devlet gibiydi. Sınırlar bölgenin nasıl kontrol edilebileceği üzerine çizilmiştir. Türkiye bugün Osmanlı sonrası kurulan statüyü bozmaya çalışıyor. ABD ve Batı kampı ise bölgeyi kimin üzerinden kontrol edebilirim düşüncesiyle hareket ediyor” dedi.


SURİYE’DEKİ GELİŞMELER PKK’YA FIRSAT SUNDU

Suriye’deki gelişmelerin çözüm sürecine büyük etkisi olduğunu belirten Dr. Rahman Dağ, şöyle devam etti:

 “Suriye hiçbir zaman çözüm sürecinin aktörü olmaktan çıkmadı. Esat çok stratejik bir hamle yaptı. Kuzey Suriye’deki Rojava Kürt bölgelerini terk ederek PYD’ye bıraktı. Suriye ve Rojava’daki gelişmeler PKK’ya bir fırsat sunmuştur. Rojava PKK’ya ideallerini gerçekleştirebileceği bir yapılanma imkanı sunmuştur. Örgüt iktidarını Rojava üzerinden devam ettirebilecektir. PKK Rojava’da yaşamını garantiye almadan çözüm sürecine yanaşmayacaktır. Türkiye’deki çözüm süreci başarıya ulaşmadan hiçbir yerdeki Kürt yönetimi başarıya ulaşmayacaktır”

Konferans, programın sonunda soru cevap bölümüyle sona erdi.

17 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR