İcra operasyonunda, 7 kişi mahkemeye sevk edildi

Kocaeli 7. İcra Dairesi Müdürlüğü ile ilgili gelen şikayet ve rüşvet ihbarları üzerine Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı bir süre gelen ihbarı araştırd...

Kocaeli 7. İcra Dairesi Müdürlüğü ile ilgili gelen şikayet ve rüşvet ihbarları üzerine Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı bir süre gelen ihbarı araştırdı. 7. İcra Dairesi’ndeki rüşvet olayının netleşmesi üzerine operasyon yapıldı. Gerçekleşen operasyonda M.A., V.B., N.D., O.D., Ş.O., H.K. ve Ü.T. isimli şahıslar gözaltına alınarak emniyete götürüldü.Emniyetteki ifadelerinin ardından savcı karşısına çıkan şahıslar mahkemeye sevk edildi.

 

ÇEKMECELERDEN PARA ÇIKTI

Önceki gün yapılan operasyonda İcra Müdürlüğü'nde bulunan dolaplar ve çekmecelerde de arama yapıldı. Aramalar esnasında üç çekmeceden toplam 14 bin 400 TL para bulundu. Paraların; 5 bin TL'si bir çekmecede, 5 bin TL'si bir başka çekmecede, diğer 4 bin 400 TL'sinin ise farklı bir çekmeceden çıktığı öğrenildi. Polis bu paralara da el koydu.

 

MÜDÜRDEN PARA ÇIKMADI

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla yapılan operasyonda 7. İcra Dairesi’ndeki tüm çekmeceler arandı. Aramalar esnasında icra müdürünün çekmecesinde para ve suç deliline rastlanmadığı iddia edildi. Rüşvet olayı ile alakalı olarak ortaya atılan diğer bir iddia ise müdür ve bazı müdür yardımcılarının rüşveti reddettiği ifade ediliyor.

 

TABOSAN’IN ADI GEÇİYOR

Operasyonun geçtiğimiz yıllarda Perşembe Pazarı alanındaki 41 katlı oteli yapacağını söyleyen Tabosan firmasıyla alakalı olduğu da iddia edildi. Gölcük’te faaliyet gösterirken batan ve yurt dışında Gübretaş’ın İran’daki fabrikasına ortak olan Tabosan’ın buradaki hisseleri paraya çevrilerek Türkiye’ye para getirilmişti. Tabosan alacaklıları ve icra müdürlüğündeki görevli çalışanlardan bazıları kendi aralarında anlaşıp, alacaklarını tahsil ettiği ve bunun karşılığında da icra müdürlüğünde çalışanların bazılarına para aktardığı iddia edildi.

 

AVUKAT İHBARIYLA DÜĞMEYE BASILMIŞ

5 yıldır Muhlis A.’nın müdürlüğünü yaptığı Kocaeli 7. İcra Dairesi’nde yapılan operasyonun bir avukatın ihbarıyla başlatıldığı belirtiliyor. Söz konusu avukattan müvekkilinin alacağını tahsil etmek için para talep edildiği ileri sürüldü. İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat teklifi kabul etti ve durumu savcılığa bildirdi. Önceden seri numaraları alınan para icra müdürlüğündeki görevlilere rüşvet olarak verildi. Daha sonra polis icra dairesine baskın yaptı.

 

BAŞSAVCI AÇIKLAMA YAPACAK

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, konuyla ilgili olarak soruşturmanın sürdüğünün, soruşturma tamamlanmadan bir açıklama yapılmayacağını söyledi. Küçük, rüşvet olayıyla alakalı olarak tahkikat sonrası yapılması planlanan açıklamayı da yazılı olarak yapacaklarını belirtti.

10 Temmuz 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR