Başbakan’dan 65 yaş müjdesi!

Başbakan Davutoğlu ile bir araya gelen kooperatif başkanları müjdeyi aldı. İki ay içerisinde iki bakanlık tarafından ödenek çıkarılıyor.   AKP iktid...

Başbakan Davutoğlu ile bir araya gelen kooperatif başkanları müjdeyi aldı. İki ay içerisinde iki bakanlık tarafından ödenek çıkarılıyor.

 

AKP iktidarının son dönemlerde yürürlüğe sokmak istediği 65 yaş üstü ücretsiz taşımada toplu taşıma kooperatifleri karşı karşıya geldi. Yaşanan sorun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışması ile çözüldü. Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve yönetim kurulunun Ankara’da yaptığı temaslar sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anlaşmaya varıldı.

 

ANKARA TEMASLARI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaları yakından takip eden Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve 12 ilçenin kooperatif başkanları Ankara’ya gittiler.

TBMM’ye ulaşan kooperatif başkanlarını AKP Milletvekili Zeki Aygün karşıladı. Aygün tarafından grup toplantısına alınan başkanlar daha sonra Başbakan Davutoğlu ile bir araya geldiler. 

 

“İKİ AYDA ÇÖZÜLÜR”

Oda Başkanı Mustafa Kurt ve 12 ilçe başkanının görüşleri ve bakanlıklar tarafından yapılan çalışmalardan oluşan dosya Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verildi. Konu üzerinde direk bilgileri Başbakan Davutoğlu, kooperatif başkanlarından aldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ulaşım konusunda yaşanan bu sorunu iki ay içerisinde çözüleceği müjdesini verdi.

 

“MÜJDE MİTİNG EŞLİĞİNDE VERİLECEK”

Başbakan Davutoğlu’ndan ödenek müjdesini aldıklarını belirten Oda Başkanı Kurt, “Başbakan Davutoğlu, Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın konuyla ilgili çalışmayı tamamladığını söyledi. Ödenek muhtemelen Haziran ayı seçimlerinden önce çıkarılacak. Başbakan, Türkiye genelindeki şoförleri toplayarak müjdeyi Ankara’da miting eşliğinde verecek” dedi. Ödeneğin ne kadar olacağının henüz belli olmadığını kaydeden Başkan Kurt, indirimli taşıdıkları yolculardan doğan zararın büyük oranda karşılanacağını kaydetti.

 

“DEVLET KDV’Yİ İNDİRSİN”

Yalnızca Derince ve İzmit’te 10 bin kişiyi ücretsiz taşıdıklarını ifade eden Başkan Kurt, “Bu vatandaşları indirimli taşısak günde 17 bin 500, ayda 525 bin, yılda 6 milyon 300 bin lira kazanırız. Bu para bizim için yılda 12 metrelik 14 otobüs demek. Bu Kocaeli genelinde aylık 3 milyon demek” diye konuştu. Devlete karşı sorumluluklarını yerine getirdiklerinin altını çizen Kurt, “Bir de yakıt ucuzladı diyorlar. Bizim giderimiz yakıtla sınırlı değil. Ücretsiz taşıdığımız kişi sayısı da her geçen gün artıyor Devlet KDV’yi indirsin, biz de fiyatları indirelim” diye konuştu.

 

YENİ OTOBÜSLER

Öte yandan Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası öncülüğünde ilimiz genelinde toplu taşıma araçlarının yenilenme çalışmalarına start verildi. Bu yönde uzun zamandır deneme ve çalışma yapan oda başkanları beğendikleri araç için firma yetkilileriyle bir araya gelecekler. İlimiz genelinde yüzden fazla aracın değişmesi planlanırken, bu araçların daha konforlu, daha az yakıt harcadığı, aynı zamanda manevralarının daha iyi olduğu belirtildi. Serkan BORLAK

14 Ocak 2015 Kocaeli- GündemYÜKLENİYOR