AKP’nin STK temayülüne 20 bin kişi bekleniyor

Ülke genelinde bulunan STK’lar AKP’nin milletvekili aday adayları üzerinde söz sahibi oldular. STK’lar isterlerse temayül de başka isimleri de yazabi...

Ülke genelinde bulunan STK’lar AKP’nin milletvekili aday adayları üzerinde söz sahibi oldular. STK’lar isterlerse temayül de başka isimleri de yazabilecekler. Kocaeli’de bulunan 5 bin STK’dan 20 bin dolayında yöneticinin temayüle katılması bekleniyor.

 

AKP, Türkiye siyasi tarihinde daha önce benzeri görülmeyen uygulamaya imza atıyor. Daha önce gerçekleştirdiği temayül yoklamasıyla milletvekili aday adaylarını teşkilatlarına soran AKP, bu kez 81 ilin tamamında STK temayülü yapacak. AKP, her ilin sivil toplum kuruluşlarına, o ilin aday adaylarını soracak, kimi aday görmek istediklerini öğrenecek. Listeyi oluştururken de ortaya çıkan sonuçla kanaat oluşturacak. Temayül yoklamasına, iktidara yakın olsun, olmasın tüm STK’lar katılabilecek. Temayül yoklamasındaki oylar direk Ankara’ya genel merkeze gönderilecek ve sonuçlar kamuoyuna açıklanmayacak.

 

HERKES DAVETLİ

İlimiz genelinde resmi kayıtlara göre; 5 binden fazla dernek, meslek odası, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşları yer alıyor. Bu STK’ların bir kısmı iktidara tamamen zıt, bir kısmı cemaate, bir kısmı ise iktidara yakın. Türkiye genelinde de durum böyle. AKP, ayrım yapmaksızın tüm sivil toplum kuruluşlarını oy kullanmaya çağırıyor.

 

5 BİN STK VAR

AKP Kocaeli İl Yönetimi’nin, 5 bin STK’nın başkanına mesaj çektiği, temayüle kendilerini ve yönetim kurulu üyelerini davet ettiği öğrenildi. Muhalif STK’ların temayüle ilgi göstermesi zor görünüyor ancak iktidara yakın ve tarafsız STK’ların temayüle katılıp, kentimizi TBMM’de temsil etmesini istediği isimlere oy vermesi bekleniyor.

 

AYRIM YAPMAKSIZIN

“Büyük-küçük”, “İktidara yakın-muhalif” ayrımı yapmaksızın gerçekleştirilecek olan temayül yoklamasına ilimizde 20 bine yakın sivil toplum kuruluşu yöneticisinin katılım göstereceği tahmin ediliyor. Bir nevi seçim provası da sayılabilecek olan temayül yoklaması, kentimizde Fuar içindeki Ay Işığı Derneği’nde yapılacak. Temayül, saat 09.00’da başlayacak ve oy kullanma işlemi 17.00’ye kadar sürecek.

 

EN FAZLA 11 İSİM

Bir köy derneğinden, meslek odasına kadar tüm STK’ların oy kullanabileceği temayüle katılmak isteyenler, STK yöneticisi olduğunu kanıtlayan bir belge ile oyunu verebilecek. STK yöneticileri, 1 ile 11 arasında aday istemi yapabilecek. Aday adaylık başvurusu yapmayan isimler de listeye yazılabilecek.

 

TÜM ADAY ADAYLARI

AKP teşkilatları nezdinde yapılan temayül yoklamasına 73 aday adayından yalnızca 67’si tabi tutulmuş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, mevcut milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün ve Mehmet Ali Okur, AKP İl eski Başkanı Mahmut Civelek ve eski Milletvekili Eyüp Ayar, bu temayülde oylanmamıştı. STK temayülüne daha önceki teşkilat temayülüne girmeyen isimler de girecek.

 

HER ŞEY HAZIR

Türkiye tarihinde bir ilk olacak STK temayülü için hazırlıklar tamamlandı, temayülün yapılacağı Ay Işığı Derneği Salonu’nda sandıklar ayarlandı. Temayülde 100 partilinin görev alacağı öğrenildi. Temayül yoklamasına partinin ilimizdeki üst düzey yöneticilerinin ve aday adaylarının eksiksiz katılması bekleniyor.

 

KABİNE TABLO

Salon içerisine milletvekili aday adayları giremeyecek. Ancak dışarı da milletvekili adaylarının propaganda yapmalarına izin verilecek. Salon içerisinde 5-6 sandık kurulmasına karar verildi. 30 dolayında kabin kurulacak. Bu kabinlerin içerisinde A3 ebatında tablo üzerine milletvekili aday adaylarının isimleri yazılacak. Bu sayede kabine giren kişi AKP’nin aday adaylarının isimlerini alfabetik olarak görebilecekler. Ayrıca milletvekili aday adaylarının yer aldığı kitapçık kabin içerisinde olacak. Serkan BORLAK

 

AKP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI

Abdullah ZORLU 

Adnan KURT  

Adnan ŞENOL

Alaettin KÖKSAL 

Ali UZER

Ayşe Müge OLŞEN

Bünyamin DOĞRUER 

Can AK 

Can Ünsal KIRAT 

Cemalettin KAFLI 

Ceyhun YALÇIN 

Cihan DÜREN 

Davut Coşkun ŞİVİLOĞLU 

Emine ERGÜL 

Ercan ÖZDEMİR 

Ercüment ŞAHİN 

Erkan AKSOY 

Erol ÖZAVCI 

Eyüp AYAR 

Eyüp KARAGÜLLE 

Figen ÜRÜN 

Fikri IŞIK 

Gülümser AKKOYUNOĞLU 

Hakan HÖBEK 

Halil İbrahim KELEŞOĞLU 

Halit ÇOKAN 

Hasan AYDINLIK

Hasan OLGUN

Hatice AYDEN

Hüseyin YUSUF

İbrahim DALĞALI

İlyas ŞEKER

İmad ERDOĞAN

İsmail BARIŞ

Kadir ÇİLDİZ

Mahmut CİVELEK

Mehdi TAŞDAN

Mehmet KARAYEL

Mehmet BATUK

Mehmet Akif Yılmaz

Mehmet Ali OKUR

Mehmet Zeki CANŞİ

Murat ATAR

Murat ÖZTÜRK

Mustafa SOYDABAŞ

Oktay YAVLAL

Osman KALKAN

Öztekin KAŞUKÇİ

Rabiye Sezer KATIRCIOĞLU

Recep Bilal ŞENGÜN

Sami ÇAKIR

Sema AKÇAY

Serap EKŞİ

Serkan SEYHAN

Seyfettin ÖZTÜRK

Sinan KARTAL

Şaban DOĞAN

Şahin AYYILDIZ

Şenol ÇİÇEK

Şükriye KIYGA

Tarkan TÜRKER

Tülay ÇIRAK

Vildan DOĞAN

Yahya COŞKUN

Yalçın COŞTUR

Yaşar ELLİALTI

Yeşim Ayaz DAĞCI

Yılmaz BİNGÖL

Yunus BAYRAKTAR

Yücel NAZLI

Zafer ALKAN

Zerha Coşkun SALİH

Zeki AYGÜN

22 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR