İzmit Körfezi'ndeki LPG satışa çıktı

İzmit Körfezi'nde 6 yıldır tehlike saçmaya devam eden gemideki Likit Petrol Gazı'nın (LPG) satışı için işlemlere başlandı. Gemide kaçakçılık yapıldığı...

BÜYÜT

İzmit Körfezi'nde 6 yıldır tehlike saçmaya devam eden gemideki Likit Petrol Gazı'nın (LPG) satışı için işlemlere başlandı. Gemide kaçakçılık yapıldığına hükmeden Yargıtay 7. Daire'nin yazısının gümrük yetkililerine ulaşması üzerine, LPG'nin ihale yoluyla satılması için İl Özel İdaresi'ne yazı yazıldı.

İzmit Körfezi'nin ortasında pimi çekilmiş bomba gibi bekleyen Panama bandıralı 'Chernomores' adlı geminin hikâyesi, Temmuz 2007'ye dayanıyor. Bu tarihte, Rusya'dan aldığı 1.800 ton LPG'yi İzmit Körfezi'ne getiren gemiye, kaçakçılığa teşebbüs suçlamasıyla el konuldu ve kamu davası açıldı. Yerel yargılamanın sonunda Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi, gemi ve yükünün karar kesinleştiğinde sahibine iadesine karar verildi. Ancak, Gümrük Müdürlüğü, bu duruma itiraz etti. Karar, 3 yıldır Yargıtay'ın önünde sonuçlandırılmayı bekliyordu.

ADETA BİR BOMBA
Davanın sonuçlanmaması sebebiyle 6 yıldır İzmit Körfezi'nde bekleyen gemi çürümeye başladı. Bu sebeple, gemideki gaz sızıntısı korkunç boyutlara ulaştı. Yapılan gaz kaçak kontrolü raporunda, gemi için 'adeta bir bomba' ifadesi kullanıldı. "Geminin, deniz trafiği üzerinde, TÜPRAŞ ve yerleşim yerlerine yakın olması, durumu çok daha tehlikeli hale getiriyor." uyarısı yapıldı.
Bakan Hayati Yazıcı da Kocaeli'nde yaptığı açıklamada gemi için "Gemi bizim ayıbımız."' demişti. Yazıcı, "Ne olursa olsun, yargıya takılmış olsa da Türkiye'nin yaşadığı bu ayıp bizim ayıbımız. Bundan ötürü ben herkesten şahsen özür diliyorum. İnşallah bunu kısa zamanda, o kirliliği o görüntüyü ortadan kaldırırız. Türkiye'ye yakışmayan bir şey. Bunu en kısa zamanda sonlandıracağız." ifadelerini kullanmıştı.

İHALE YOLUYLA SATIŞA ÇIKACAK
Bütün bu gelişmeler gözleri, İzmit Körfezi'ndeki tehlikeye çevirdi. Yargıtay 7. Dairesi de önündeki dosyayı inceleyerek gemide kaçakçılığa hükmetti. Yargıtay'ın kararının gümrük yetkililerine ulaştığı kaydedildi. Gümrük yetkilileri, devlet malı sayılan LPG'nin ihale yoluyla satılması için Kocaeli İl Özel İdaresi'ne yazı yazdı. Kısa sürede sonuçlanması beklenen ihalenin ardından gemideki LPG satılacak. Ardından gemi Körfez'den uzaklaştırılacak.
HABER:Faruk KIYAK

22 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR