Körfez’de hıyar hasadı

Körfez ilçesi Sevindikli Köyü’nde modern tarımı desteklemek amacıyla oluşturulan salatalık seralarının ilk hasadı toplandı. Hasat toplama töreninde pr...

BÜYÜT

Körfez ilçesi Sevindikli Köyü’nde modern tarımı desteklemek amacıyla oluşturulan salatalık seralarının ilk hasadı toplandı. Hasat toplama töreninde protokol bol bol salatalık yedi.

İş Kadınları ve İş Adamları ile Güç Verilmiş Tarım İleri Tarım Uygulamalar Projesi kapsamında Körfez ilçesi Sevindikli Köyü’nde oluşturulan seraların ilk hasadı önceki gün yapılan bir törenle gerçekleşti. Programda seradan kazanılacak yıllık gelir hedefi konusunda Vali Topaca ve Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu bir karara varamadı. Şirinoğlu, yıllık gelir için bir bölümden 30 bin TL alınmasının planladığını belirtti. Buna karşılık Vali Topaca ise hedefin daha yüksek olması gerektiğini kaydetti. Konuşmalar sonrasında ise Sevindikli Köyü’nde modern seracılığı öğrenmeleri için İlçe Tarım Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliği ile açılan kurslara katılan 58 çiftçiye seracılık belgeleri verildi. Seraların gezilmesi sırasında protokol afiyetle salatalık yedi.

GENİŞ KATILIM
Sera hasadı törenine Topaca ile Şirinoğlu dışında AKP Kocaeli Milletvekilleri Sibel Gönül, İlyas Şeker ve Muzaffer Baştopçu, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl Tarım Müdürü Abdullah Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, İş-Kur İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, Körfez İlçe Tarım Müdürü Semra Koşumcu, iş adamlarını temsilen Cengiz Akyıldız, iş kadınlarını temsilen Bahar Baykal, Körfez Muhtarlar Derneği Başkanı Engin Öztürk ve eğitim kursuna katılan köylüler ile çalışanlar katıldı.

“HEDEF 30 BİN TL”
Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, proje hakkında yaptığı konuşmasında her bir bölümden 30 bin TL kazanmayı planladıklarını belirterek, yıllık masrafı bu paradan karşılayacaklarını söyledi. Şirinoğlu, “Modern tarımın daha etkin hale gelmesini sağlamak için daha kaliteli ve ilkeli üretimi esas almak suretiyle köylülerimizde cesaret uyandırmak maksadıyla valiliğimiz himayesinde Körfez ilçesinde mevcut bulunan 12 dekar seranın yanına “İş Kadınları ve İş adamları ile Güç Verilmiş Tarım, İleri Tarım Uygulamaları Projesi” başlatıldı. Bu kapsamda Örtü alan miktarı 20 dekar kapalı alana ulaştı. Bununla birlikte Bileşik Körfez Seracılık Şirketi adı altında toplanan 20 iş kadını ve iş adamı önce 2010 yılında 2 bin 420 metrekare olan modern seralar yaptı. İlk üründen sonra seralarının kapasitesini artırarak 6 bin 792 metrekare kapalı alana çıkardı” dedi.

“30 BİNİ AŞMALIYIZ”
Vali Topaca ise konuşmasında, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu’nun dile getirdiği 30 bin TL gelir hedefinin az olduğunu kaydetti. Topaca, “Sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli artık tarım kenti olarak da bilinecek. Sanayide sorunlarımız yok ancak tarım alanında sorunlarımız var. Bu seralarda hasatta geç kaldık. Daha erken yapabilir, fiyatlarının yüksek olduğu zamanda hasadı yapabilirdik. Nisan ayının ilk haftalarında hasadı yapsaydık daha başarılı olunurdu. Kaymakamımızın hedefini yükseltmek gerek. Bir bölümden alınması planlanan 30 bin TL gelirden daha fazla hedeflemeliyiz. Bunun içinde profesyonel bir yardım almamız lazım. Köylümüzün, köyünde kalmasını sağlamalıyız” dedi.

23 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR